دوشنبه , ۲۰ آذر ۱۴۰۲
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » بسته خبری – اخبار ویژه روزنامه‌ها / سه شنبه ۱۰ مرداد ماه ۱۳۹۶

بسته خبری – اخبار ویژه روزنامه‌ها / سه شنبه ۱۰ مرداد ماه ۱۳۹۶

ابلاغ نقشه راه تامین سوخت راکتورهای هسته ای ایران/ شرق: سازمان برنامه‌ریزی دولت سیاست‌زده و ناکارآمد است/توضیحات استاندار سیستان و بلوچستان درباره احضارش

 روزنامه‌ها در لابه‌لای گزارش‌ها و سرمقاله‌ها، قسمتی از صفحات خود را به اخبار روزهای گذشته یا اخبار ویژه اختصاص می دهند که مشرق در ادامه به آنها اشاره می‌کند.

کیهان

کارنامه وزیر راه؛ کاهش معاملات و گران شدن یک میلیون تومانی مسکن
طبق گزارش بانک مرکزی، مسکن در دولت یازدهم متری یک میلیون تومان گران شده است.
مشرق نوشت: گزارش بانک مرکزی از تحولات بازار معاملات مسکن شهر تهران در تیر ماه سال ۱۳۹۶ از تشدید رکود در معاملات مسکن و در عین حال، افزایش قیمت و اجاره مسکن خبر می‌دهد.

گزارش تحولات بازار مسکن شهر تهران در تیر ماه سال ۱۳۹۶ که برگرفته از آمارهای خام سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور است، توسط اداره بررسی‌ها و سیاست‌های اقتصادی بانک مرکزی تهیه و منتشر شده است.
در این گزارش آمده است: در تیر ماه سال ۱۳۹۶، تعداد معاملات آپارتمانهای مسکونی شهر تهران به ۵ / ۱۴ هزار واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه مشابه سال قبل ۵ / ۲ درصد کاهش نشان می‌دهد.

در ماه مورد گزارش، متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران ۲ / ۴۶ میلیون ریال بود که نسبت به ماه مشابه سال قبل ۲ / ۶ درصد افزایش نشان می‌دهد.

در چهارماهه نخست سال ۱۳۹۶، تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به ۷ / ۵۱ هزار واحد مسکونی بالغ گردید که نسبت به مدت مشابه سال قبل، کاهش اندکی نشان می‌دهد. در این مدت متوسط قیمت یک متر مربع بنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در شهر تهران ۲ / ۴۵ میلیون ریال بوده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل، ۲ / ۵ درصد افزایش نشان می‌دهد.

مقایسه آمار بانک مرکزی درباره قیمت مسکن در تهران از ابتدای سال ۱۳۹۳ تاکنون از گرانی یک میلیونی مسکن در این مدت حکایت دارد.

بانک مرکزی متوسط قیمت یک متر مربع زیربنای مسکونی معامله شده در سطح تهران در فروردین سال ۱۳۹۳ را حدود 3/6 میلیون تومان اعلام کرده بود. اکنون در تیرماه امسال متوسط قیمت یک متر مربع زیربنای مسکونی معامله شده در سطح تهران به 4/6 میلیون تومان رسیده که گرانی یک میلیون تومانی مسکن را نشان می‌دهد.

این آمار بیانگر آن است که ۴ سال عملکرد دولت یازدهم و وزارت عباس آخوندی، چیزی جز گرانی مسکن، اجاره‌بها و رکود تولید مسکن نبوده است که نتیجه آن کاملاً به ضرر اقشار کم‌درآمد بوده است.

تشدید خام‌فروشی و منفی‌ شدن تراز تجاری
«با سقوط 33 درصدی صادرات، تراز تجاری 4 ماهه کشور منفی شد».
روزنامه جوان با انتشار این خبر گزارش داد: با درست از آب در آمدن پیش‌بینی‌ها، تراز چهارماهه امسال منفی شده است، یعنی واردات بیشتر و صادرات کمتر شده است. آمار تجارت خارجی از ۲۰ کشور عمده وارداتی نشان می‌دهد، به رغم مثبت بودن تراز تجاری ایران در سال ۹۵، در حال حاضر این تراز 3/6 میلیارد دلار کسری دارد و میزان واردات ۱۹ درصد رشد کرده است.

