چهارشنبه , ۲ خرداد ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » دادگاه عالی پاکستان نخست‌وزیر این کشور را برکنار کرد

دادگاه عالی پاکستان نخست‌وزیر این کشور را برکنار کرد

حکم دادگاه عالی پاکستان، نواز شریف، نخست وزیر این کشور از مقام خود برکنار شد. این خبر از سوی خبرگزاری‌های داخلی پاکستان منتشر شده است. موضوع بر سر اتهامات مربوط به پول‌‌شویی و فساد مالی است.

احتمال برکناری نواز شریف، نخست وزیر این کشور پیش از این در رسانه‌ها مطرح شده بود. اکنون، روز جمعه ۲۸ ژوئیه، ۶ مردادماه، با حکم دادگاه عالی پاکستان، نواز شریف از مقام خود برکنار شد.

برکناری نواز شریف در ارتباط با اسنادی است که درباره احتمال دست داشتن او در فساد مالی فاش شده بود. اتهامات مربوط به پول‌شویی و همچنین فساد مالی نواز شریف و فرزندان او در چند دادگاه پاکستان مطرح شده بود.

اسناد پاناما

در سال ۲۰۱۶ و در پی افشای “اسناد پاناما”، نام فرزندان نواز شریف نیز به میان آمد، اما این اتهامات مستقیما متوجه خود نواز شریف نبود.

مطابق قوانین پاکستان، دادگاه عالی این کشور می‌تواند به علت فساد مالی یا مخفی کردن اموال، اقدام به برکناری نخست وزیر این کشور بکند.

در همین رابطه در اوایل سال جاری میلادی موضوع فساد مالی نواز شریف از سوی دادگاه عالی مورد بررسی قرار گرفت. در آن هنگام اتفاق نظر بین ۵ قاضی این دادگاه در مورد ارزیابی نقش نواز شریف در پول‌شویی و اتهامات مالی دیگر حاصل نشد. نتایج رای‌گیری چنین بود: دو قاضی رای به برکناری او دادند و سه قاضی دیگر با این حکم مخالفت ورزیدند.

پس از آن، قاضیان دادگاه عالی این کشور گروهی را مسئول بررسی اتهامات وارده بر نواز شریف نمودند. نتیجه این تحقیقات انتشار گزارشی صد صفحه‌ای بود. در این گزارش به موارد فاحش ناروشن بودن اموال و دارایی خانواده نواز شریف اشاره شده بود.

پس از انتشار این گزارش، ناظران بر سر اینکه نتایج این گزارش برای برکناری نواز شریف از مقام نخست‌وزیری کفایت می‌کند یا نه، اختلاف نظر داشتند. اما اکنون بر اساس اخباری که از سوی خبرگزاری‌های پاکستان منتشر شده است، دادگاه عالی این کشور رای به برکناری نواز شریف داده است.