یکشنبه , ۹ مهر ۱۴۰۲
صفحه اول » بین المللی » آخرین تحولات خاورمیانه؛

آخرین تحولات خاورمیانه؛

پایان عملیات پاکسازی عرسال، وخامت وضعیت سلامتی ملک سلمان، طرح جدید حماس برای پایان دادن به دودستگی‌ها با فتح، حمله به نیروهای ناتو در کابل، آماده شدن ارتش لبنان برای عملیات گسترده علیه داعش و انتقاد شدید ترامپ از برجام از جمله مهم ترین خبرها و رویدادهای 24 ساعت گذشته خاورمیانه بوده اند. در این میان، فراخوان مقتدی صدر برای تظاهرات سراسری در عراق از جمله مهم ترین خبرها بوده است.
مقتدی صدر رهبر جریان صدر برای برگزاری تظاهرات گسترده در میدان التحریر بغداد و سایر استان های این کشور فراخوان داد.
صدر در بیانیه ای عنوان کرد: امیدوارم ملت در مورد برنامه سیاستمداران فاسد برای بازگرداندن فساد در لباس جدید هوشیار باشند و با شرکت در تظاهرات میلیونی سرنوشت مبهم خود را تعیین کند.
ترامپ؛ برجام مرا می‌کشد/وخامت وضعیت سلامتی ملک سلمان/حمله به نیروهای ناتو در کابل/ آماده شدن ارتش لبنان برای عملیات گسترده علیه داعش

وی افزود: من به تظاهرات گسترده در روز جمعه در میدان التحریر بغداد و سایر استان ها دعوت می کنم؛ تظاهراتی که نشان دهنده اراده ملت است و هدف من از این سخنان تنها رضای خدا و رضایت ملت است.

مقتدی صدر در حالی این فراخوان را اعلام می کند که اخیرا به عربستان سفر کرده و با محمد بن سلمان ولیعهد این کشور دیدار و گفتگو کرد.

پایان عملیات پاکسازی عرسال
  اتاق عملیات مقاومت اسلامی لبنان به مناسبت پاکسازی ارتفاعات عرسال از وجو تروریستهای جبهه النصره بیانیه ای صادر کرد.

در این بیانیه آمده است: به یاری خداوند، برکت خون شهدا و افراد زخمی، جانفشانی مجاهدان و حمایت گسترده مردمی از مقاومت در جنگ علیه تروریسم، اتاق عملیات مقاومت اسلامی پایان عملیات پاکسازی ارتفاعات عرسال لبنان و ارتفاعات فلیطه در قلمون غربی را از وجود تروریسم تکفیری جبهه النصره اعلام میکند.

بر اساس این بیانیه، همه اهدافی که از آغاز عملیات در نظر گرفته شده بود، محقق و ارتفاعات عرسال لبنان فلیطه سوریه آزاد شد و در نتیجه حضور النصره در سراسر مرزهای لبنان پایان یافت و این منطقه از شاخه تکفیری القاعده پاکسازی شد.

گروه اطلاع رسانی الاعلام الحربی به نقل از این اتاق عملیات گزارش داد، این آزادسازی تهدید نظامی مرزهای شرقی لبنان از سوی این گروه تروریستی را از بین برد و پایگاه اصلی آن را ریشه کن کرد؛ پایگاهی که از آنجا خودروهای بمب گذاری شده و انتحاریها وارد عمق لبنان میشدند.

ترامپ؛ برجام مرا می‌کشد/وخامت وضعیت سلامتی ملک سلمان/حمله به نیروهای ناتو در کابل/ آماده شدن ارتش لبنان برای عملیات گسترده علیه داعش

در ادامه بیانیه تأکید شده است که پایان دادن به وجود تروریسم تکفیری خبیث سبب شد که اسرای مقاومت آزاد و پیکر مطهر شهدایی پس گرفته شود که در نبرد دفاع از لبنان و آزادی و حاکمیت آن به شهادت رسیدند.

اتاق عملیات مقاومت در پایان ضمن عرض ارادت به سید حسن نصر الله دبیر کل حزب الله لبنان، اعلام کرد که آمادگی دارد هر مأموریتی را انجام دهد که وی برای مقابله با تهدید تروریستی و تکفیری درخواست کند.

 وخامت وضعیت سلامتی ملک سلمان
یک پایگاه فلسطینی فاش کرد که وضعیت سلامتی شاه عربستان پس از سفر به مغرب در حالت وخیمی قرار گرفته است.

پایگاه المنار فلسطین در مطلبی نوشت: خبرهای رسیده حاکی از آن است که سلمان بن عبدالعزیز شاه بیمار عربستان به محل کاخ‎ها و مکان‎های تفریحی خود در شهر طنجه مغرب انتقال یافته و وضعیت سلامتی او در مرحله بدی قرار دارد.

به نوشته این پایگاه در محل اقامت شاه سعودی حالت فوق العاده اعلام شده و کادرهای امدادرسان و پزشکان به محل اقامت او اعزام شده‎اند.

