یکشنبه , ۹ مهر ۱۴۰۲
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » قانون تحریم‌های ایران در سنای آمریکا نیز تصویب شد

قانون تحریم‌های ایران در سنای آمریکا نیز تصویب شد

طرح جامع تحریم‌های ایران، روسیه و کره‌شمالی که پیش‌تر با رای قاطع در مجلس نمایندگان امریکا تصویب شده بود، دقایقی قبل در مجلس سنا نیز تصویب شد.

به گزارش رویترز، مجلس سنا با ۹۸ رای موافق در مقابل دو رای مخالف طرح مجلس نمایندگان در خصوص تحریم‌های تازه علیه سه کشور ایران، روسیه و کره شمالی را تصویب کرد.

مجلس نمایندگان روز سه شنبه با ۴۱۹ رای موافق در مقابل سه رای مخالف این طرح تحریمی را تصویب کرده بود.

این طرح نسخه تازه ای از طرح سنای آمریکا است که در ۲۵ خردادماه با ۹۸ رای موافق و دو رای مخالف تصویب شد.

طرحی قبلی سنا که به طرح «مقابله با اقدامات بی‌ثبات‌کننده ایران» موسوم بود، ایران را به دلیل توسعه موشک‌های بالیستیک ، حمایت از تروریسم و گروه‌های شبه‌نظامی و نقض حقوق بشر در کشور مورد تحریم قرار می داد.

طرح تازه مصوب مجلس نمایندگان و سنا تحریم هایی علیه روسیه به دلیل الحاق کریمه به خاک خود، حمایت از بشار اسد در جنگ سوریه و همچنین«مداخله» احتمالی این کشور در انتخابات ۲۰۱۶ آمریکا اعمال می کند.

به گزارش آسوشیتدپرس، این طرح تحریمی افراد،‌ ناقضان حقوق بشر، شرکت های صادر کننده تسلیحاتی و بخش انرژی روسیه را هدف قرار می دهد.

این طرح همچنین تحریم ها علیه کره شمالی را به دلیل تداوم آزمایش های موشکی و هسته ای تشدید می کند.

این طرح اکنون برای قانونی شدن به کاخ سفید فرستاده می شود و با امضای رییس جمهوری به قانون تبدیل خواهد شد. در صورتی که رییس جمهوری آمریکا این طرح را وتو کند، این طرح به کنگره بازگردانده می شود.

در صورت وتوی طرح توسط رییس جمهور ی آمریکا، دو سوم در مجلس نمایندگان و در مجلس سنا می بایست به این طرح رای دهند تا وتوی رئیس‌جمهور باطل و این طرح به قانون تبدیل شود.