چهارشنبه , ۱۲ مهر ۱۴۰۲
صفحه اول » بین المللی » آخرین و مهم ترین تحولات خاورمیانه؛

آخرین و مهم ترین تحولات خاورمیانه؛

اعلام آمادگی شصت کشور برای بازسازی عراق و نقش ایران/درگیری شدید ارتش ترکیه و نیروهای کرد سوری در شمال سوریه/راه اندازی دستگاه شبیه ساز جدید حزب الله برای جنگ با اسرائیل/تهديد شبكه هاي خبری ايراني از سوي جریان مقتدا صدر
ورود نظامیان آمریکای به یمن و رقابت با عربستان برای تصرف میادین نفتی یمن، اعلام آمادگی شصت کشور برای بازسازی عراق و نقش ایران، تعطیلی کامل دفتر الجزیره در اسرائیل، قطر دشمن 31 درصد آمریکایی ها، درگیری شدید ارتش ترکیه و نیروهای کرد سوری در شمال سوریه، راه اندازی دستگاه شبیه ساز جدید حزب الله برای جنگ با اسرائیل، تهديد شبكه هاي خبری ايراني از سوي جریان مقتدا صدر و تأکید رهبر کردهای سوریه بر تمامیت ارضی سوریه، از جمله مهم ترین تحولات 24 ساعت گذشته خاورمیانه بوده اند. در این میان، می توان به تسلط ارتش بر پنج نقطه در حومه «حمص» نیز اشاره کرد.

به گزارش «تابناک»، تسلط ارتش بر پنج نقطه در حومه «حمص» و هلاکت ۹ تروریست داعش از جمله اخبار و تحولات سوریه است.

به گزارش العهد، ارتش سوریه بر پنج نقطه در شرق روستای «منوخ» واقع در حومه شرقی «حمص» تسلط یافت.

اعلام آمادگی 60 کشور برای بازسازی عراق و نقش ایران/درگیری شدید ارتش ترکیه و نیروهای کرد سوری در شمال سوریه/راه اندازی دستگاه شبیه ساز جدید حزب الله برای جنگ با اسرائیل/تهديد شبكه هاي خبری ايراني از سوي جریان مقتدي صدر
اعلام آمادگی 60 کشور برای بازسازی عراق و نقش ایران/درگیری شدید ارتش ترکیه و نیروهای کرد سوری در شمال سوریه/راه اندازی دستگاه شبیه ساز جدید حزب الله برای جنگ با اسرائیل/تهديد شبكه هاي خبری ايراني از سوي جریان مقتدي صدر

ارتش سوریه در پیرامون روستای «الشنداخیه» نیز ۹ تروریست مسلح داعش را از پای درآورده و ده ها تن از آنها را زخمی کرد.

ورود نظامیان آمریکای به یمن و رقابت با عربستان برای تصرف میادین نفتی یمن

شبکه المیادین به نقل از منابع آگاه از ورود نظامیان آمریکایی به فرودگاهی در شرق یمن خبر داد.

به گزارش المیادین، منابع آگاه اعلام کردند، اطلاعات به دست آمده از ورود نظامیان آمریکایی به فرودگاه شرکت «پترو مسیله» واقع در منطقه «سیئون» در حضرموت در شرق یمن حکایت دارد.

گفتنی است، وزارت دفاع پنتاگون قبلا اعلام کرده بود که نظامیان ویژه آمریکا به نیروهای محلی و اماراتی در عملیات ضد القاعده در یمن کمک می کنند.

جف دیویس، سخنگوی پنتاگون با اعلام این خبر افزود: هدف از این عملیات که به شکل اساسی در استان شبوه انجام می شود، نابودی القاعده و جلوگیری از عملیات های تروریستی این گروه است.

وی در ادامه گفت: کمک‌های ما در این منطقه، تداوم آن چیزی است که از ژانویه ۲۰۱۷ آغاز شده است. این کمک ها تعداد محدودی از نظامیان مستقر در یمن را در برمی گیرد. این نیروها به جمع آوری اطلاعات کمک می کنند.

اعلام آمادگی 60 کشور برای بازسازی عراق و نقش ایران/درگیری شدید ارتش ترکیه و نیروهای کرد سوری در شمال سوریه/راه اندازی دستگاه شبیه ساز جدید حزب الله برای جنگ با اسرائیل/تهديد شبكه هاي خبری ايراني از سوي جریان مقتدي صدر
سخنگوی پنتاگون اعلام کرد که کشورش از ۲۸ فوریه تاکنون بیش از هشتاد بار در یمن حمله هوایی انجام داده است.

