چهارشنبه , ۱۲ مهر ۱۴۰۲
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » مهدی کروبی از بیمارستان به حصر خانگی بازگردانده شد

مهدی کروبی از بیمارستان به حصر خانگی بازگردانده شد

حسین کروبی، فرزند مهدی کروبی، از رهبران معترضان به نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸، خبر داد که پدرش پس از عمل جراحی و قرار داده شدن باتری در قلبش، روز پنجشنبه ۱۹ مرداد، به محل حصر خانگی خود بازگردانده شده است.

او در مصاحبه با وب‌سایت «جماران» اعلام کرد که ضربان قلب پدرش «به حالت نرمال برگشته ولی بنا شده است که بعد از این، چکاپ های دوره ای و مرتبی» از او انجام شود.

مهدی کروبی چندی پیش به علت عارضه قلبی به بیمارستان منتقل شد، و پسرش، محمدتقی کروبی، روز ۱۵ مرداد اعلام کرد که پس از دو بار آنژیوگرافی به علت پایین بودن ضربان قلبش، برای قلبش باتری کار گذاشته شد.

در روزهای گذشته، تعدادی از نمایندگان مجلس، منتخبان شورای شهر، فعالان سیاسی و فعالان دانشجویی به بیمارستان مراجعه کرده بودند تا از آقای کروبی عیادت کنند اما مأموران امنیتی به آنان اجازه ملاقات نداده‌اند و آنان با فاطمه کروبی، همسر مهدی کروبی دیدار کردند.

در همین حال، فاطمه کروبی در جمع تعدادی از افرادی که قصد ملاقات با همسرش را داشته‌اند، گفت که «با تصمیمات سلیقه‌ای مأموران امنیتی روز به روز شاهد از دست دادن سلامت آقای کروبی» هستیم.

به گفته خانم کروبی، به مرور زمان «هیچ تغییری در وضعیت» حصر آقای کروبی ایجاد نشده و «سخت‌گیری‌ها نیز بیشتر شده است».

حسن روحانی در تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری ۹۲ و ۹۶ وعده رفع حصر مهدی کروبی، ‌میرحسین موسوی و زهرا رهنورد، از رهبران معترضان به نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸،‌ را مطرح کرده بود و این در حالی بود که خانواده آقای موسوی و رهنورد و همچنین کروبی در این سال‌ها از محقق نشدن وعده‌های آقای روحانی انتقاد کرده‌اند.

در همین ارتباط، ۱۰۰ فعال سیاسی و مدنی اخیرا در بیانیه ای اعلام کردند که که حسن روحانی به وعده خود برای رفع حصر عمل نکرده است و وزارت اطلاعات نیز «به آزار و اذیت» رهبران معترضان ادامه می‌دهد.

دختران میرحسین موسوی نیز اخیراً اعلام کردند که در آخرین دیدار با والدین خود، متوجه شده‌اند پدرشان دچار «نوسان شدید فشار خون و سرگیجه شدید» است.

در پی انتشار این گزارش‌ها، ده‌ها فعال سیاسی و مدنی، چند سازمان حقوق بشری، چند انجمن اسلامی و چند نماینده مجلس خواستار پایان دادن به حصر میرحسین موسوی،‌ زهرا رهنورد و مهدی کروبی شدند.

در همین حال غلامرضا حیدری، نماینده اصلاح‌طلب مجلس، چند روز پیش از تشکیل کمیته‌ای در فراکسیون موسوم به «فراکسیون امید» برای «مطالبه رفع حصر» خبر داد و علی مطهری و مسعود پزشکیان، دو نایب رئیس مجلس اعلام کردند که اعضای این کمیته با علی لاریجانی رییس مجلس دیدار کرده اند.

میرحسین موسوی، مهدی کروبی و زهرا رهنورد از بهمن سال ۸۹ بدون برگزاری دادگاه در حصر خانگی به سر می‌برند.

پیش از این برخی از چهره‌های سیاسی در ایران از جمله علی‌اکبر ناطق نوری و علی مطهری اعلام کرده‌اند که رفع حصر تنها با دستور رهبر جمهوری اسلامی ممکن است.