بر اساس آمار منتشره از 20 کشور عمده طرف معامله طی چهار ماه نخست سال جاری حجم تجارت خارجی بالغ بر 24 میلیارد و 53 میلیون و 769 هزار دلار است. در سال اقتصاد مقاومتی که مزین به تولید و اشتغال است، در چهار ماه امسال 13 میلیارد و 847 میلیون دلار کالا وارد کشور شده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل (95) حدود 19 درصد رشد دارد.

طبق جزئیات به دست آمده میزان واردات از چین در این مدت نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود 19 درصد افزایش دارد. جالب آنکه در همین مدت 42 درصد کالا بیشتر از امارات متحده عربی به ایران وارد شده است. طبق پیش‌بینی کارشناسان، صادرات در سال جاری روند کاهشی داشته که آمارها نیز این موضوع را تأیید می‌کند و یکی از دلایل عدم انتشار آمار نیز همین مسئله بوده، زیرا پس از مانور دولت مبنی بر مثبت شدن تراز تجاری خارجی در سال 95، اکنون تراز تجاری مجدداً منفی شده است.

طبق اطلاعات موجود از 20 کشور عمده طرف معامله صادراتی، در این مدت 10 میلیارد و 206 میلیون و 124 هزار دلار کالای ایرانی صادر شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل 33 درصد تنزل پیدا کرده است. صادرات ایران در سال قبل بیش از 15 میلیارد و 311 میلیون دلار بوده است. اکنون طبق این آمار کفه ترازوی تجارت خارجی به نفع واردات بوده و با کسری بیش از 3میلیارد و 640 میلیون دلار روبه‌رو است.

صادرات غیرنفتی ایران در ۱۲ ماهه سال ۱۳۹۵ در مجموع به ۴۳ میلیارد و ۹۳۰ میلیون دلار رسید که این میزان در مقایسه با سال پیش از آن، 3/54 درصد رشد را نشان می‌دهد. همچنین واردات ایران در سال ۱۳۹۵ به ۴۳ میلیارد و ۶۸۴ میلیون دلار رسید که نسبت به سال ۱۳۹۴ به میزان 5/16 درصد رشد داشته است. سال 94 بخش پتروشیمی در صادرات، کارنامه خوبی داشت و در مجموع ارزش صادرات محصولات پتروشیمی ایران با ۹ درصد افزایش به ۱۴ میلیارد و ۳۴۰ میلیون دلار رسید.

جوان با اشاره به افزایش تمایل به خام‌فروشی نوشت: اقلام عمده صادراتی کشورمان در سال ۱۳۹۵ نیز به ترتیب شامل میعانات گازی به ارزش 7میلیارد و ۳۲۰ میلیون دلار، روغن‌های سبک و فرآورده‌ها به جز بنزین به ارزش 2 میلیارد و ۴۷۹ میلیون دلار، گازهای طبیعی مایع شده به ارزش 2 میلیارد و ۷۹ میلیون دلار، پروپان مایع شده به ارزش یک میلیارد و ۲۲۲ میلیون دلار و گازهای نفتی و هیدروکربورهای گازی شکل مایع شده به ارزش یک‌میلیارد و ۲۰۴ میلیون دلار بود.

شرق: سازمان برنامه‌ریزی دولت سیاست‌زده و ناکارآمد است
یک روزنامه زنجیره‌ای پس از چند سال سکوت می‌گوید نوبخت‌ سیاسی‌کار است و به درد مدیریت و برنامه‌ریزی نمی‌خورد.
روزنامه شرق در تحلیلی نوشت: اگر سازمان برنامه و بودجه  توان کارشناسی بالایی داشته باشد و از استقلال لازم برخوردار باشد، نقش مؤثر و مهمی در راهبری اقتصاد کشور خواهد داشت.

امروز آقای دکتر روحانی باید با بزرگ‌ترین چالش داخلی مقابله کند، نظام بانکی را از بحران نجات دهد، برای حل معضل بی‌کاری راه چاره‌ای بیندیشد، نظام درمانی با مشکل مواجه است، صندوق‌های بازنشستگی در معرض آسیب قرار دارند. بنابراین سازمان برنامه و بودجه باید احیا شود. کسی باید سکان سازمان برنامه را در دست بگیرد که مقابل رئیس ‌نظر کارشناسی را بدون لکنت زبان به همه مسئولان و مراجع تصمیم‌گیر برساند؛ نه اینکه فرمان‌بردار باشد.