در همین زمینه، یک منبع نظامی در نیروهای انصارالله یمن روز یکشنبه گفت که نیروهای آمریکایی و اماراتی میادین نفت و گاز استان شبوه را در یمن تصرف کردند.

به گزارش پایگاه خبری روسیا الیوم، منبع مذکور افزود: نیروهای اماراتی و متحدانش میادین نفت و گاز استان شبوه را تصرف کرده و نیروهای قبلی را که وابسته فردی به نام علی محسن الاحمر و نیروهای عربستان بودند، مجبور به ترک این میادین کرده اند.

منابع یمنی اعلام کردند، سلطه امارات و متحدانش بر میادین نفتی در شبوه، باعث خشم سعودی ها شده است، چون پیش از این میادین نفت و گاز در کنترل عربستان بود.

گفتنی است، حملات هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا در یمن ـ که به بهانه مبارزه با القاعده صورت می گیرد ـ از زمان روی کار آمدن دونالد ترامپ به عنوان رئیس جمهوری آمریکا شدت گرفته است.

اعلام آمادگی شصت کشور برای بازسازی عراق و نقش ایران

یک عضو کمیته سرپرستی صندوق بازسازی مناطق آسیب دیده عراق اعلام کرد، ماه میلادی جاری کنفرانس کشورهای کمک کننده به بازسازی مناطق تازه آزاده شده از چنگ داعش برگزار خواهد شد و تاکنون 60 کشور برای کمک به عراق اعلام آمادگی کرده اند.

صمد نجیب عضو کمیته سرپرستی صندوق بازسازی مناطق آسیب دیده عراق روز یکشنبه در گفت وگو با ایرنا اظهار داشت: در ماه میلادی جاری کنفرانس کشورهای کمک کننده به بازسازی مناطق تازه آزاد شده از چنگ داعش به میزبانی کویت برگزار خواهد شد و به زودی کمیته ای با سفر به موصل تلاش خواهد کرد، ارزیابی دقیقی از میزان خسارات وارده به این مناطق جهت عرضه به کنفرانس کسب کند.

وی بدون اشاره به نام کشورهای شرکت کننده، افزود: تاکنون شصت کشور برای کمک به عراق و شرکت در این کنفرانس اعلام آمادگی کرده اند.

این مقام عراق تأکید کرد، صندوق بازسازی مناطق آسیب دیده عراق از سوی صندوق بین المللی پول حمایت می شود، این نهاد مالی بین المللی نیز به همین منظور 350 میلیون دلار با سود بسیار کم در اختیار عراق قرار داده تا در مدت پانزده سال بازگردانده شود.

وی همچنین به کنفرانس مشابهی اشاره کرد که به زودی در واشنگتن با مشارکت 35 کشور تحت عنوان «بازسازی مناطق آزاد شده از چنگال داعش» برگزار خواهد شد.

اعلام آمادگی 60 کشور برای بازسازی عراق و نقش ایران/درگیری شدید ارتش ترکیه و نیروهای کرد سوری در شمال سوریه/راه اندازی دستگاه شبیه ساز جدید حزب الله برای جنگ با اسرائیل/تهديد شبكه هاي خبری ايراني از سوي جریان مقتدي صدر
صمد نجیب در ادامه اظهار داشت: صندوق بازسازی مناطق آسیب دیده عراق، توان مدیریت این منابع مالی را دارد که اکنون بالغ بر یک میلیارد و 200 میلیون دلار است.

حضور گروه تروریستی و تکفیری داعش در عراق، باعث وارد آوردن میلیاردها دلار خسارت به زیرساخت های این کشور شد که آخرین برآوردهای اعلام شده از سوی دولت عراق، رقمی بالغ بر 100 میلیارد دلار است.

هنوز اسامی کشورهای شرکت کننده در بازسازی عراق مشخص نیست و دولت عراق نظر خود را در این زمینه اعلام نکرده است. با این حال، بسیاری از مقام های عراقی در تازه ترین ملاقات هایشان با سفیر ایران در بغداد، درباره مشارکت گسترده ایران در مرحله بازسازی عراق پس از داعش گفت و گو و ایرج مسجدی نیز تأکید کرده که ایران در مرحله سازندگی نیز همچون روزهای سخت جنگ علیه تروریسم درکنار دولت و ملت عراق قرار خواهد داشت.

