جمعه , ۲ مهر ۱۴۰۰
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » هاشمی زدایی در گفتگو با محسن هاشمی درروزنامه آرمان!

هاشمی زدایی در گفتگو با محسن هاشمی درروزنامه آرمان!

آرمان مجلس برای کابینه لابی نکرده است

عضو هیات رئیسه مجلس تاکید کرد که دولت باید هماهنگی فکری، روشی و عملی وزرایی که یک تیم را تشکیل می دهند، اصلاح کند و به این موضوع در ترکیب وزیران اقتصادی توجه بیشتری داشته باشد. غلامرضا تاجگردون درباره ترکیب کابینه دوازدهم گفت: با توجه به اینکه یکی از کارهای نمایندگان مجلس لابی کردن است اما برای تنظیم فهرست وزرای پیشنهادی این کار انجام نشد. این نماینده اصلاح طلب مجلس افزود: اشتراک های دولت و مجلس در مقایسه با دوره های گذشته بیشتر و هدف آنها مشترک است.

واکنش مطهری به اقدام شجاعی و حاج‌صفی

نایب‌رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه حضور مسعود شجاعی و احسان حاج‌صفی در مقابل تیم باشگاهی اشغالگران فلسطین قابل توجیه نیست، از آن‌ها خواست برای ختم غائله قول عدم تکرار دهند. علی مطهری نوشت: بازی آقایان مسعود شجاعی و احسان حاج‌صفی، دو بازیکن ایرانی تیم باشگاهی یونانی در مقابل تیم باشگاهی اشغالگران فلسطین، قابل توجیه نیست؛ باید مانند آقای علیرضا جهانبخش در سال گذشته که در بازی رفت و برگشت حاضر نشد، عمل می‌کردند. هر دو، ملی‌پوش خوب ما هستند. خوب است قول بدهند که تکرار نمی‌کنند، تا غائله ختم شود.

حساسیت ایران به امنیت حجاجش

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه ایران نشان داده است نسبت به امنیت حجاجش حساسیت زیادی دارد گفت: حفظ امنیت حرمین شرفین و حجاج جزو وظایف اصلی عربستان است. علی‌ اکبر ولایتی دردیدار با جوناس برینگ لیسبرگ معاون وزیر خارجه دانمارک در پاسخ به اینکه با وجود تنش‌های سیاسی که بین ایران و عربستان وجود دارد، کاروان حجاج ایرانی به عربستان رفتند.

آیا قراردادهای منعقد شده بین دو کشور بحث حجاج را در بر می‌گیرد؟ اگر از طرف عربستان تخطی در این زمینه انجام شود، ایران چه واکنشی نشان خواهد داد؟ گفت: ما بسیار امیدواریم و از این موضوع دفاع می‌کنیم که حجاج ما در امنیت کامل بوده و احترام‌ها محفوظ باشد تا بتوانند اعمال خود را محترمانه و بدون هر فشاری انجام بدهند. وی ادامه داد: بی‌تردید در قرار و توافقی که بین ایران و عربستان سعودی منعقده شده است سلامت، احترام و امنیت حجاج ما جزء شروط اصلی ما است. این وظیفه سنگین و اسلامی حکومتی است که تولیت حرمین شریفین را بر عهده دارد.

دیدار ظریف با رئیس جمهورمولداوی

رئیس‌جمهور مولداوی با وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران دیدار کرد. ایگر ددون رئیس‌جمهور مولداوی در ملاقات با وزیر امور خارجه کشورمان ضمن ابراز خرسندی از حضور در ایران و شرکت در مراسم تحلیف رئیس‌جمهور گفت: در پنج ماه اخیر بار دوم است که به کشور شما آمده‌ام و خیلی از این سفرها راضی هستم. انتخاب مجدد دکتر روحانی را تبریک می‌گویم.ظریف نیز از توجه رئیس‌جمهور مولداوی به روابط دو جانبه ابراز خرسندی کرد و گفت: حوزه کشاورزی یکی از حوزه‌های است که دو طرف علاقمند به همکاری هستند. افزایش همکاری‌های بانکی به انجام سایر همکاری‌ها کمک می‌کند. فرهنگ، ادبیات و ارتباطات به نزدیک شدن دیدگاه‌های دو کشور کمک می‌کند.

