سه شنبه , ۷ آذر ۱۴۰۲
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » ۵ هزار و۳۰۰ زندانی در ایران در انتظار اعدام

۵ هزار و۳۰۰ زندانی در ایران در انتظار اعدام

سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با تاکید بر اینکه در طرح تخفیف مجازات محکومین مواد مخدر همه عوامل مورد بررسی قرار گرفته‌اند، گفت: در حال حاضر ۵ هزار و ۳۰۰ نفر در زندان‌ها در انتظار اعدام هستند.

 حسن نوروزی در جریان رسیدگی به جزئیات طرح یک فوریتی الحاق یک ماده به قانون مبارزه با مواد مخدر، اظهار داشت: ۵ هزار و ۳۰۰ نفر در زندان ها هستند، چرا آمار اعدامی‌ها را اعلام نمی‌کنید؟ اسم سه قاچاقچی بین المللی را بیاورید که اعدام شده باشند.

سخنگوی کمیسیون قضایی مجلس با اشاره به آمار قاچاق طی چند سال اخیر تصریح کرد: افراد زیادی که جزء محکومین مواد مخدر بوده اند اعدام شده اند و ۵ هزار و ۳۰۰ نفر در انتظار اعدام هستند.

نوروزی این عضو هیات رئیسه کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس با بیان اینکه در این طرح تمامی عوامل مربوط به قاچاق و اعتیاد بررسی شده است، گفت: اکثریت نمایندگانی که به عنوان قاضی در دادگاه انقلاب بوده‌اند اذعان دارند اعدام باید برای آن دسته از افرادی انجام شود که سابقه محکومیت و یا سرکردگی قاچاق را بر عهده دارند.

براساس این گزارش علی مویدی قائم مقام ستاد مبارزه با مواد مخدر نیز در مخالفت با این طرح گفت: ۹۵ درصد از جمعیت جامعه سالم و کمتر از ۵ درصد معتاد یا قاچاقی هستند و در این طرح آن ۹۵ درصد جمعیت سالم دیده نشده و بیشتر به بخش قاچاقچیان توجه شده است.

وی افزود: ما معتقدیم براساس کارهای کارشناسی صورت گرفته اگر این طرح به تصویب برسد سلامت و امنیت ۹۵ درصد دیگر جامعه را به خطر می‌اندازد. منطقه ما خشن‌ترین شبکه‌های قاچاق مواد مخدر را در خود جای داده است و یا پیچیده‌ترین شبکه‌های قاچاق در این منطقه هستند.

مویدی افزود: این طرح نه تنها بخش های مقابله کننده با مواد مخدر را نمی تواند به نتیجه برساند بلکه موانع و اشکالاتی را ایجاد خواهد کرد. در عین حال با کلیات این طرح موافق هستیم، اما با جزئیات آن مخالف.