رئیس ‌سازمان برنامه باید بحران‌های کشور، اعم از بی‌کاری، تورم، فقر، فساد و… را رصد و از روی صداقت راه‌حل ارائه کند. سازمان برنامه باید در تصمیم‌گیری‌های کلان کشور نقش ایفا کند، آرایش نیروی انسانی سازمان باید کارشناسی و فعال باشد نه مطیع و منفعل! دولت دکتر روحانی در صورتی موفق به حل معضلات اقتصادی و اجتماعی کشور خواهد شد که مهم‌ترین دستگاه راهبری اقتصادی (سازمان برنامه) از یک مدیریت کارا و علمی و کارشناسی برخوردار باشد.

رجحان‌های رئیس ‌سازمان برنامه باید رجحان‌های اقتصادی باشد نه سیاسی. آقای دکتر نوبخت، شخصیتی مؤدب، ‌دوست‌داشتنی است ولی رجحان‌هایش سیاسی است. در دوران مدیریت چهارساله دکتر نوبخت سازمان برنامه در سازماندهی و تصمیم‌گیری نظام اقتصادی کشور حضور نداشته و برای بحران‌های کلیدی کشور راه‌حل ارائه نداده است. ملاحظه می‌کنیم در این دوران بدهی دولت به بانک‌ها روزبه‌روز افزایش یافته و سازمان برنامه برای حل بحران‌ها راه‌حل کارشناسی ارائه نمی‌دهد. نتیجه عملکرد این نوع مدیریت این بوده که برای اولین‌بار در طول تاریخ، بخشنامه تهیه و تنظیم ضوابط اجرائی بودجه در خارج از سازمان تهیه شده و توان کارشناسی آن‌قدر تحلیل رفته که اولین وظیفه سازمان که تنظیم ضوابط اجرائی بودجه است، از عهده آن برنیامده‌؛ آیا این احیای سازمان برنامه است؟

رئیس‌ سازمان برنامه نمی‌تواند سخنگوی دولت باشد، رئیس سازمان برنامه نمی‌تواند پاسخ‌گوی دستگاه‌ها باشد. رئیس ‌سازمان برنامه باید تمام‌وقت مسائل کشور را رصد و بر اجرای برنامه‌های دستگاه‌های اجرائی نظارت کند. مدیریت سازمان در چهار سال گذشته فاقد این توان بوده و با وجود اینکه اغلب وزرای دولت افراد توانمندی بوده‌اند ولی تصمیم‌گیری‌هایی با رجحان سیاسی در سازمان برنامه باعث شده بود اغلب سازمان با مخالفان دولت مماشات بیشتری داشته باشد. کارشناسان سازمان برنامه معتقدند در دوران مدیریت آقای دکتر نوبخت، تصمیم‌گیری‌ها سیاسی بوده تا کارشناسی. از نظر علمی و کارشناسی مدیران دهه ٦٠ و ٧٠ به مراتب از مدیران فعلی سازمان کارآمدتر بودند و امروز سازمان به دنبال مدیرانی است که بی‌چون‌وچرا از ریاست‌ سازمان تبعیت کنند.

انتظار می‌رود در دوره دوم دولت آقای دکتر روحانی سازمان برنامه از مدیریتی غیرسیاسی و کارآمد استفاده کند. در دوره چهارساله گذشته بیش از صد نفر از افراد فاقد تخصص‌های لازم وارد سازمان شده‌اند و سازمان به‌شدت از نظر کارشناسی نزول کرده است. گزارش‌های نظارتی شش‌ماهه از پیشرفت پروژه‌های عمرانی که مبنا و مأخذ تخصیص منابع است، تعطیل شده و تخصیص پروژه‌های عمرانی بر مبنای اولویت‌های سیاسی و خارج از چارچوب کارشناسی انجام می‌شود.

گویانیوز: اپوزیسیون شور متهم کردن جمهوری اسلامی را درآورده است
یک اصلاح‌طلب فراری می‌گوید روشنفکران غربگرا سعی می‌کنند به هر قیمت به جمهوری اسلامی حمله کنند و از خود قهرمان بسازند اما آنها مسئولیت‌پذیر نیستند.