گزارش کمیته تعامل با دولت به فراکسیون ولایی

سخنگوی فراکسیون نمایندگان ولایی گفت که این فراکسیون امروز صبح جلسه‌ای با اعضای کمیته تعامل با دولت برگزار می‌کند.سیدحسین نقوی حسینی اظهار داشت: کمیته تعامل با دولت فراکسیون نمایندگان ولایی فردا در جلسه‌ شورای مرکزی این فراکسیون به ارائه گزارشی درباره اقداماتش می‌پردازد. وی توضیح داد: کارکرد کمیته تعامل با دولت گفت‌وگو پیرامون کابینه است که در همین راستا این کمیته گزارشی از تعاملات و گفت‌وگوهای انجام شده را به اعضای فراکسیون ارائه خواهد کرد. نقوی حسینی در پایان تاکید کرد که این کمیته برای تعامل با دولت تشکیل شده ، اما هیچ گاه فراکسیون از دولت سهم‌خواهی نکرده و در آینده نیز این کار را نمی‌کند.

اعلام زمان پایان شورای شهر چهارم

بر اساس اظهارات رئیس شورای شهر تهران پایان کار شورای چهارم، 12 شهریور است. مهدی چمران در جلسه شورا اظهار کرد: با توجه به اینکه در قانون اصلاحی، شروع کار شوراها 12 مرداد تعیین شده است، اما چون تا آن تاریخ قانون ابلاغ نشد، بنابراین بر اساس قانون فعلی پایان کار شورای چهارم 12 شهریور است. وی گفت: این قانون را باید وزیر کشور ابلاغ کند و هر زمان که ابلاغ شود ما آمادگی اتمام شورای چهارم بر اساس مُر قانون را داریم.

هیچ تهدید امنیتی در مراسم تحلیف نداشتیم

جانشین قرارگاه ثارا… تهران گفت: آمریکا، رژیم‌صهیونیستی و برخی کشورهای مرتجع منطقه بدانند که مراسم تحلیف در همان مکانی برگزار شد که گروه‌های تکفیری مورد حمایت آنها دست به خرابکاری زده بودند؛ محمد کوثری با اشاره به ماموریت ستادکل نیروهای مسلح به این قرارگاه برای تامین امنیت مراسم تحلیف حجت‌الاسلام حسن روحانی، گفت: بعد از ماموریتی که ستاد کل نیروهای مسلح به قرارگاه ثارا… داد، ما جلسات منظمی را با شورای عالی امنیت‌ملی و شورای تامین استان تهران برگزار کرده و وظایف را به صورت دقیق تقسیم کردیم. وی افزود: نیروی انتظامی، بسیج، وزارت اطلاعات، ارتش و سپاه در تامین امنیت مراسم تحلیف نقش خود را به درستی انجام دادند. علاوه بر سپاه و ناجا در برخی موارد ارتش موظف شد پوشش پدافندی مسیرهای منتهی به مراسم تحلیف را به عهده داشته باشد.

انهدام تیم تروریستی در شمال‌غرب کشور

تیم تروریستی ضد انقلاب که با هدف خرابکاری و اقدامات تروریستی قصد ورود به کشور را داشتند، توسط رزمندگان نیروی زمینی سپاه در منطقه مرزی آذربایجان غربی منهدم شد. سردار محمد پاکپور فرمانده نیروی زمینی سپاه اعلام کرد: تیم تروریستی ضد انقلاب که با هدف خرابکاری و اقدامات تروریستی قصد ورود به کشور را داشتند، توسط رزمندگان نیروی زمینی سپاه در منطقه مرزی آذربایجان غربی منهدم شد. وی افزود: رزمندگان نیروی زمینی سپاه در این درگیری با اقدام به موقع ۲ تن از اشرار مسلح را به هلاکت رساندند. پاکپور همچنین تاکید کرد: در این عملیات همچنین ۴ تن از اشرار مسلح زخمی و مقادیری مهمات، تجهیزات و جنگ افزار نظامی به دست آمد.