چهارشنبه , ۲۷ تیر ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » کاخ سفید: ترامپ مصوبه کنگره درباره تحریم ایران، روسیه و کره شمالی را امضا می‌کند

کاخ سفید: ترامپ مصوبه کنگره درباره تحریم ایران، روسیه و کره شمالی را امضا می‌کند

کاخ سفید جمعه ششم مردادماه اعلام کرده است که دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا طرح مصوب کنگره درباره تحریم‌های ایران، روسیه و کره شمالی را امضا خواهد کرد.

به گزارش رویترز، سارا هاکبی سندرز، سخنگوی کاخ سفید در بیانیه ای اعلام کرده است، دونالد ترامپ پیش نویس اولیه این طرح تحریمی را خوانده است و مذاکراتی نیز در خصوص عناصر مهم این طرح انجام داده است.

این بیانیه اضافه کرده است: رییس جمهوری براساس مذاکراتی که انجام داده است، قصد دارد این طرح را امضا کند.

مجلس سنا روز گذشته با ۹۸ رای موافق در مقابل دو رای مخالف این تحریم‌ها را تصویب کرد. این در حالی بود مجلس نمایندگان نیز روز سه شنبه با ۴۱۹ رای موافق در مقابل سه رای مخالف این طرح تحریمی را تصویب کرده بود.

به گزارش آسوشیتدپرس، حمایت قاطع اعضای کنگره از این طرح تحریمی باعث شد احتمال این که رییس جمهوری آمریکا آن را وتو کند، بسیار کم شود.

این طرح ابتدا در مجلس سنا با عنوان طرح «مقابله با اقدامات بی‌ثبات‌کننده ایران» مطرح شد و ایران را به دلیل توسعه موشک‌های بالیستیک، حمایت از تروریسم و گروه‌های شبه‌نظامی و نقض حقوق بشر در کشور مورد تحریم قرار می‌داد. اما نمایندگان دمکرات خواستار اضافه شدن تحریم‌های روسیه به این طرح شدند.

در ‌‌نهایت جمهوریخواهان با اضافه شدن تحریم‌های روسیه به این طرح موافقت کردند.

طرح تازه مصوب مجلس نمایندگان و سنا تحریم‌هایی علیه روسیه به دلیل الحاق کریمه به خاک خود، حمایت از بشار اسد در جنگ سوریه و همچنین «مداخله» احتمالی این کشور در انتخابات ۲۰۱۶ آمریکا اعمال می‌کند.

به گزارش آسوشیتدپرس، این طرح تحریمی افراد، ناقضان حقوق بشر، شرکت‌های صادر کننده تسلیحاتی و بخش انرژی روسیه را هدف قرار می‌دهد.

این طرح همچنین تحریم‌ها علیه کره شمالی را به دلیل تداوم آزمایش‌های موشکی و هسته‌ای تشدید می‌کند.

در حالی کاخ سفید می‌گوید رییس جمهوری آمریکا طرح تحریمی تازه علیه ایران، روسیه و کره شمالی را امضا می‌کند که طی روزهای اخیر مقامات جمهوری اسلامی ایران، تهدید کرده‌اند که به این تحریم‌ها پاسخ خواهند داد.

حسن روحانی، رییس جمهوری ایران روز گذشته در واکنش به تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران گفت: «اگر دشمن بخشی از عهد را زیر پا گذاشت ما هم بخشی را زیر پا می‌گذاریم»، و تهدید کرد که جمهوری اسلامی «مطمئناً» در برابر تحریم‌ها «عمل متقابل» انجام خواهد داد.

این در حالی است که علی لاریجانی، رییس مجلس ایران روز چهارشنبه گفته بود: «مصوبه آمریکایی‌ها در برگیرنده مجموعه‌ای از مطالب است که شاید قسمت اعظم تحریم‌هایی است که در گذشته وجود داشته و در حال حاضر نیز وجود دارد منتها در گذشته براساس فرمان رئیس جمهور آمریکا بوده اما در حال حاضر قانونی شده است.»

رییس مجلس ایران با اشاره به این که این تحریم ها«تاثیر شایان ذکری در کشور نمی‌گذارد » اضافه کرده بود، «مصوبه آمریکایی‌ها مقدار زیادی جنبه تبلیغاتی دارد.»

با این حال، اتحادیه اروپا روز چهارشنبه با ابراز نگرانی از طرح تحریم‌های تازه، اعلام کرده طی «روزهای آینده» به مصوبه مجلس نمایندگان پاسخ خواهد داد. این تحریم‌ها ممکن است در صادرات نفت و گاز روسیه به اتحادیه اروپا اخلال ایجاد کند.