گویانیوز در مطلبی به قلم «اکبر-گ»، به موج‌سواری محافل ضدانقلاب به بهانه مرگ کودک 8 ماهه (بنیتا) در ماجرای ربایش یک خودرو اشاره کرد و نوشت: برخی محافل نوشته‌اند: «سپاه پاسداران مدعی تأمین امنیت ایران، به جای حضور در سوریه، به فکر تأمین امنیت کودکانی چون بنیتا باشد».

پرسش: اگر سپاه در سوریه و عراق حضور نداشت، آیا چنین وقایعی در جامعه ایران رخ نمی‌داد؟ آیا در جمهوری اسلامی پیش از حضور نظامی در منطقه، چنین مسائلی رخ نمی‌داد؟ آیا در دوران پهلوی چنین مسائلی رخ نمی‌داد؟

حضور سپاه در سوریه علت این‌گونه رویدادهای غم‌انگیز است یا با آن‌ها همبستگی دارد؟ نه تنها سخن گفتن از رابطه علی ناموجه است، بلکه مدعیان حتی قادر نخواهند بود که میان این دو رخداد- حضور نظامی در منطقه و کودک ربایی- نوعی همبستگی نشان دهند.

وی می‌افزاید: بگذارید با استناد به تجربه دیگری مدعا را روشن سازم. آمریکا قدرتمندترین کشور جهان، بزرگترین تولیدکننده علم جهان، دارای برترین دانشگاه‌های جهان، بهترین موسسات تحقیقاتی، قوانین خوب درباره حقوق کودکان و آموزش فوق العاده به والدین و کودکان در مورد مراقبت از آنان است. با این همه، به شواهد و قرائن زیر درباره آسیب‌هایی که به کودکان این کشور رسیده و می‌رسد، توجه فرمائید:

الف- بر اساس آمار وزارت دادگستری آمریکا، که توسط «مرکز ملی‌ بچه‌های گمشده و سوء‌استفاده شده» گزارش شده، هر سال به طور متوسط ۸۰۰ هزار کودک و نوجوان در آمریکا گم می‌شوند. از این تعداد سالی‌ حدود ۲۰۳ هزار کودک و نوجوان را اعضای فامیل خود آن کودکان و یا نوجوانان می‌دزدند. حدود ۵۸ هزار نفر نیز برای سوء استفاده جنسی‌ ربوده می‌شوند. ۵۴۰ هزار بقیه نیز یا توسط خانواده‌های خود از خانه بیرون انداخته می‌شوند و یا خود به دلایل مختلف از خانه فرار می‌کنند. اکثریت عظیم این‌ها در فاصله کوتاهی پیدا می‌شوند، ولی‌ سالانه حدود هفت هزار کودک و نوجوان نیز دزدیده می‌شوند که تا مدت‌های طولانی‌ پیدا نمی‌شوند.

ب- به گزارش سی‌ان‌ان ۳ اردیبهشت ۱۳۹۶، براساس آمار اف‌ بی‌ ای‌، تا پایان سال ۲۰۱۶، 33/706 کودک و جوان (کمتر از ۱۸ سال) در آمریکا گم شده‌اند که پرونده آن‌ها هنوز (پس از سال‌ها) باز است.

پ- بر طبق گزارش وزارت بهداشت و خدمات انسانی‌ آمریکا در سال ۲۰۱۰، ۲۰ درصد دخترها و ۵ الی ۱۰ درصد پسرها در دوران بچگی‌ مورد سوء استفاده جنسی‌ قرار می‌گیرند. به ۱.۶ درصد بچه‌ها بین سن ۱۲ تا ۱۷ تجاوز شده است. ۲۰ درصد خانم‌های بالای ۲۱ سال و ۵ الی ۱۰ درصد آقایان در همان حدود سنی گفته‌اند که یک مورد آزار جنسی‌ ‌را از دوران بچگی به یاد می‌آورند.

ت- به گزارش سی‌ان‌ان ۲۹ خرداد ۱۳۹۶ ، هر سال ۱۳۰۰ کودک (زیر ۱۳ سال) توسط تفنگ و دیگر اسلحه‌ها کشته می‌شوند.

