چهارشنبه , ۲۹ فروردین ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » توافق دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان کنگره آمریکا برای تحریم ایران، روسیه و کره شمالی

توافق دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان کنگره آمریکا برای تحریم ایران، روسیه و کره شمالی

رهبران دموکرات‌ها در کنگره آمریکا روز شنبه ۳۱ تیر اعلام کردند که جهموری‌خواهان و دموکرات‌های کنگره برای تصویب تحریم‌های جدیدی علیه ایران، روسیه و کره شمالی به توافق رسیدند.

سنای آمریکا ماه گذشته لایحه‌ای را با عنوان “مقابله با اقدامات بی‌ثبات‌کننده ایران” تصویب کرد، اما کار این لایحه در مجلس نمایندگان آمریکا متوقف شد چرا که به پیشنهاد جمهوری‌خواهان تحریم‌های کره شمالی نیز به آن اضافه شد. قوانین آمریکا الزام می‌کند که هر بازبینی در لوایح باید به تصویب هر دو مجلس نمایندگان و سنا برسد.

خبرگزاری رویترز گزارش می‌دهد که نانسی پلوسی رهبر دموکرات‌ها در مجلس نمایندگان آمریکا نیز ابراز نگرانی کرده که گنجاندن کره شمالی در لایحه تحریم‌ها باعث می‌شود سنا با تاخیر آن را تصویب کند.

خانم پلوسی در اطلاعیه‌ای عنوان کرد: «اگرچه ما از تشدید تحریم‌های کره شمالی حمایت می‌کنیم و مجلس نمایندگان نیز آن را تصویب کرده است، اما مسئله من این است که اضافه کردن کره شمالی به این لایحه، به جای این که لایحه جداگانه‌ای برای آن در نظر بگیریم، باعث تاخیرهای بیشتر آیین‌نامه‌ای در سنا شود.»

این اطلاعیه می‌افزاید: «این امر ضرورت دارد که اضافه کردن کره شمالی به این لایحه مانع کنگره برای تصویب لایحه تحریم‌های روسیه نشود و تا قبل از تعطیلات ماه اوت نزد رئیس جمهور فرستاده شود.»

رویترز می‌نویسد که بسیاری از قانون‌گذاران آمریکایی امیدوارند که این لایحه حامل پیامی برای دونالد ترامپ باشد که فاصله آمریکا با روسیه را حفظ کند. آقای ترامپ همکاری دو کشور را برای حل برخی بحران‌ها از جمله جنگ سوریه لازم خوانده است.

با این حال رئیس جمهور آمریکا خاطرنشان ساخته که تغییر در تحریم‌های روسیه مشروط به حل مشکلات سوریه و اوکراین است.

این گزارش به نقل از سناتور بن کاردن عضو دموکرات کمیته روابط خارجی سنا عنوان می‌کند که توافق دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان برای تصویب این لایجه به دنبال مذاکرات گسترده عملی شده است.

سناتور کاردن گفته است: «کنگره تقریبا به طور متحد مترصد است که ار طرف مردم آمریکا و متحدانمان پیامی برای رئیس جمهور ولادیمیر پوتین بفرستد و از رئیس جمهور ترامپ می‌خواهیم کمک کند که این پیام ارسال شود.»

وزارت خزانه‌داری آمریکا تنها دو روز قبل غول نفتی اکسان موبیل را به دلیل نقض تحریم‌های روسیه دو میلیون دلار جریمه کرد. همین وزارتخانه سه‌شنبه گذشته ۱۸ شخص حقیقی و نهاد را به دلیل حمایت از برنامه موشکی ایران هدف تحریم قرار داد.

رادیو فردا