چهارشنبه , ۱۲ مهر ۱۴۰۲
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » دونالد ترامپ از جدیدترین ناو هواپیمابر نیروی دریایی آمریکا رونمایی کرد
In this photo provided by the U.S. Navy, the USS Gerald R. Ford embarked on the first of its sea trials to test various state-of-the-art systems on its own power for the first time Saturday, April 8, 2017, from Newport News, Va. The first of the Navy's new class of aircraft carriers will spend several days conducting builder's sea trials, a comprehensive test of many of the ship's key systems and technologies. (Mass Communication Specialist 2nd Class Ridge Leoni/U.S. Navy via AP)

دونالد ترامپ از جدیدترین ناو هواپیمابر نیروی دریایی آمریکا رونمایی کرد

جدیدترین ناو هواپیمابر نیروی دریائی آمریکا روز شنبه فعالیت خود را طی مراسمی با حضور پرزیدنت ترامپ آغاز کرد.

ناو هواپیمابر «یو اس اس جرالد فورد» که روز شنبه ۳۱ تیر ماه طی مراسمی با حضور دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا، و جیمز متیس وزیر دفاع آغاز بکار کرد، پیشرفته‌ترین ناو نیروی دریایی آمریکا خواهد بود و به عنوان تولیدی شگفت انگیز و نماد قدرت ارتشی آمریکا توصیف شده است.

مراسمِ رسمی آغاز بکار این ناو در شهر بندری نورفولک در ایالت ویرجینا صبح روز شنبه ۳۱ تیر ماه برگزار شد. نیروی دریائی آمریکا در این شهر یک پایگاه عمده برای ناوهای هواپیمابر دارد.

پرزیدنت دونالد ترامپ در مراسم رونمایی از این ناو ضمن ستایش از ارتش و نیروی کار آمریکا گفت ورود این ناو به ارتش آمریکا، دشمنان کشور را «از ترس به لرزه در خواهد آورد.»

ناو جدید نیروی دریایی آمریکا با وزن صد هزار تن و بودجه ای بالغ بر ۱۲ میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار ساخته شده است.

ساخت این ناو در سال ۲۰۰۹ آغاز شد و قرار بود تا سپتامبر ۲۰۱۵ و با هزینه ای ۱۰بیش از میلیارد دلار به پایان برسد، اما نصب سیستم های پیشرفته بر روی این ناو زمان رونمایی آنرا به تعویق انداخت. در داخل این ناو یک نیروگاه هسته ای نیز ساخته شده است که به آن اجازه می دهد با سرعتی بیش از ۳۰ گره دریایی حرکت کرده و بدون نیاز به سوخت تا ۲۰ سال فعال باشد.

گفته می شود امکان پرواز جتها از روی این ناو ۲۵ درصد نسبت به دیگر ناوها افزایش یافته است.