یکشنبه , ۹ مهر ۱۴۰۲
صفحه اول » بین المللی » واکنش وزارت امور خارجه روسیه به تحریم های جدید اتحادیه اروپا

واکنش وزارت امور خارجه روسیه به تحریم های جدید اتحادیه اروپا

وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد که مسکو این حق را برای خود محفوظ می داند که در برابر تحریمهای جدید اتحادیه اروپا دست به اقدام تلافی جویانه بزند.

به گزارش اسپوتنیک، وزارت امور خارجه روسیه به رغم تأکید مجدد بر علاقمندی خود به حفظ و توسعه روابط اقتصادی با اتحادیه اروپا علام کرد که این حق را برای خود محفوظ می داند که در صورت اعمال تحریمات جدید این اتحادیه علیه مسکو، تدابیر تلافی جویانه اتخاذ نماید.

شایان ذکر است، اتحادیه اروپا روز جمعه سه شخصیت حقیقی روسیه از جمله «آندری چِرِزوف» معاون وزیر انرژی و سه شرکت روسی را به اتهام تحویل توربینهای بخار ساخت شرکت زیمنس به شبه جزیره کریمه مورد تحریم قرار داد.

وزارت امور خارجه روسیه نیز در واکنش به این تحریمها با انتشار بیانیه ای اعلام کرد: «مسئولیت این تصمیم از جمله هزینه های احتمالی آن برای شرکت زیمنس و سایر شرکتهای آلمانی و اروپایی که با روسیه همکاری می کنند، بطور کامل بر دوش اتحادیه اروپا و دولت آلمان است».

قابل ذکر است، که تحویل توربینهای بخار شرکت زیمنس به شبه جزیره کریمه از سوی روسیه ناقض تحریمهای کنونی اتحادیه اروپاست؛ تحریمهایی که در واکنش به الحاق شبه جزیره کریمه به روسیه وضع شدند و شرکتها و بنگاههای تجاری را از انجام هرگونه معامله با روسیه منع کردند.

افزون بر این، شرکت زیمنس نیز ادعا می کند شواهدی در دست دارد که نشان می دهد چهار توربین تحویلی این شرکت برای پروژه ای در جنوب روسیه بطور غیرقانونی به شبه جزیره کریمه منتقل شده است.