یکشنبه , ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » کیانوش راد:‌ رئیس‌جمهور تصمیم خود را برای معرفی کابینه قاطعانه اعلام کند

کیانوش راد:‌ رئیس‌جمهور تصمیم خود را برای معرفی کابینه قاطعانه اعلام کند

یک فعال سیاسی اصلاح طلب با اشاره به اینکه تهدید یا فشار یا کارشکنی از طرف هر جریان و یا نهادی بر دولت کاری ناپسند است گفت:‌ رئیس‌جمهور باید قاطعانه تصمیم خود را برای معرفی کابینه اعلام کند.

محمد کیانوش راد در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به اینکه مجلس حق دارد نسبت به مخالفت و یا موافقت با وزرا سخن بگوید اظهار کرد: تا اینجای مسئله امر جدیدی رخ نداده و در همه دوره های قبل نیز چنین تعاملات یا کش و قوس هایی وجود داشته است اما روشن است رئیس‌جمهور باید بر مبنای گفتگوی جریان های سیاسی و توجه به کارآمدی وزرا و بدون در نظر گرفتن فشارهای مختلف کابینه خود را معرفی کند.

وی در ادامه افزود: مجلس هم باید به صورت منطقی نسبت به مطالبات خود اقدام کند. به هر حال روشن است هر گونه تهدید یا فشار یا کارشکنی از طرف هر جریان و یا نهادی بر دولت کاری ناپسند است اما تلاش جهت اینکه نمایندگان مجلس یا گروه های سیاسی پیشنهادات خودرا برای رئیس‌جمهور به اثبات برسانند ، امری نا موجه نیست.

این عضو انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه‌ها با بیان اینکه نباید از مفهوم سهم خواهی لزوما یک مفهوم منفی را تبلیغ کرد، تصریح کرد: سهم خواهی اگر مبنای لجاجت یا پیگیری منافع خاص شخصی یا گروهی باشد قاعدتا با خواسته هایی که مردم بر اساس آن به روحانی رای داده اند تفاوت دارد زیرا مردم خواستار تحقق شعارها و برنامه های رئیس‌جمهور و پیگیری مشی اعتدالی هستند. رئیس‌جمهور هم قاعدتا با معدل گیری از خواسته های منطقی و مشروح جریان های سیاسی باید قاطعانه تصمیم خود را برای معرفی کابینه کارآمد و شایسته و وفادار به برنامه های خود اعلام کند.

این نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی همچنین با بیان اینکه شخصیت روحانی نشان داده که زیر فشارها و تهدیدات نمی رود ، گفت:‌ در عین حال روحانی تلاش کرده به گونه ای عمل کند که نظرات گروه های مختلف خصوصا حامیان خود را تا حد زیادی برآورده سازد که در این مسیر با گروه های مختلف سیاسی، و اجتماعی و سازمان های مردم نهاد تعامل داشته است.

کیانوش راد تاکید کرد:‌ نباید مخالفت با یک یا دو وزیر به عنوان مخالفت با رئیس‌جمهور یا آرای مردم تعریف شود. این گونه مسائل در دوره های گوناگون وجودداشته و اکنون هم مطرح است. آنچه که رای جمعی مردم دنبال آن است معرفی کابینه کارآمد و وفادار به شعارهای روحانی است. کابینه جوان تر و استفاده از زنان اکنون نه خواست یک گروه خاص سیاسی بلکه یک خواست اجتماعی است. بنابراین مطرح شدن این خواسته ها به معنای فشار بر رئیس‌جمهور نیست. رئیس‌جمهور پس از بررسی های خود و مشورت با افراد صاحب نظر باید کابینه خود را معرفی کرده و مجلس هم براساس برداشت های خود از مجموعه شرایط رای خودرا به وزرا بدهد.

این فعال سیاسی اصلاح طلب در ادامه با اشاره به اینکه اگر دو یا سه وزیر رای هم نیاورند اتفاق خاصی رخ نمی دهد ، ادامه داد: در جریان اصلاح‌طلبان و اعتدال گرا قحط الرجال وجود ندارد و افراد شایسته زیادی حضور دارند بنابراین دست رئیس‌جمهور هم بسته نیست و روحانی می‌تواند نهایتا کابینه قابل دفاع را پیشنهاد بدهد.

انتهای پیام