دوشنبه , ۵ مهر ۱۴۰۰
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » المانیتور: روحانی تابوهای بسیاری را درباره زنان شکست

المانیتور: روحانی تابوهای بسیاری را درباره زنان شکست

بخش مرکزی کمپین تبلیغاتی حسن روحانی برای انتخاب مجدد در انتخابات ۲۹ اردیبهشت، بر پاسخ دهی به مطالبات رای دهندگان زن متمرکز شده بود.
المانیتور در گزارشی به موضوع انتخاب وزیر زن در کابینه دوم روحانی پرداخته و در این باره می نویسد:

حسن روحانی میانه رو بیش از هر نامزد دیگری در انتخابات اخیر ریاست جمهوری ایران بر حقوق زنان تاکید می کرد. وی وعده داده بود که در صورت انتخاب مجدد فرصت های شغلی برابری در اختیار زنان قرار خواهد داد.

اکنون زنان در ایران انتظار دارند که رئیس جمهور وعده هایش را عملی کند و چندین کمپین در این راستا راه اندازی و خواستار آن شدند که یک زن را به عنوان وزیر در کابینه دومش انتخاب کند.

فعالان با راه اندازی کمپین و استفاده از هشتگ نه به کابینه میانه رو مردانه در توییتر و دیگر رسانه های مجازی خواستار نقش فعال تر زنان در مدیریت کشور شدند. این تلاش ها البته جدید نیستند. بسیاری برای نخستین بار زمانی که روحانی قصد داشت سه عضو کابینه خود را تغییر دهد خواستار انتخاب یک وزیر زن شده بودند.

درسپتامبر سال ۲۰۰۹ محمود احمدی نژاد مرضیه وحید دستجردی را به عنوان وزیر بهداشت و سلامت در کابینه دوم خود معرفی کرد.  دستجردی نخستین زنی بود که در تاریخ جمهوری اسلامی ایران به مقام وزارت رسیده بود.

المانیتور در ادامه می نویسد: احمدی نژاد از روحانی بسیار اصولگرا تر بود.  با این حال روحانی تابوهای بسیاری را درباره زنان شکست.  وی اولین سخنگوی وزارت خارجه زن را در تاریخ جمهوری اسلامی ایران در سال ۲۰۱۳ انتخاب کرد. کسی که پس از آن به عنوان نخستن سفیر زن ایران به مالزی رفت.

گروهی از فعالان زن خواستار آن شدند که روحانی نقش های کلیدی بیشتری به زنان دهد، آنها همچنین عنوان کردند که به حمایت از رئیس جمهور ایران ادامه خواهند داد و این حمایت به گفته معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده یک طرفه و بدون مطالبه در زمینه زنان نیست.

در دوران تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری روحانی تاکید ویژه ای بر نقش زنان در جامعه داشت. در یکی از این برنامه ها وی عنوان کرده بود که آیا ممکن است که نیمی از جامعه را از حضور در جامعه منع کرد؟ ایا ممکن است که کشور را بدون نیمی از جامعه مدیریت کرد؟

یک فعال امور زنان و خبرنگار در این باره می گوید: روحانی بیش از رقبایش در دوران انتخابات بر اهمیت نقش زنان تاکید کرده بود. این موضوع انتظارات را از وی بالا برده است. لازم به ذکر است که این موضوع نباید تنها بر معرفی یک وزیر زن متمرکز شود. ما خواستار چشم انداز جامع تری در قبال نقش زنان در سمت ها و موقعیت های مدیریتی در جامعه هستیم.

نامه نیوز