یکشنبه , ۴ مهر ۱۴۰۰
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » ایران نظامیان خود را شبانه با هواپیماهاى تجارى در سوریه جابه‌جا مى‌کند

ایران نظامیان خود را شبانه با هواپیماهاى تجارى در سوریه جابه‌جا مى‌کند

 

عکس‌هاى منتشر شده در وب‌سایت‌هاى نزدیک به سپاه پاسداران ایران نشان مى‌دهد نیروهای این نهاد نظامی، توسط هواپیماهاى تجارى در میان شهرهاى سوریه جابه‌جا مى شوند.

سایت «گزارش جنگ در سوریه و عراق» که اخبار دخالت نظامى رژیم ایران در سوریه و عراق را رصد می‌کند، با انتشار عکسى برگرفته از رسانه‌هاى نزدیک به سپاه، نوشته که دوشنبه 24 ژوئیه اعضای سپاه پاسداران ایران در هواپیماى برخاسته از مبداء فرودگاه بین‌المللی دمشق در فرودگاه بین‌المللی حلب واقع در حومه شرقی این شهر، رود آمدند.

بنا بر این گزارش، نقل و انتقال شبه نظامیان وابسته به ایران و اعضای سپاه پاسداران از دمشق به حلب در سال‌‌های اخیر با پروازهای عموما شبانه انجام‌ می‌شود. دلیل این اقدام تلاش برای دور شدن از جاده خطرناک زمینی خناصر-اثریه در شرق حماه است که دو سال پیش حسین همدانی، فرمانده وقت نیروهاى سپاه پاسداران در سوریه که در آن مسیر کشته شد.

گفتنى است کنگره ایالات متحده آمریکا قصد دارد در چارچوب «تحریم‌های غیر هسته‌ای ایران»، که به زودى در رابطه با فعالیت‌های سپاه پاسداران در منطقه، نقض مکرر حقوق بشر و برنامه‌های موشکی‌اش ایران به تصویب گذاشته خواهد شد، شرکت‌های هواپیمایی ماهان و ایران‌ایر را نیز به دلیل شرکت در انتقال اسلحه و مهمات با هواپیماهای مسافربری نیز، در فهرست تحریم‌ها قرار دهد.

ایران ماه دسامبر گذشته، ارسال شبه نظامیان شیعه عراقى و افغانى وابسته به سپاه پاسداران و اسلحه با هواپیماهای تجاری به را جهت کمک رسانى به نیروهای سپاه پاسداران و بسیج و نیز ارتش رژیم اسد و شبه نظامیان شیعه در سوریه افزایش داد.

جنگجویان عراقی که نقشی عمده در عملیات محاصره مرگبار حلب ایفا کردند، غالبا بوسیله‌ی هواپیماهای ماهان ایر به دمشق و سپس از آنجا به نقاط مختلف درگیری منتقل می‌شوند.

ماهان‌ایر از سال 2011 به دلیل «انتقال اسلحه، جنگجو و تجهیزات نظامی برای شاخه قدس سپاه پاسداران ایران در سوریه» در فهرست تحریم‌های وزارت خزانه‌داری آمریکا قرار دارد اما به صورت منظم پروازهای خود به خاک این کشور را ادامه داده است.

کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل متحد در قطعنامه 15 نوامبر 2016 مداخله تهران وحمایتش از گروههاى تروریستى وجنایات رژیم اسد در سوریه را محکوم کرد.

بند 24 این قطعنامه به شدت از مداخله تروریستی در سوریه توسط گروه‌های سپاه قدس، سپاه پاسداران ایران و شبه نظامیان فرقه گرای شیعه مانند حزب الله و عصائب اهل الحق و تیپ ابوالفضل عباس، وغیره در سوریه را محکوم کرد.