سه شنبه , ۱۴ آذر ۱۴۰۲
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » مجلس اعیان و عوام انگلستان: فراخوان به تشکیل کمیته تحقیق بین‌المللی برای محاکمه مسئولان قتل‌عام ۶۷

مجلس اعیان و عوام انگلستان: فراخوان به تشکیل کمیته تحقیق بین‌المللی برای محاکمه مسئولان قتل‌عام ۶۷

در یک کنفرانس پارلمانی در مجلس عوام انگلستان نمایندگان هر دو مجلس از احزاب اصلی این کشور، قتل‌عام ۳۰۰۰۰زندانی سیاسی در سال ۶۷ را محکوم کردند و ضمن فراخواندن دولت انگلستان به اعلام این قتل‌عام به‌عنوان جنایت علیه بشریت، از کمیساریای عالی حقوق‌بشر سازمان ملل و گزارشگر ویژه سازمان ملل‌متحد در مورد ایران خواستار تشکیل یک کمیته تحقیق بین‌المللی برای رسیدگی به این جنایت شدند.

در این کنفرانس، علاوه بر نمایندگان مجلسین اعیان و عوام، وکلای برجسته از کمیته حقوق‌بشر و کانون وکلای انگلستان و ولز به نمایندگان از همه احزاب پیوستند.

در ادامه این کنفرانس، دکتر ماتیو آفورد، نماینده پارلمان انگلستان که ریاست کنفرانس را برعهده داشت، گفت: ‘زمان آن است که سازمان ملل، شورای حقوق‌بشر و گزارشگر ویژه سازمان ملل در مورد ایران، قتل‌عام ۱۹۸۸ را به‌عنوان جنایت علیه بشریت به‌رسمیت بشناسند و تحقیقاتی در مورد این کشتارهای جمعی راه بیندازند تا مسئولان این جنایت در دادگاه بین‌المللی محاکمه شوند. این کاملاً همسو با دستور کار شورای حقوق‌بشر سازمان ملل است و سابقه بین‌المللی دارد.

دکتر ماتیو آفورد، فراخوان به تشکیل کمیته تحقیق بین‌المللی برای محاکمه مسئولان قتل‌عام 67
دکتر ماتیو آفورد، فراخوان به تشکیل کمیته تحقیق بین‌المللی برای محاکمه مسئولان قتل‌عام ۶۷
دیوید جونز، نماینده پارلمان و وزیر کشور پیشین ولز گفت: ‘شرایط حقوق‌بشر در ایران در بسیاری از زمینه‌ها وخیم‌تر شده است.
دیوید جونز، فراخوان به تشکیل کمیته تحقیق بین‌المللی برای محاکمه مسئولان قتل‌عام 67

دیوید جونز، فراخوان به تشکیل کمیته تحقیق بین‌المللی برای محاکمه مسئولان قتل‌عام ۶۷

ترزا ویلیرز، نماینده پارلمان و وزیر پیشین ایرلند شمالی در دولت انگلستان تأکید کرد ‘باید پایانی بر مصونیت کسانی که این جنایت علیه بشریت در ایران را انجام داده‌اند، گذاشته شود. جامعه بین‌المللی باید همین حالا عمل کند.’

ترزا ویلیرز، فراخوان به تشکیل کمیته تحقیق بین‌المللی برای محاکمه مسئولان قتل‌عام 67
ترزا ویلیرز، فراخوان به تشکیل کمیته تحقیق بین‌المللی برای محاکمه مسئولان قتل‌عام ۶۷
استیو مک کیب نماینده پارلمان از حزب کارگر گفت: حقوق‌بشر باید در مرکز سیاست انگلستان در رابطه با نظام حاکم بر ایران باشد و باید اطمینان حاصل کنیم که مقامات این کشور که مسئول دهها سال جنایت از جمله قتل‌عام 1988 هستند در یک دادگاه بین‌المللی به دست عدالت سپرده شوند. این اولین گام سازنده برای چنین سیاستی است.
استیو مک کیب، فراخوان به تشکیل کمیته تحقیق بین‌المللی برای محاکمه مسئولان قتل‌عام 67
استیو مک کیب، فراخوان به تشکیل کمیته تحقیق بین‌المللی برای محاکمه مسئولان قتل‌عام ۶۷
سخنران دیگر این کنفرانس طاهر بومدرا از سوی کمیته عدالت برای قربانیان قتل‌عام ۶۷در ایران بود وی در سخنرانی خود گزارش جدید ‘تحقیق در مورد اعدام های دسته‌جمعی سال 67 در ایران’که توسط سازمان غیردولتی عدالت برای قربانیان قتل‌عام سال 67 در ایران صورت گرفته را ارائه کرد.
طاهر بومدرا، فراخوان به تشکیل کمیته تحقیق بین‌المللی برای محاکمه مسئولان قتل‌عام 67طاهر بومدرا، فراخوان به تشکیل کمیته تحقیق بین‌المللی برای محاکمه مسئولان قتل‌عام ۶۷
کریستی بریملو حقوقدان دارای رتبه مشاورت ملکه و رئیس کمیته حقوق‌بشر کانون وکلای انگلستان و ولز گفت: ‘در حالی که مظنونان به ارتکاب قابل تشخیص هستند و می‌شود جای آنها را مشخص کرد، ضروری است که مکانیسمهای حقوقی در تسهیل عدالت برای کشته شدگان و خانواده‌های آنها اجرا شوند… این مسئولیت همه کشورهاست که از تحقیقات و پاسخگو بودن اطمینان یابند. در غیراینصورت ما کماکان خواهیم دید که جنایات گذشته، تکرار خواهند شد.
کریستی بریملو، فراخوان به تشکیل کمیته تحقیق بین‌المللی برای محاکمه مسئولان قتل‌عام 67
کریستی بریملو، فراخوان به تشکیل کمیته تحقیق بین‌المللی برای محاکمه مسئولان قتل‌عام ۶۷
باب بلکمن، نماینده پارلمان از حزب محافظه‌کار ضمن تأکید بر لزوم نامگذاری سپاه پاسداران به‌عنوان یک سازمان تروریستی خواستار شناسایی قتل‌عام 67 به‌عنوان جنایت علیه بشریت از سوی دولت انگلستان شد و گفت: هر تأخیری در این زمینه به نظام حاکم برایران اجازه می‌دهد که شواهد جنایاتش را از بین ببرد’.

باب بلکمن، فراخوان به تشکیل کمیته تحقیق بین‌المللی برای محاکمه مسئولان قتل‌عام 67باب بلکمن،  فراخوان به تشکیل کمیته تحقیق بین‌المللی برای محاکمه مسئولان قتل‌عام ۶۷

سایر شرکت کنندگان و سخنرانان این اجلاس پارلمانی عبارت بودند از: نمایندگان پارلمان انگلستان، سر راجر گیل، جیم فیتزپتریک، راجر گادسیف، دیوید درو، وزیر (محیط‌زیست، غذا و امور مناطق حاشیه‌ای در کابینه سایه حزب کارگر)، و نمایندگان مجلس اعیان، بارونس ایتون، لرد سینگ نایب رئیس گروه پارلمانی تمام حزبی آزادی بین‌المللی مذهب و اعتقاد، لرد مکینیس، لرد کاتر، و همچنین الستر لوگان، عضو کمیته حقوق‌بشر کانون وکلا، و پروفسور سارا چندلر، رئیس فدراسیون کانون وکلای اروپا.