تعطیلی کامل دفتر الجزیره در اسرائیل

وزیر ارتباطات رژیم صهیونیستی روز یکشنبه گفت: اسرائیل تصمیم دارد دفتر شبکه الجزیره را (در سرزمین اشغالی) تعطیل کند.

به گزارش الجزیره، وزیر ارتباطات رژیم صهیونیستی عنوان کرد: ما این تصمیم را با این هدف که کشورهای عرب سُنی، دفتر این شبکه را در کشورهای خودشان تعطیل کنند، گرفته ایم.

این تصمیم رژیم صهیونیستی در راستای تصمیم کشورهای عربستان، مصر، امارات و بحرین، که خواستار تعطیلی شبکه الجزیره شده بودند، گرفته شده است.

همچنین رژیم صهیونیستی تصمیم دارد، مجوز فعالیت خبرنگارهای الجزیره در فلسطین اشغالی را نیز باطل کند.

رژیم صهیونیستی پیش از این نیز به شبکه الجزیره در مورد تعطیلی دفترش در اراضی اشغالی به علت پرداختن به حوادث مسجدالاقصی هشدار داده بود.

اعلام آمادگی 60 کشور برای بازسازی عراق و نقش ایران/درگیری شدید ارتش ترکیه و نیروهای کرد سوری در شمال سوریه/راه اندازی دستگاه شبیه ساز جدید حزب الله برای جنگ با اسرائیل/تهديد شبكه هاي خبری ايراني از سوي جریان مقتدي صدر
ایوب قرّا، وزیر ارتباط رژیم صهیونیستی افزود: اسرائیل تمایل دارد همپیمان و متحد این کشورها (عربستان، امارات، مصر و بحرین) باشد و علاوه بر رسیدن به صلح با این کشورها با آنها شریک اقتصادی شود؛ در نتیجه تل آویو نمی تواند بعد از اینکه این کشورها دفتر الجزیره را بستند، کاری نکند.

این مقام صهیونیست از شرکت توزیع کننده حق پخش، خواستار لغو مجوز شبکه الجزیره شد و گفت، از وزارت امنیت داخلی خواسته است که دفتر الجزیره را در قدس تعطیل کند.

وی افزود: پیش نویس قانون مربوط به تحریم شبکه الجزیره را به کنست (پارلمان) خواهد داد.
در همین راستا ولید العمری مدیر دفتر الجزیره گفت: وزیر ارتباطات رژیم صهیونیستی، تفسیری مطابق با خواسته کشورهای محاصره کننده قطر ارائه داده است.

وی افزود: این مقام اسرائیلی، الجزیره را به تشویق و تحریک به تروریسم، فعالیت برای گروه تروریستی داعش، جنبش حماس و ایران متهم کرده است.

العمری افزود: دفتر الجزیره در بیت المقدس هیچ اخطاری در مورد تعطیلی دریافت نکرده و هیچکس به دفتر این شبکه در این مورد مراجعه نکرده است و این تصمیم شامل همه بخش ها و شبکه های تحت نظر این شبکه می شود.

چندی پیش، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی نشست مشورتی با اعضای کابینه در مورد امکان بستن دفتر شبکه الجزیره در بیت المقدس برگزار کرد که در این جلسه مسئولان بلند پایه امنیتی و اطلاعات و مسئولان نهادهای ذی ربط شرکت داشتند.

قطر دشمن 31 درصد آمریکایی ها!

نظرسنجی مشترک روزنامه «عرب نیوز» و مؤسسه «یو گاو» نشان داد، تنها 27 درصد آمریکایی‌ها قطر را «دوست» یا «متحد» واشنگتن می‌دانند.

به نوشته روزنامه عربستانی «عرب نیوز» این بررسی با مشارکت 2263 هزار شهروند آمریکایی در جولای انجام و در آن مشخص شد، 31 درصد قطر را کشور «غیردوست» یا «دشمن» در نظر گرفتند در حالی ‌که 43 درصد یا اطلاعی از این مسأله نداشتند یا نمی‌دانستند که چگونه روابط با دوحه را طبقه بندی کنند.