ث- هر روز در آمریکا، (۱) ۷ کودک (زیر ۱۳ سال) یا نوجوان (زیر ۲۰ سال) توسط تفنگ کشته می‌شوند؛ (۲) ۴۱ بچه یا نوجوان در همان حدود سنی با اسلحه مجروح می‌شوند، و (۳) ۱۹۰۳ بچه یا نوجوان در همان حدود سنّی یا مورد سوء استفاده قرار می‌گیرند، و یا مورد غفلت قرار می‌گیرند.

گویانیوز خاطر نشان کرد: روشنفکر دوست دارد قهرمان شود. به عکس جوامع غربی، هزینه قهرمان شدن در جامعه ما زیاد نیست. اینک جمهوری اسلامی مسئول همه مشکلات قلمداد می‌شود. اما این مدعا نادرست است.اگر مرد  فاسدی همسرش را کتک زد، می‌گوئیم تقصیر جمهوری اسلامی است و به فرهنگ مردسالار طولانی مدت جامعه‌مان توجه نمی‌کنیم. ما از مرگ بنیتا هم برای قهرمانی خودمان استفاده می‌کنیم. آن را هم به گردن جمهوری اسلامی و سپاه و حضورش در سوریه می‌اندازیم. اما اصلا توجه نمی‌کنیم که مردم خودشان در این موارد تا چه اندازه مسئول و مقصرند.

می‌توان حضور نظامی سپاه در سوریه و عراق را مستقلا نقد و رد کرد. دولت آمریکا بیش از همه در فجایع منطقه نقش داشته است اما فقط روشنفکر وقتی قهرمان می‌شود، که تنها و تنها جمهوری اسلامی را عامل همه این فجایع قلمداد کند.

خراسان

ابلاغ نقشه راه تامین سوخت راکتورهای هسته ای ایران

بر اساس تصمیم جدید مسئولان اجرایی که به تعدادی از اعضای کابینه ابلاغ شده، با اعلام راهبردهای بخش انرژی اتمی جمهوری اسلامی ایران، مواردی چون استقرار استانداردهای ملی و بین المللی ایمنی هسته ای و پرتویی و همچنین انجام نظارت و ارزیابی های لازم، تهیه و تامین اقتصادی مواد اولیه و سوخت مورد نیاز راکتورهای هسته ای و نیز تعامل سازنده و موثر با آژانس بین المللی انرژی اتمی، سازمان ها و نهادهای بین المللی به منظور تبادل اطلاعات و استفاده از فرصت های علمی، فنی و مالی این صنعت ذکر شده است.

ایران

 آملی لاریجانی:

مسئولان یکصدا به امریکا پاسخ محکم دهند
رئیس قوه قضائیه گفت: مسئولان ما باید یکصدا، یکنوا و با اتحاد پاسخ محکمی به امریکایی‌ها بدهند که البته همین طور هم هست.به گزارش روابط عمومی قوه قضائیه، صادق آملی لاریجانی روز گذشته در جلسه مسئولان عالی قضایی با اشاره به اینکه نظام جمهوری اسلامی ایران امروز قوی‌تر از هر زمان دیگر در منطقه می‌درخشد افزود: امیدواریم بزودی عکس‌العمل‌هایی را از ناحیه مجلس و دولت در این خصوص شاهد باشیم و قوه‌ قضائیه هم در این بخش تا حدی که به او مربوط باشد ورود می‌کند.وی با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران به فشارهای آنها هیچ اعتنایی نخواهد کرد افزود: یکی از این فشارها، فشار بر دستگاه قضایی است به این ترتیب که به ما امر و نهی می‌کنند و از ما می‌خواهند که فلان کس را آزاد کنیم یا اینکه فلان کس نباید محاکمه شود؛ شما چه کاره هستید که در امور داخلی کشور دخالت می‌کنید؟

