جمعه , ۸ بهمن ۱۴۰۰
صفحه اول » بین المللی » در میان مدعوین در مراسم تحلیف حسن روحانی، حیدرالعبادی حضور نداشت!

در میان مدعوین در مراسم تحلیف حسن روحانی، حیدرالعبادی حضور نداشت!

حیدر العبادی نخست وزیر عراق که برای شرکت در مراسم تحلیف حسن روحانی دعوت شده بود با عنوان این مطلب که فوادمعصوم رئیس جمهور عراق نیز در همین مراسم به عنوان مدعو حضور خواهد داشت، از حضور در تهران خودداری ورزید.

در مراسم تحلیف هیاتهای مختلف دعوت شده بودند. از جمله رئیس جمهورزیمبابوه، و فدریکا موگرینی و هیاتی از اتحادیه اروپا!

غیبت حیدرالعبادی و سفر صدر به عربستان سئوالات بسیاری را دامن زده است!

نمایندگانی از کشورهای مختلف که برای مراسم تحلیف به تهران دعوت شده بودند،صبح جمعه ۱۳مرداد وارد تهران شدند.

به گزارش ایسنا،ریچارد بیکن رئیس گروه دوستی انگلیس برای شرکت در مراسم تحلیف دوازدهمین رییس جمهوری اسلامی ایران وارد تهران شد.

به گزارش ایسنا، دفتر نخست‌وزیری عراق اعلام کرد که علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی ایران در یک تماس تلفنی با حیدرالعبادی نخست وزیر عراق از وی دعوت کرد تا در مراسم تحلیف حسن روحانی شرکت کند، حیدرالعبادی ضمن تشکر از دعوت لاریجانی برای شرکت در این مراسم وآرزوی موفقیت برای حسن روحانی در انجام ماموریت ریاست جمهوری از عدم حضور در مراسم تحلیف عذرخواهی کرد و گفت:‌ فواد معصوم، رئیس جمهور عراق به عنوان نماینده عراق در این مراسم شرکت خواهد کرد.

در این گفت‌وگوی تلفنی لاریجانی پیروزیهای اخیر عراق بر داعش و آزادی موصل را تبریک و ضمن آرزوی موفقیت برای دولت و ملت عراق گفت: نابودی و خشکاندن منابع تروریسم امری است که همه را خوشحال می‌کند.تاریخ این پیروزی بزرگ را که در زمان العبادی محقق شد خواهد نوشت و جمهوری اسلامی ایران در جنگ با داعش و در زمینه‌های دیگر از عراق حمایت خواهد کرد.

از سوی دیگر حیدرالعبادی ضمن تقدیر و تشکر از علی لاریجانی گفت :‌ اگر وحدت ملت عراق، ارتش، پلیس، الحشد الشعبی و عشائر علیه تروریسم نبود این پیروزی ها محقق نمی‌شد.وی در ادامه ضمن تقدیر و تشکر از موضع جمهوری اسلامی ایران در حمایت از عراق علیه داعش بر تلاش برای نابودی عناصر باقی مانده داعش و ادامه همکاری در زمینه های اقتصادی و تجاری تاکید کرد.