المنار با اشاره به اینکه در محل اقامت شاه سعودی در مغرب بیش از هزار نفر و همچنین 900 خودرو قرار گرفته است می‎نویسد: شاه سعودی دیگر توان تمرکز را نداشته و قدرت ذهنی‎اش رو به زوال است.

ترامپ؛ برجام مرا می‌کشد/وخامت وضعیت سلامتی ملک سلمان/حمله به نیروهای ناتو در کابل/ آماده شدن ارتش لبنان برای عملیات گسترده علیه داعش

این پایگاه فلسطینی در بخش دیگری می‎نویسد: رسیدن محمد بن سلمان به پادشاهی پس از این حوادث بسیار نزدیک شده و پیش بینی می‎شود که سلمان دوران استراحت خود را متوقف کرده و به ریاض بازگردد.

 طرح جدید حماس برای پایان دادن به دودستگی‌ها با فتح
جنبش مقاومت اسلامی فلسطین «حماس» روز پنجشنبه از طرح سیاسی جدیدی برای پایان دادن به دودستگی‌ها با جنبش فتح خبر داد که بر اساس این طرح، حماس کمیته اداری دولتی را منحل می‌کند.

به گزارش روزنامه فرامنطقه‌ای القدس العربی، صلاح البردویل، عضو دفتر سیاسی حماس در بیانیه‌ای اعلام کرد: به محض اینکه دولت توافقی تمامی مسئولیت‌هایش را در نوار غزه بر عهده بگیرد، کمیته دولتی به ماموریت فوق‌العاده خود در غزه پایان می‌دهد.

وی گفت: این طرح برای پاسخ به صدای مردم انقلابی در قدس و در هر مکان و در پی پیروزی محقق شده با وحدت مردم فلسطین در نبرد اخیر الاقصی مطرح شده است.

وی از دولت فلسطین خواست تا تمامی تدابیری را که علیه غزه به دلیل تشکیل کمیته اداری دولتی اعمال شده بود، لغو کند.

صلاح البردویل بر لزوم شروع هر چه سریعتر گفت‌وگوهای ملی و رایزنی‌ها برای تشکیل دولت وحدت ملی تاکید کرد.

وی مجددا اعلام کرد که حماس خواهان مقدمه چینی برای انتخابات شورای قانونگذاری و ریاست تشکیلات و انتخابات شورای ملی است.

حماس در مارس گذشته کمیته اداری را برای مدیریت امور دولتی در نوار غزه تشکیل داد که این مسئله با مخالفت دولت فلسطین مواجه شد. حماس در آن هنگام اعلام کرد که این اقدامش به این دلیل صورت گرفته که دولت فلسطین از انجام مسئولیت‌هایش در نوار غزه شانه خالی کرده است.

پیشتر ناصر الدین الشاعر که ریاست هیاتی از نمایندگان جنبش حماس را در جریان سفر به کرانه باختری بر عهده داشت، اعلام کرد که این هیات به دیدار محمود عباس رئیس، تشکیلات خودگردان فلسطین در مقرش در رام الله رفت تا از وضعیت جسمانی وی اطمینان کسب کند.

حمله به نیروهای ناتو در کابل
نظامیان خارجی مستقر در افغانستان باز هم هدف حمله انتحاری قرار گرفتند و این بار کاروان سربازان ناتو در شهر کابل، یک قربانی و 6 مجروح داد.

آنطور که گاردین گزارش داده، سربازان مجروح برای درمان به پایگاه نظامیان آمریکا در بگرام منتقل شده‌اند و وضعیت سلامتی همه آنها وخیم است.

این حمله انتحاری، عصر روز پنج‌شنبه در محل قره‌باغ کابل روی داد.

ترامپ؛ برجام مرا می‌کشد/وخامت وضعیت سلامتی ملک سلمان/حمله به نیروهای ناتو در کابل/ آماده شدن ارتش لبنان برای عملیات گسترده علیه داعش

یک مقام آمریکایی که نمی‌خواسته نامش فاش شود، گفته که سرباز کشته شده بر خلاف برخی گزارشات موجود، آمریکایی نبوده و تبعه یکی دیگر از کشورهای عضو ناتو بوده است.

روز چهارشنبه هم یک عامل انتحاری دیگر در شهر قندهار در جنوب افغانستان به نظامیان آمریکایی حمله کرده و دو نفر از آنها را کشته بود؛ طالبان مسئولیت این حمله را به گردن گرفت.

در حال حاضر 8 هزار و چهارصد نیروی نظامی آمریکایی در افغانستان حضور دارند و «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا بنا دارد هزاران سرباز دیگر نیز به این کشور اعزام کند.

آماده شدن ارتش لبنان برای عملیات گسترده علیه داعش

مدیر کل امنیتی عمومی لبنان از آمادگی ارتش این کشور برای آغاز عملیات گسترده علیه گروه تروریستی داعش در مرز شرقی با سوریه خبر داد.