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات:
فشارهای سیاسی در انتخاب وزرا  بی تأثیر است
وزیر ا رتباطات و فناوری اطلاعات در پاسخ به اینکه گفته می‌شود برخی افراد در چینش کابینه نقش اصلی را برعهده دارند، گفت: رئیس جمهوری با طیف متنوعی از شخصیت‌ها و گروهای سیاسی مشورت می‌کنند، اما نهایتاً خود در انتخاب همکاران تصمیم می‌گیرند.محمود واعظی به ایرنا گفت: همان طور که دکتر روحانی تأکید دارد، دولت دوازدهم نیز تک جناحی نخواهد بود. چنانچه جریان‌هایی معتدل در دولت حضور دارند و وی از چهره‌های توانمندی که معتقد به مشی اعتدالی و ملتزم به رویکرد اکثریت رأی‌دهندگان در انتخابات دوازدهم باشند، برای خدمت به مردم استفاده خواهند کرد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات همچنین درباره کمپین سازی‌ها و فضاسازی برای حضور برخی افراد در کابینه خاطرنشان کرد: شناخت رئیس جمهوری از چهره‌های سیاسی و همکارانش دقیق است و فشار سیاسی و کمپین‌سازی‌ها در انتخاب اعضای کابینه دوازدهم بی اثر است.واعظی افزود: آنها که فکر می‌کنند رئیس جمهوری تحت تأثیر کمپین سازی‌ها همکاران خود را تعیین، جابه‌جا یا کنار می‌گذارند، معلوم است که هنوز وی را نشناخته‌اند.وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تصریح کرد: به جریان‌های سیاسی و رسانه‌ای چه در فضای رسمی و چه فضای مجازی توصیه می‌شود در جهت وحدت و همدلی گام بردارند و این گونه فضاسازی‌ها تأثیری در تصمیمات رئیس جمهوری ندارد.

انتقاد باهنر از معترضان به قرارداد توتال:

توهم توطئه و خیانت، فراگیر شده است
دبیرکل جبهه پیروان خط امام و رهبری با انتقاد از نگاه سیاسی به همه مسائل در کشور گفت: یک قرارداد نفتی بسته می‌شود که منافع کشور در آن است. کلی ایرادات بی‌ربط و صرفاً سیاسی گرفته می‌شود که وزیر نفت را مجبور می‌کند بارها بگوید این‌ همان برنامه ششم است که مجلس تصویب کرده است. ما نیاز داریم ۲۰۰ میلیارد دلار سرمایه خارجی جذب کنیم. وقتی از افراد ایراد گیرنده می‌پرسیم کجای قرارداد کج است، می‌گویند من قرارداد را نخوانده‌ام معتمدین ما این گونه مطرح کرده‌اند. متأسفانه توهم توطئه و خیانت فراگیر شده است. به گزارش ایلنا، وی روز گذشته در دیدار با اعضای انجمن اندیشه و قلم تصریح کرد: در کشورهایی که ادعای دموکراسی دارند، مردم درگیر همه مسائل نمی‌شوند. مثلاً در شهری درجه دما بالای ۵۰ درجه است و بیکاری موجب آزار مردم شده است و مردم صدها مشکل دارند، اما امام جمعه شهر در نماز جمعه در مورد قرارداد نفتی صحبت می‌کند. نمی‌شود که در همه مسائل صاحبنظر و کارشناس باشیم.

باهنر با اشاره به برخی اظهارنظرها در هفته‌های اخیر درباره تشکیل دولت سایه، تصریح کرد: تعجب می‌کنم وقتی حزبی وجود ندارد، چگونه برخی از دولت سایه سخن می‌گویند؟  وی در ادامه با تأکید بر اینکه «آینده مردم‌سالاری دینی در خطر است»، گفت: با مسیری که ما می‌رویم یا مردم‌سالاری آنقدر خراطی می‌شود که دیگر ارزشی نخواهد داشت یا به مردم‌سالاری به مقداری عمل می‌شود که وارد یک سیستم پوپولیستی که هیچ سامانه‌ای ندارد، می‌شویم. او خاطرنشان کرد: اگر می‌خواهیم بار حکومت بر دوش مردم باشد، دو راه حل داریم؛ حکومت یا باید مردم را با خود همفکر کند یا خودش را با فکر مردم همراه سازد. در غیر این صورت مردم‌سالاری دینی از بین می‌رود و چیزی از آن باقی نمی‌ماند؛ تنها یک پوسته‌ای خواهد ماند که با یک زلزله یا یک تکان سیاسی فرو می‌ریزد.

