جمعه , ۳۱ شهریور ۱۴۰۲
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » سخنگوی کاخ سفید: دولت از تحریم علیه ایران(سپاه پاسداران)، روسیه و کره شمالی حمایت می‌کند

سخنگوی کاخ سفید: دولت از تحریم علیه ایران(سپاه پاسداران)، روسیه و کره شمالی حمایت می‌کند

سارا سندرز، سخنگوی کاخ سفید آمریکا، می‌گوید از نظر دولت این احتمال وجود دارد که در طرح تحریم‌های ایران(سپاه پاسداران)، روسیه و کره شمالی، تغییراتی داده شود. او در عین حال افزوده است رئیس‌جمهوری و دولت «قویا» از تحریم‌ها علیه این سه کشور حمایت می‌کنند.

خانم سندرز، چهارم مرداد ماه، در جلسه مطبوعاتی کاخ سفید، به پرسشی در مورد فرصت ۲۴ ساعته رئیس‌جمهوری برای مرور قانون تحریم‌ها، و این‌که آیا گفته آن را امضا خواهد کرد یا نه، پاسخ می‌گفت.

سخنگوی کاخ سفید گفته است «این موضوع کمی پیچیده‌تر است. سناتور [باب] کورکر (رئیس‌ کمیته روابط خارجی سنا) گفته است او کاملا با وضعیت فعلی طرح موافق نیست. ما فکر می‌کنیم این احتمال وجود دارد که تغییرات بیشتری در آن داده شود. در نتیجه پیش از آن‌که تصمیم نهایی را بگیریم، منتظریم ببینیم طرح چگونه خواهد شد».

او سپس افزوده است «اما می‌توانم به شما بگویم که کاخ سفید، رئیس‌جمهوری و تمام دولت، همان‌طور که بارها تاکید کرده‌ایم، قویا از تحریم‌ها علیه روسیه، ایران و کره شمالی، حمایت می‌کنند».

مجلس نمایندگان آمریکا، سوم مرداد، به اتفاق آرا طرحی را تصویب کرد که تحریم‌های تازه‌ای علیه ایران، روسیه و کره شمالی در آن گنجانده شده‌است.

سناتور باب کورکر، رئیس‌ جمهوری‌خواه کمیته روابط خارجی سنای آمریکا، چهارم تیر ماه در گفت‌وگو با روزنامه واشینگتن‌پست اظهار داشت طرح به‌زودی در سنا تصویب خواهد شد.

طرحی اولیه سنا در ۲۵ خردادماه، موسوم به طرح «مقابله با اقدامات بی‌ثبات‌کننده ایران» بود و تهران را به دلیل مواردی چون توسعه موشک‌های بالیستیک، اتهام‌ها در مورد حمایت از تروریسم و گروه‌های شبه‌نظامی و نیز نقض حقوق بشر، هدف تحریم قرار می‌داد.

طرح تازه مصوب مجلس نمایندگان که حمایت هر دو حزب دمکرات و جمهوری‌خواه را دارد تحریم هایی را نیز علیه روسیه، به دلیل الحاق شبه‌جزیر کریمه به خاک خود، حمایت از بشار اسد در جنگ سوریه، «نقض» حقوق بشر و همچنین اتهام‌ها در مورد «مداخله» این کشور در انتخابات آمریکا در بر می‌گیرد. این طرح همچنین بر شدت تحریم‌ها علیه کره شمالی، به دلیل تداوم آزمایش‌های موشکی و هسته‌ای، می‌افزاید.

رادیوفردا