بر این اساس، این نظرسنجی در مورد چگونگی دیدگاه آمریکا درباره بحران قطر و شکاف دیپلماتیک بین دوحه و عربستان سعودی، امارات متحده عربی، مصر و بحرین انجام شد.

در این نظرسنجی مشخص شد، 71 درصد آمریکایی‌ها به این بحران ‌دیپلماتیک آگاهی دارند.

عرب نیوز نوشت، در این نظرسنجی همچنین مشخص شد، برخی درک خوبی از دلایل این بحران دارند، به طوری‌که 67 درصد قطر را به حمایت از گروه‌های تروریستی و دخالت در امور داخلی کشورهای منطقه متهم کرده‌اند.

این نظرسنجی همچنین به دنبال سنجش افکار عمومی در مورد پایگاه نظامی آمریکا در قطر بود.

در حال حاضر بیش از 11000 نیروی آمریکایی در پایگاه هوایی «العدید» مستقر است. با این حال، 49 درصد آمریکایی‌ها می گویند، مطمئن نیستند که ماندن در این پایگاه بهترین گزینه است، در حالی که 20 درصد بر این باورند، این پایگاه بهتر است به جایی دیگر منتقل شود.

تنها 31 درصد شرکت کنندگان در این نظرسنجی گفتند، این پایگاه باید در قطر بماند.

درگیری شدید ارتش ترکیه و نیروهای کرد سوری در شمال سوریه

در پی حملات ارتش ترکیه به نیروهای مدافع خلق که از حمایت امریکا در سوریه برخوردارند، درگیری های شدیدی بین دو طرف در منطقه عفرین و شهبا روی داد و نیروهای مدافع خلق با سلاح های سنگین و ضد زره ارتش ترکیه را عقب راندند.

سولات بیرخاص، عضو کمیته اداری شورای روستاهای عفرین با اعلام این مطلب گفت: درگیری ها عصر جمعه هنگامی آغاز شد که نیروهای ارتش ترکیه با استفاده از سلاح های سنگین به روستاهای اطراف شهر عفرین حمله کردند و مردم منطقه از ما خواستند مانع از پیشروی تانک های ارتش ترکیه شویم.

وی افزود: نیروهای مدافع خلق با ورود به منطقه، یگان های زرهی ارتش ترکیه را با سلاح های ضد زره حرارتی (سلاحی که آمریکایی ها در اختیار نیروهای مدافع خلق قرار داده اند) مورد حمله قرار دادند و فرماندهان ترک ناچار شدند تانک هایشان را عقب بکشند.

اعلام آمادگی 60 کشور برای بازسازی عراق و نقش ایران/درگیری شدید ارتش ترکیه و نیروهای کرد سوری در شمال سوریه/راه اندازی دستگاه شبیه ساز جدید حزب الله برای جنگ با اسرائیل/تهديد شبكه هاي خبری ايراني از سوي جریان مقتدي صدر
به گفته این مقام کرد سوری، درگیری ها در مناطق «شهبا» «ناجیخیه» «جندریسه» در نزدیکی شهر عفرین رخ داد و یگان های زرهی ارتش ترکیه، اقدام به گلوله باران این مناطق کردند.

سولات بیرخاص تأکید کرد، نیروهای مدافع خلق در تمامی مناطق آماده مقابله با حضور ارتش ترکیه در خاک سوریه هستند و در صورت پیشروی، به شدت با آنها مقابله خواهند کرد.

وی تصریح کرد، بیشترین پیشروی نیروهای ارتش ترکیه در منطقه شهبا در عفرین است.

راه اندازی دستگاه شبیه ساز جدید حزب الله برای جنگ با اسرائیل

پایگاه صهیونیستی روتنانت اعلام کرد، حزب الله لبنان در سال های اخیر و بعد از مشارکت در جنگ سوریه تجربه زیادی به دست آورده و «دستگاه شبیه ساز برای هر جنگ آینده با اسرائیل راه اندازی کرده است».

به گزارش ایرنا، روز یکشنبه شبکه خبری المیادین به نقل از این پایگاه صهیونیستی افزود: حزب الله در سال های اخیر، از یک تجربه کافی و زیاد در جریان جنگ در سوریه برخوردار شده و بهترین مثال برای این مسأله جنگ حزب الله در بلندی های شهرک عرسال در شمال شرق لبنان و نزدیک مرزهای سوریه است.