دیدار بروجردی با نخست وزیر قطر
علاءالدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی و هیأت همراهش با «عبدالله بن ناصر بن خلیفه آل ثانی» نخست وزیر و وزیر کشور قطر در دوحه دیدار کرد. به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری «قنا»، دو طرف در این دیدار درخصوص موضوعات دوجانبه و روابط دو کشور و راه‌های پیشرفت و استحکام آن رایزنی و تبادل نظر کردند. بروجردی در این دیدار با اشاره به تحریم‌های اعمال شده علیه قطر آنها را ظالمانه خواند و ابراز اطمینان کرد که قطر سرانجام از شرایط  دشوار کنونی سربلند بیرون خواهد آمد.وی درابتدا پیام دعوت «علی لاریجانی» رئیس مجلس شورای اسلامی را برای شرکت امیر قطر در مراسم تحلیف رئیس جمهوری اسلامی ایران به نخست وزیر قطر تقدیم کرد. نخست وزیر قطر هم با تشکر از سفر هیأت پارلمانی ایران گفت که هیأت بلندپایه قطری در مراسم تحلیف رئیس جمهوری اسلامی ایران شرکت خواهد کرد.

وی تأکید کرد: همراهی جمهوری اسلامی ایران با قطر در شرایط تحریم را قدر می‌نهیم و هرگز فراموش نخواهیم کرد.رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس پیش از سفر به دوحه شنبه شب وارد مسقط پایتخت عمان شده و با شیخ «خالد بن هلال المعولی» رئیس مجلس شورای سلطنت عمان دیدار کرده بود.

توضیحات استاندار سیستان و بلوچستان درباره احضارش به دادسرا
استاندار سیستان و بلوچستان  درباره احضار خود به دادسرا پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری گفت: اتهامی که در این باره برای من مطرح بود، آن است که از دید گزارش‌دهندگان، بنده اقداماتی خارج از چارچوب وظایف قانونی داشته‌ام که بیگانگی آنها را با حوزه اختیارات استانداران نشان می‌دهد. به گزارش ایلنا علی اوسط هاشمی افزود: من پس از احضار در دادسرا حضور یافتم. توضیحات من برای بازپرس اقناعی بوده است.

ارزیابی آقای دادستان این بود که دفاعیه منطبق با آنچه جزو اختیارات ما بوده، است.  او در پاسخ به این سؤال که آیا حمایتی از سوی وزارت کشور داشته‌اید، ابراز داشت: حمایت آنها در ‌نهایت همراهی وکیل دادگستری با ما است و قرار هم نیست که حمایتی منتج به تضعیف قانون باشد. او اضافه کرد: البته قطعاً دولت و وزارت کشور در موضع حمایت از استانداران و مسئولان اجرایی خود هستند. ما خودمان نسبت به آنچه لازمه دفاع از حق خودمان است، نقشی داریم که ابتدا باید خود ایفای نقش کنیم و اگر لازم بود دولت نیز به حمایت از ما خواهد پرداخت.

آرمان

بررسی پرونده 2 مداح در مجلس

نایب‌رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس با اشاره به انتشار برخی اخبار مبنی بر دستگیری و بازداشت چند تن از مداحان توسط قوه قضائیه و نهادهای امنیتی گفت: این موضوع در کمیسیون مطرح شد و قرار بر این است که درباره جزئیات آن صحبت نشود تا قوه‌قضائیه پیگیری‌های خود را انجام دهد. ابوالفضل حسن‌بیگی، در پاسخ به این سوال که اتهامات آنها امنیتی بوده یا اخلاقی، گفت: اجازه بدهید چند روز دیگر صبر کنیم تا نتایج تحقیقات اولیه روشن شود. نماینده مردم دامغان در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: تا اواسط هفته آینده نتایج اولیه این پرونده روشن خواهد شد.

گفتنی است غلامحسین محسنی‌اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه، در نشست خبری و در پاسخ به سوالی درباره دستگیری دو مداح معروف کشور و اینکه این دستگیری صحت دارد یا خیر، گفته بود: «پرونده در دادسرای ویژه روحانیت مطرح است و اطلاعی ندارم، اما می‌دانم چند نفر دستگیر شدند. می‌دانم دو نفر بازداشت شده بودند و یک نفر با قرار آزاد شده بود. از جرئیات هیچ خبری ندارم، چون پرونده در دادسرای ویژه روحانیت مطرح است.»

