شنبه , ۵ اسفند ۱۴۰۲
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » کواکبیان: اقتصاد مقاومتی به معنای جنگ با دنیا نیست

کواکبیان: اقتصاد مقاومتی به معنای جنگ با دنیا نیست

مصطفی کواکبیان در اولین جشنواره مهارت آموختگان در محیط واقعی کار با بیان اینکه برای برون رفت از مشکلات سیاسی باید در وهله اول مشکلات اقتصادی را حل کرد گفت: اشتغال از مهم‌ترین مشکلات امروز جامعه ما است که در قانون به آن تاکید شده است.

وی با اشاره به نامگذاری امسال به نام اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال گفت: اقتصاد و اشتغال از مهم‌ترین موضوعاتی است که اهمیت آن را می‌توان در وعده‌های نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری در مناظرات دید.

کواکبیان نبود اشتغال را باعث تشدید آسیب‌های اجتماعی دانست و گفت: متاسفانه تعداد تحصیل‌کردگان بیکار افزایش یافته است که اگر توجه کافی به موضوع اشتغال نشود، این موضوع به پاشنه آشیل اقتصاد دولت و نظام جمهوری اسلامی خواهد شد.

نماینده تهران با تاکید بر اینکه اقتصاد مقاومتی به معنای جنگ با دنیا نیست، گفت: اقتصاد مقاومتی یعنی ایستادن روی پای خودمان و تکیه بر کالا و خدمات داخلی در کنار داشتن نگاه به بیرون است.

وی با تاکید بر لزوم ایجاد اشتغال پایدار و نه موقت گفت: در همین رابطه سازمان فنی و حرفه‌ای می‌تواند در ایجاد اشتغال پایدار و افزایش مهارت کمک کند. البته براساس آمار مدیرکل سازمان فنی و حرفه‌ای سرانه آموزش در این سازمان یک میلیون تومان است که باید بررسی کنیم آیا با این روش تخصیص منابع می‌توان شغل پایدار ایجاد کرد؟

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه استفاده از تکنولوژی‌ها و آموزش‌های روز دنیا در دوران پسابرجام میسر است، گفت: این موضوع منوط به ارتباط صنعت و آموزش فنی و حرفه‌ای است و اینکه باید از نیروهای حرفه‌ای در جایگاه خود استفاده کنیم.

وی ارتباط آموزش‌های فنی و حرفه‌ای را با نیاز صنعت ضعیف دانست و با تاکید بر لزوم گسترش این ارتباط گفت: مجلس برای رفع خلاهای قانونی در مورد جایگاه سازمان فنی وحرفه‌ای آمادگی دارد. چون این سازمان از حیث ایجاد اشتغال پایدار و به دنبال آن حل مشکلات اقتصادی دارای ارزش بسیار بالایی است که می‌تواند با کمک اصناف و اتحادیه‌ها عملکرد گسترده‌تری داشته باشد.