سرلشکر عباس ابراهیم در گفت‌وگو با شبکه العربیه اعلام کرد که این عملیات از منطقه ارتفاعات «القاع» و «رأس بعلبک» آغاز خواهد شد.

وی گفت اگر داعش حاضر به گفت‌وگو باشد طرف لبنانی آماده است گفت‌وگو کند.

سرلشکر ابراهیم ادامه داد اگر داعش از سرنوشت جبهه النصره عبرت نگیرد، ارتش لبنان آماده است، برای آزادسازی خاک این کشور متوسل به زور شود.

وی در مورد گروه تروریستی سرایا اهل الشام گفت که این گروهگ به زودی از منطقه «القلمون» عقب نشینی خواهد کرد.

ترامپ؛ برجام مرا می‌کشد/وخامت وضعیت سلامتی ملک سلمان/حمله به نیروهای ناتو در کابل/ آماده شدن ارتش لبنان برای عملیات گسترده علیه داعش

مدیر کل امنیت عمومی لبنان همچنین اظهار داشت که دولت لبنان تا به این لحظه وی را به گفت‌وگو با دولت سوریه در خصوص آوارگان سوری حاضر در لبنان مکلف نکرده است.

نیروهای حزب‌الله لبنان به کمک ارتش این کشور موفق شدند در عملیات یک ماه و اندی، گروه تروریستی جبهه النصره را از منقطه ارتفاعات عرسال واقع در مرز لبنان با سوریه آزاد کنند.

 ترامپ؛ برجام مرا می‌کشد
 رئیس‌جمهور آمریکا در یک گفت‌وگوی تلفنی در چند ماه پیش با نخست‌وزیر استرالیا که روز پنجشنبه متن آن منتشر شده از توافق‌های دولت قبلی آمریکا، از جمله برجام انتقاد کرده است.

روزنامه واشنگتن‌پست روز پنجشنبه گفته به متن کامل مکالمه «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا و «مالکوم ترنبال»، نخست‌وزیر استرالیا در روز ۲۸ ژانویه سال ۲۰۱۷ دست پیدا کرده است.

گفت‌وگوی میان سران دو کشور با اشاره نخست‌وزیر استرالیا به وجه اشتراک‌هایش با ترامپ آغاز شده و «ترنبال» گفت آنها از این جهت که ابتدا تاجر بوده‌اند و بعداً به سیاستمدار تبدیل شده‌اند، مشابه یکدیگرند.

ترامپ با اشاره به توافق های دولت پیشین آمریکا گفته است: «نمی‌دانم که چه عایدی‌ای برای او داشت. هیچوقت چیزی از اینها عاید ما نمی‌شود- از معاهده START یا توافق ایران. نمی‌دانم از کجا این آدم‌ها را گیر می‌آورند تا این توافق‌های احمقانه را انجام بدهند. به خاطر این توافق‌ها، می‌میرم.»

ترامپ؛ برجام مرا می‌کشد/وخامت وضعیت سلامتی ملک سلمان/حمله به نیروهای ناتو در کابل/ آماده شدن ارتش لبنان برای عملیات گسترده علیه داعش

ترنبال در جواب گفته است: «نمی‌میرید.»

ترامپ گفته است: «بله، همین آدم‌ها من را یک رئیس‌جمهور ضعیف و ناکارآمد خواهند دید.»

نخست‌وزیر استرالیا می‌گوید: «شما می‌توانید بگویید که این توافقی نیست که شما انجام داده‌اید، ولی به آن پایبند می‌مانید.»

ترامپ گفت: «چاره‌ای ندارم جز اینکه همین را بگویم. مالکوم، این را خواهم گفت که من چاره‌ای نداشتم جز اینکه به توافق رئیس‌جمهور ماقبلم پایبنذ باشم. فکر می‌کنم توافق وحشتناکی است، توافقی چندش‌آور که من هیچ وقت آن را انجام نمی‌دادم. مایه شرمساری برای آمریکا است، و شما می‌توانید عین همین که من گفتم را بگویید. خودم من هم همین را خواهم گفت. تا همینجا کافی است مالکوم. امروز کلاً تلفنی صحبت کرده‌ام و این بدترین تماس در طول روز بوده است. تماس با پوتین خوب بود. مضحک است.»

بخش‌های پایانی مکالمه میان سران دو کشور به صورت زیر انجام شده است:

ترنبال: «می‌خواهید درباره سوریه و کره شمالی صحبت کنیم؟»

ترامپ: «مسخره است.»

ترنبال: از تعهد شما متشکریم. برای ما خیلی مهم است.

ترامپ: برای شما مهم است و برای من شرم‌آور. برای من مایه شرمساری است ولی حداقل من شما را از مخمصه بیرون می‌آورم. شما ولی من را به مخمصه می‌اندازید.»

ترنبال: می‌توانید روی من حساب کنید. من برای کمک همیشه حاضرم.

ترامپ: امیدوارم. باشد ممنون مالکوم.

ترنبال: باشد. ممنون.