یکشنبه , ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » شلیک هشدار ناوشکن آمریکایی به سمت قایق سپاه پاسداران در خلیج فارس

شلیک هشدار ناوشکن آمریکایی به سمت قایق سپاه پاسداران در خلیج فارس

دو مقام دفاعی آمریکایی اعلام کردند که یک ناو آمریکایی روز سه‌شنبه سوم مرداد در دهانه خلیج فارس در واکنش به نزدیک شدن یک قایق گشتی مسلح ایرانی شلیک هشدار کرد.

شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان در گزارشی خبر داد اعتقاد بر این است که قایق ایرانی متعلق به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بوده است.

مقام‌های آمریکایی تصریح کرده‌اند که قایق ایرانی به ناو آمریکایی نزدیک شد و تا ۱۵۰ یاردی (حدود ۱۳۷متر) آن پیش رفت.

خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز گزارش داده که این رویارویی بین ناو «یواس‌اس تاندربولت» که در بحرین مستقر است و قایق سپاه رخ داد.

بر اساس این گزارش، ناو گشتی تاندربولت در حال تمرین با سایر کشتی‌های جنگی آمریکایی و متحدان واشینگتن بود که قایق ایرانی به آن نزدیک شد. یک مقام آمریکایی گفته است که قایق ایرانی به تماس رادیویی، شلیک گلوله منور و پنج بار آژیر خطر اعتنایی نکرد، تا اینکه به خاطر نگرانی از برخورد ناو آمریکایی با آن به آب‌های اطراف این قایق شلیک شد.

گزارش سی‌ان‌ان حاکی است قایق سپاه پاسداران سپس از موضع تحریک‌آمیز خود عقب‌نشینی کرد ولی یک مقام آمریکایی گفته ‌که این قایق برای چند ساعت در منطقه گشت می‌زده است.

مقام دفاعی آمریکایی تصریح کرده‌ است که هنگام بروز این حادثه چند ناو ایالات متحده در محل حضور داشتند و عملیات تمرین گشت دریایی در آب‌های بین‌المللی را انجام می‌دادند.