بنا بر این گزارش، حزب الله عملیات نظامی در بلندی های شهرک عرسال در شرق لبنان را علیه جبهه النصره اجرا کرد و منجر به خروج تمامی عناصر مسلح از این منطقه شد.

این پایگاه صهیونیستی افزود: حزب الله تلاش های خود را به منظور آماده سازی جنگجویان برای جنگ علیه اسرائیل به شیوه ای مطلوب ادامه داده و به تازگی دستگاه شبیه سازی را برای جنگ آینده با اسرائیل راه اندازی کرده است.

روتنانت اضافه کرد: این دستگاه شبیه ساز توسط مهندسان حزب الله طراحی شده و حجم آن بالغ بر 200 متر مربع است و هدفش در نهایت آماده کردن انواع سلاح برای نیروهای حزب الله است.

تهديد شبكه هاي خبری ايراني از سوي جریان مقتدا صدر

طرفداران مقتدا صدر شبکه های ایرانی عرب زبان را به دلیل پخش سخنان حیدر العبادی مبنی بر عدم انحلال نیروهای حشدالشعبی و قرار دادن این سخن به مثابه پاسخ به مقتدا صدر، تهدید کردند.

طرفداران مقتدا صدر اعلام کردند: فردا در برابر دفاتر این شبکه ها، تظاهرات اعتراض آمیز خواهند کرد. مقتدا صدر دو روز پیش خواهان انحلال حشدالشعبی و ادغام آن در بدنه ارتش شده بود که حیدر العبادی با اعلام عدم انحلال حشد، غیر مستقیم به سخنان وی پاسخ داد.

اعلام آمادگی 60 کشور برای بازسازی عراق و نقش ایران/درگیری شدید ارتش ترکیه و نیروهای کرد سوری در شمال سوریه/راه اندازی دستگاه شبیه ساز جدید حزب الله برای جنگ با اسرائیل/تهديد شبكه هاي خبری ايراني از سوي جریان مقتدي صدر
هرچند دفتر سیاسی جریان صدر هرگونه ساماندهی تهدیدکنندگان رسانه های عربی ایران را رد کرده اند، دولت عراق در اقدامی پیشگیرانه، از غروب یکشنبه، با مستقر کردن گروهی از پلیس وزارت کشور در نزدیکی دفتر شبکه العالم، نسبت به احتمال بروز هرگونه خشونت علیه رسانه های دسته جمعی هشدار داده اند.

پیش از این نیز صلاح العبیدی، سخنگوی مقتدا صدر، همزمان با بازگشت صدر از عربستان سعودی، ایران را به دخالت در عراق برای حفظ منافع شخصی خود متهم کرده بود.

صالح مسلم: کردهای سوریه به دنبال ایجاد منطقه مستقل نیستند

رئیس حزب اتحاد دموکراتیک سوریه تأکید کرد: کردهای سوریه به دنبال ایجاد یک منطقه مستقل برای خود نیستند، بلکه می‌خواهند سوریه به کشوری فدرال و دموکراتیک تبدیل شود که در آن همه شهروندان از حقوق مساوی برخوردار شوند.

صالح مسلم، رئیس حزب اتحاد دموکراتیک سوریه تأکید کرد: کردها به تنهایی پیروزی‌های نیروهای سوریه دموکراتیک علیه داعش را محقق نکردند و هرگونه سخن درباره سوءاستفاده از گسترش دایره نفوذ این نیروها برای ایجاد یک منطقه مستقل کرد در سوریه، نشان‌دهنده «اندیشه‌های شتاب‌زده و تفکرات قبلی» است که در واقعیت هیچ پایه ای ندارند.

مسلم گفت: ما رویای کردستان سوریه و یا منطقه مستقل کردها را در سر نداریم، زمانی که نیروهای ما به پیروزی‌هایی دست یافته و مناطق بزرگی را آزاد کرده و به دومین گروه قدرتمند در سوریه تبدیل شدند، این تنها کردها نبودند که در ائتلاف نیروهای سوریه دموکراتیک می‌جنگیدند، بلکه دیگر گروه‌های عرب، سریانی و ترکمان نیز در این ائتلاف حضور داشتند، طرح ما این است که سوریه به کشوری فدرال و دموکرات و یکپارچه با یک ساختار و قوانین جدید تبدیل شود که در آن همه شهروندان از حقوق برابر برخوردار شوند.