اجرای توافق‌ها با کشورهای خارجی

معاون امور حقوقی و بین‌الملل وزیر امورخارجه می‌گوید: توافقنامه‌هایی که اخیرا بین ایران و سرمایه‌گذاران خارجی به امضا رسیده، نشان‌دهنده تنوع در نحوه‌ی همکاری‌های اقتصادی با کشورهای اروپایی و آسیایی است که روسیه در راس آنان قرار دارد. عباس عراقچی با ابراز خوشحالی نسبت به اجرایی شدن توافقات صورت‌گرفته با کشورهای خارجی پس از برجام، اظهار کرد: بسیار خوشحالیم که یک‌سال‌ونیم از اجرای برجام می‌گذرد و توافق‌ها با کشورهای خارجی به مرحله‌ اجرا رسیده است.

وی ادامه داد: به‌تازگی قراردادهای توتال و آلستون به مرحله امضا رسیده و اکنون نیز امضای قرارداد با شرکت ترنس مش هولدینگ روسیه مدنظر قرار گرفته است که این مساله نشان‌دهنده تنوع در همکاری‌های اقتصادی ایران با کشورهای اروپایی و آسیایی است که روسیه در راس آنان قرار دارد. وی با تاکید بر اینکه ایران کشورهای دوست خود در زمان تحریم را فراموش نخواهد کرد و در پروژه‌های آینده آنان را در اولویت قرار خواهد داد، خاطرنشان کرد: ایران با روسیه همکاری‌های مداومی خواهد داشت و ما گسترش همکاری با دوستان قدیمی خود را به عنوان یک اولویت مدنظر قرار داده‌ایم.

نامه نماینده مجلس به بارزانی

یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست‌خارجی مجلس شورای اسلامی، در نامه‌ای به مسعود بارزانی، نسبت به برگزاری همه‌پرسی استقلال کردستان هشدار داد و گفت: از آنجا که هنوز عراق از توطئه داعش خلاص نشده است، طرح هرگونه داعیه استقلال‌جویانه در این شرایط بحرانی تنها به بی‌ثباتی و جنگ داخلی منجر می‌شود؛ آقای بارزانی بوی خون به مشامم می‌رسد. حشمت‌ا… فلاحت‌پیشه، در بخشی از این نامه آورده است: «بدون شک بیشترین جنایات علیه کردها در سرزمین بین‌النهرین، عراق و به دست صدام دیکتاتور قرن بیستم انجام گرفت.

حلبچه بزرگ‌ترین جنایت شیمیایی تاریخ علیه غیرنظامیان و «نمود جنایتی علیه بشریت بود» که در آن صدام و 350شرکت تولید و صادرات مواد شیمیایی از 36کشور جهان در آن نقش داشتند. اگر محاکمه صدام و دیگر جنایتکاران بعثی را در تصمیمی سیاسی نیمه‌تمام نمی‌گذاشتند مظلومیت مردمان عراق و ایران در سایه تبانی بعث عراق، ارتجاع عرب و مدعیان دموکراسی در غرب بیشتر آشکار می‌شد.»

بیماری «مشائیسم»شامل خیلی‌ها شده است

عضو هیأت‌رئیسه مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه بیماری «مشائیسم» شامل خیلی‌ها شده است، گفت: نباید آبروی خود را به دیگران گره زد و همه این موضوعات در جای خود «مشائیسم» است.  احمد خاتمی اظهار داشت: نمایندگی ولی‌فقیه در استان‌ها جایگاه ویژه‌ای دارد و امکان دارد مسئولیت عوض شود، ولی به آن معنی نیست که دولت و نظام عوض شده است.

عضو مجلس خبرگان رهبری با تاکید بر اینکه من نگران وقوع خطری در تبریز هستم که قطعا با تدبیر روحانیون اتفاق نخواهد افتاد، گفت: نگرانم تعدادی از افرادی که دلسوز نیستند با حمایت‌های پشت‌پرده به امام‌جمعه جدید بتازند یا حالت برعکس اتفاق افتد و بدون‌شک هر دو حالت خیانت است. خاتمی با بیان اینکه کدام چشمی است که زحمات 22ساله آیت‌ا… شبستری را نبیند و موضع ایشان در فتنه88 را فراموش کند، ادامه داد: حجت‌الاسلام آل‌هاشم نیز در همه صحبت‌ها از آیت‌ا… شبستری یاد کرده و قدردان زحمات ایشان هستند؛ پس مراقب برخی فتنه‌گری‌ها باشیم.