یکشنبه , ۳ بهمن ۱۴۰۰
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » انتخابات تغییر قانون اساسی ونزوئلا دست کم ۱۰ کشته داد.

انتخابات تغییر قانون اساسی ونزوئلا دست کم ۱۰ کشته داد.

انتخابات تغییر قانون اساسی ونزوئلا دست کم ۱۰ کشته داد. مخالفان این انتخابات را زمینه‌ساز تغییراتی برای دیکتاتوری می‌دانند. رئيس‌جمهور ونزوئلا این رأی‌گیری را پیروزی خوانده است. بیش از هشت میلیون نفر رأی داده‌اند.

آخرین خبرها حاکی از مشارکت ۵/ ۴۱ درصد از صاحبان حق رأی در انتخابات تشکیل مجلس مؤسسان قانون اساسی در ونزوئلاست.

دادستانی ونزوئلا می‌گوید، در انتخابات مجلس مؤسسان که هدف آن تغییر قانون اساسی است دست کم ۱۰ نفر کشته شده‌اند. مخالفان تعداد کشته‌ها را حداقل ۱۵ نفر می‌دانند. دو نوجوان ۱۳ و ۱۷ ساله ‌‌نیز کشته شد‌ه‌اند. یک سرباز، یک وکیل هوادار سوسیالیست‌های حاکم  و یکی از کاندیداهای انتخابات نیز جان خود را از دست داده‌اند.

خشونت شدید پلیس

اوضاع شهرهای بزرگ کشور نفت‌خیز ونزوئلا در روز انتخابات متشنج بود. تانک‌ها به گشت پرداخته و ۲۳۲هزار سرباز مسئولیت حفظ امنیت را بر عهده داشتند. محدودیت‌های شدید برای رسانه‌ها برقرار شده بود.

 

مخالفان نیکلاس مادورو، رئیس‌جمهور ونزوئلا در بسیاری از شهرها موانع خیابانی برقرار کرده و آن‌ها را به آتش کشیدند. به علاوه، حملاتی به حوزه‌های انتخاباتی انجام شد و تعدادی از کامپیوترهای انتخاباتی نیز به آتش کشیده شد.

Venezuela Caracas Protest (Reuters/C. G. Rawlins)

نیروهای امنیتی به شدت علیه تظاهرات خودجوش وارد عمل شدند. با وجود ممنوعیت تظاهرات، ائتلاف متشکل از ۲۰ حزب مخالف دولت مردم را به تظاهرات علیه مادورو دعوت کرده بود. کلیسای کاتولیک و انجمن‌های حقوق بشری نیز در زمره تشکیل‌دهندگان این ائتلاف قرار دارند.

رأی‌گیری روز یکشنبه (۳۰ ژوئیه/ ۸ مرداد) برای انتخاب نمایندگان مجلس مؤسسان قانون اساسی بود. ائتلاف نامبرده این انتخابات را مغایر با مفاد قانون اساسی خواند و آن را تحریم کرد.

دو هفته پیش از برگزاری این انتخابات، حدود ۷ میلیون در تظاهراتی مخالفت خود را با آن ابراز کردند.

Venezuela Caracas Protest (Reuters/S. Perez)

پیش‌بینی می‌شود که حزب حاکم سوسیالیست اکثریت قاطع آرا را به‌دست آورد. مخالفان دولت می‌گویند، نیکلاس مادورو در صدد است با تشکیل مجلس مؤسسان قانون اساسی به قدرت بیشتری دست یابد و از این طریق مجلس ملی را که مخالفان دولت در آن اکثریت دارند تضعیف کند.

مادورو از آغاز ماه آوریل تا کنون با اعلام “وضعیت اضطراری” و صدور فرمان‌های متعدد، می‌کوشد اعتراضات مردم و مخالفت نمایندگان مجلس ملی را نادیده بگیرد.

مادورو که در دوران ریاست جمهوری هوگو چاوز وزیر خارجه بود پس از مرگ او در سال ۲۰۱۳ به مقام ریاست جمهوری رسید.