رئیس حزب اتحاد دموکراتیک سوریه درباره علت شتاب در تصویب قوانین انتخابات و تقسیم اداری در مناطق تحت کنترل کردها گفت: نمی‌توان منتظر ماند تا یک راه‌حل سوری جامع به دست آید، ما در حقیقت زمان و تاریخی آن را نمی‌دانیم، مناطق آزادشده باید ساختار کلی برای امور خود و سپس تصویب قوانین داشته باشند. این کل موضوع است اما برخی می‌خواهند که همه مسائل را با هم بیامیزند.

اعلام آمادگی 60 کشور برای بازسازی عراق و نقش ایران/درگیری شدید ارتش ترکیه و نیروهای کرد سوری در شمال سوریه/راه اندازی دستگاه شبیه ساز جدید حزب الله برای جنگ با اسرائیل/تهديد شبكه هاي خبری ايراني از سوي جریان مقتدي صدر

به تازگی کردها در مناطق تحت کنترل خود ـ که غالبا در نوار شمالی سوریه واقع است ـ یک جدول زمانی برای برگزاری انتخابات اعلام کرده‌اند که دیگر گروه‌های سوری می‌گویند بدون هماهنگی با آنها بوده است.

مسلم در ادامه توافقنامه‌های آتش‌بس را که با عنوان مناطق کاهش تنش در سوریه شناخته می‌شوند را عملیاتی برای تقسیم نقش‌ها بر خلاف خواست مردم سوریه دانست و این ادعا که توافق‌نامه‌های مذکور در پایان دادن به درگیری‌ها میان نیروهای دولت سوریه و مخالفان در برخی مناطق موفق بوده‌اند را نادرست خواند.

وی افزود: مردم با هیچ طرفی نشست و مذاکره‌ای نداشته‌اند و این توافق‌ها تحت تأثیر گروه‌های خارجی حاصل شده‌اند، منظورم این است که توافقنامه‌های مذکور بر خلاف خواست مردم سوریه هستند، درگیری‌ها نیز پایان نیافته‌اند و تنها از منطقه‌ای به منطقه دیگر منتقل شده‌اند.

این رهبر کردهای سوریه درباره اینکه آیا تحریم کشور قطر تأثیری بر برخی گروه‌های داخل سوریه داشته است یا نه، پاسخ داد: بله برخی گروه‌های «جهادی» (تکفیری) پس از قطع حمایت‌های مالی قطر تحت تأثیر قرار گرفتند، مشهور است که برخی گروه‌ها غالبا از سوی قطر و ترکیه حمایت مالی می‌شوند و گروه‌هایی که از این مسأله بیشتر متضرر شدند، جبهه النصره، احرار الشام و دیگر گروه‌های افراط‌گرا هستند.

وی بعید ندانست که پیشروی نیروهای دولت سوریه در حومه جنوبی رقه بدون مانع تراشی از سوی آمریکا به دلیل توافقی غیر علنی میان طرف‌های ذی‌ربط در درگیری‌های سوریه باشد، چون هم روسیه و هم آمریکا در مورد اولویت مبارزه با داعش تأکید دارند.

مسلم درباره اینکه گسترش نفوذ نیروهای ترکیه در شمال سوریه ناشی از توافقی میان ترکیه و روسیه برای ممانعت از کنترل یافتن کردها بر مناطق بیشتر باشد، گفت: نمی‌دانم پشت پرده چه خبر است؛ اما اصولی هست که ما آنها را بر حسب تجربه می‌دانیم، ترکیه طرح‌ها و رویاهای خود را دارد و در این کشور علنا اعلام می‌شود، به دنبال ایجاد امپراتوری بزرگ ترک هستند و بر این باورم که هم پیمانی روس‌ها و ترک‌ها از نظر زمانی طولی نخواهد کشید و هر طرف علیه دیگری بازی خواهد کرد. در کل ما تلاش می‌کنیم تا حد امکان تدابیر دفاعی لازم برای حمایت از خود را در پیش بگیریم.

وی در پایان تأکید کرد: آنچه در رقه وجود دارد، جنگ به معنای واقعی کلمه است و هیچ مذاکره‌ای با داعش برای تبادل اسرا و یا اجساد وجود ندارد.