چهارشنبه , ۲۷ تیر ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » معاون اول رییس‌جمهور: باید از ظرفیت اقوام مختلف نیز در مدیریت‌ها استفاده شود

معاون اول رییس‌جمهور: باید از ظرفیت اقوام مختلف نیز در مدیریت‌ها استفاده شود

جلسه دیدار مجمع نمایندگان استان گلستان با معاون اول رییس جمهور عصر امروز برگزار شد.

 اسحاق جهانگیری در این جلسه با بیان اینکه استان گلستان استانی ویژه و پراهمیت برای کشور است، گفت: استان گلستان در برخی زمینه‌ها سرآمد است و وجود اقوام مختلف در این استان مثل رنگین کمانی زیبا از همزیستی مسالمت‌آمیز و صمیمانه می‌تواند بعنوان الگویی در داخل و خارج از کشور مطرح باشد.

معاون اول رییس جمهور افزود: مردم استان گلستان دارای سابقه درخشان فرهنگی و سیاسی و مردمی موقعیت‌شناس هستند که در انتخابات اخیر نیز هوشمندانه به صحنه آمدند و رای بالایی به دکتر روحانی دادند.

او همچنین استان گلستان را یکی از استان‌های پراهمیت در زمینه کشاورزی برشمرد و بر لزوم رفع موانع پیش‌روی توسعه کشاورزی و تبدیل شیوه‌های سنتی کشاورزی به روش‌های نوین در این استان تاکید کرد.

جهانگیری اضافه کرد: استان گلستان یکی از استان‌های مهم مرزی کشور است و با توجه به رویکرد جمهوری اسلامی ایران در جهت تقویت روابط با کشور ترکمنستان، استان گلستان می‌تواند نقش مهم و تعیین کننده‌ای در این زمینه ایفا کند و از فرصت هم‌مرز بودن با این کشور همسایه برای توسعه اقصادی استفاده کند.

معاون اول رییس‌جمهور با تاکید بر اینکه استان‌های مرزی باید از فرصت مرز به بهترین نحو ممکن استفاده کنند، اظهار داشت: مرز یکی از مهم‌ترین فرصت‌ها برای توسعه است اما متاسفانه گاهی به مرز به عنوان زمینه تهدید و قاچاق نگریسته می‌شود که این رویکرد حتما باید اصلاح شود.

او دریا را از دیگر ظرفیت‌ها و مزیت‌های استان گلستان دانست و تصریح کرد: برای تحول و ترقی استان گلستان باید طرح‌ها و برنامه‌های توسعه‌ای مبتنی بر ظرفیت‌های استان نظیر دریا، مرز و کشاورزی تدوین و اجرایی شود.

جهانگیری همچنین با اشاره به لایحه دولت در خصوص ایجاد منطقه آزاد اینچه‌برون در استان گلستان خاطرنشان کرد: با وجود برخی مخالفت‌ها، دولت لایحه ایجاد منطقه آزاد اینچه‌برون را تصویب و به مجلس شورای اسلامی تقدیم کرد اما متاسفانه در تصویب لایحه ایجاد مناطق آزاد در هفت استان مرزی محروم کشور کم‌لطفی شد و تصویب این لایحه تا کنون به تأخیر افتاده است.

معاون اول رییس‌جمهور از جزیره آشوراده بعنوان یکی دیگر از امتیازات استان گلستان نام برد و ابراز داشت: جزیره آشوراده از ظرفیت‌ها و امتیازات مهمی در جذب گردشگران داخلی و خارجی برخوردار است و باید با رعایت مسائل زیست محیطی به یکی از مناطق گردشگری کشور تبدیل شود.

او با بیان اینکه طرح راه‌آهن گرگان ـ مشهد از دستورکار دولت خارج نشده و دولت همچنان به دنبال اجرای این پروژه است، با اشاره به دغدغه نمایندگان مردم استان گلستان در مجلس شورای اسلامی مبنی بر فقدان آب شرب مناسب در برخی روستاهای شرق استان بیان کرد: براساس گزارش‌ها، ۴۶ درصد جمعیت استان گلستان در روستا‌ها زندگی می‌کنند و لازم است استان گلستان بتواند متناسب با جمعیت روستایی، سهم خود را از منابع مالی که برای تامین آب روستاییان کشور تخصیص داده می‌شود، دریافت کند.

معاون اول رییس‌جمهور با یادآوری ظرفیت‌ها و جاذبه‌های گردشگری مختلف استان گلستان یادآور شد: دیوار دفاعی اسکندر در استان گلستان می‌تواند یکی از جاذبه‌های مهم گردشگری در این استان باشد که لازم است سازمان میراث فرهنگی، ‌صنایع دستی و گردشگری با نگاه ویژه این موضوع را پیگیری کند.

جهانگیری همچنین به تصمیم اخیر دولت مبنی بر استفاده ۳۰ درصدی از ظرفیت زنان و جوانان در انتصاب مدیران دولت اشاره و عنوان کرد: باید از ظرفیت اقوام مختلف نیز در مدیریت‌ها استفاده شود و نباید کسی که از شایستگی و توانمندی برخوردار است به دلیل اینکه جزو اقوام و مذاهب دیگر بشمار می‌رود از فرصت مدیریتی محروم گردد.

او از معاون نظارت و هماهنگی خود خواست اصلی‌ترین مسائل استان گلستان نظیر کشاورزی، تأمین آب روستاییان، استفاده از فرصت مرز و دریا و توسعه گردشگری در استان را با جدیت پیگیری و جلساتی در این خصوص با حضور نمایندگان دستگاه‌های اجرایی مرتبط و نمایندگان استان برگزار کند.

استاندار گلستان نیز در این جلسه گزارشی از وضعیت استان و میزان اجرای مصوبات سفرهای رییس جمهور به این استان ارائه کرد و خواستار صدور مجوز هر چه سریع‌تر برای ایجاد منطقه گردشگری در جزیره آشوراده از سوی سازمان حفاظت محیط زیست شد.

نمایندگان مردم استان گلستان در مجلس شورای اسلامی هم هر کدام در سخنانی ضمن تاکید بر همراهی با دولت در جهت خدمت‌رسانی به مردم اصلی‌ترین مسائل و مهم‌ترین چالش‌های استان نظیر تأمین آب شرب روستاییان، توسعه کشاورزی، اشتغال و وضعیت معیشتی مردم و استفاده از ظرفیت‌های اقوام مختلف در استان تشریح کردند و خواستار توجه هرچه بیشتر دولت به استان گلستان شدند.

ایلنا