چهارشنبه , ۳ مرداد ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » گزافه گویی های امام جمعه تهران در ارتباط با دکتر مصدق: مصدق قدرنشناسی کرد؛ نه قدر اسلام را دانست، نه قدر روحانیت را

گزافه گویی های امام جمعه تهران در ارتباط با دکتر مصدق: مصدق قدرنشناسی کرد؛ نه قدر اسلام را دانست، نه قدر روحانیت را

 احمد خاتمی خطیب نماز جمعه این هفته تهران با گستاخی و وقاحت گفت: مصدق قدرنشناسی کرد و نه قدر اسلام را دانست و نه قدر روحانیت. با مرحوم کاشانی « که اسناد خیانتش به ملت و مردم ایران اخیرا منتشر شده است» درافتاد و این زمینه سقوطش را فراهم کرد.
خاتمی با اشاره به هفته حج اظهار داشت: مسئله حج مانند نمازو روزه است و هرکس حج نرود و بمیرد به او می‌گویند نامسلمان مرده است. اعزام حجاج تصمیم نظام بود که حجاج عزیزمان امسال به حج مشرف شوند. کشور میزبان باید شایسته ‌ترین پذیرایی ‌ها ار از ضیوف‌الرحمان داشته باشد.
وی افزود:در عرصه دیپلماسی دولت سعودی تعهد داده که در این عرصه حادثه‌ای پیش نیاید. حجاج ایرانی نماینده یک ملت انقلابی هستند و آنجا به‌گونه‌ای عمل کنند که مایه فخر ایران اسلامی باشند.
امام جمعه موقت تهران با اشاره سالروز اقامه اولین نماز جمعه به امامت عالم مجاهد مرحوم آیت‌الله طالقانی، گفت:‌ ایشان عالمی خستگی‌ناپذیر بود که مثل کوه مقاوم بود و همراه امام راهش را ادامه داد. نماز جمعه تابلوی نظام اسلامی است که در سراسر کشور باید آن بهای شایسته که به این نماز داده می‌شود، داده شود.
خاتمی با اشاره به سالگرد عملیات مرصاد، گفت: در عملیات مرصاد مجاهدین به عنوان سربازان صدام وارد صحنه شدند و می‌خواستند به کرمانشا بیایند و از همدان به تهران بیایند اما رزمندگان قهرمان ما آنها را به روز سیاه نشاندند. سلام و درود خدا بر همه شهیدان به‌ویژه شهیدان عملیات مرصاد  به‌ویژه شهید صیاد شیرازی که نقش کلیدی در این عملیات داشت.
امام جمعه موقت تهران درباره میتینگ سازمان مجاهدین خلق ایران در فرانسه، گفت: نفس اجازه دادن به این جنایتکاران حمایت علنی از تروریسم است و فرانسه با استفاده از مهره‌های سوخته نشان داد که در عرصه سیاسی عقب‌مانده است. داعش امروز مانند منافقین دهه شصت هستند.
وی افزود: این همایش یعنی مهر و امضا بر جنایات مجاهدین و متاسفانه برخی در سایتها جای جلاد و شهید را عوض می‌کنند. برخورد با اینها و کندن کلک مجاهدین، از عملیات‌های صالح امام راحل بود و  باید به همه آنها که فرمان امام را اجرا کردند، مدال داد.
خاتمی با اشاره به سالروز سی تیر و یادآوری قیام 30 تیر 1331، گفت: دو نسل از آن حادثه گذاشته و امروز روز گفتنش هست. قبل 30 تیر شاه قوام‌السلطنه را سرکار‌ آورد تا بر انقلابیون بتازد، ولی مرحوم کاشانی قسم خورد که اگر تا 30 تیر قوام کنار نرود، کفن‌پوش به صحنه می‌آیم.
امام جمعه موقت تهران گفت: مصدق قدرنشناسی کرد و نه قدر اسلام را دانست و نه قدر روحانیت. با مرحوم کاشانی درافتاد و این زمینه سقوطش را فراهم کرد.
وی درباره انتخاب کابینه دوازدهم گفت: در عرصه سیاسی همه در انتظار شکل کابینه هستند. قانون همه چیز را مشخص کرده است و رئیس جمهور دولت جدید را معرفی می‌کند و مجلس رای اعتماد می‌دهد. کابینه‌ای می‌خواهیم برای مردم کار کند، مردم از شعار خسته شدند، مشکلات را حل کنید، دو معیار تعهد و لیاقت و توانمندی را باید در تشکیل کابینه در نظر گرفت.
خاتمی با اشاره به تصمیم اخیر دولت کویت، اظهار داشت: بازی‌ای که کویت اخیراً با نظام ما شروع کرد، حاکی از این است که لابی اسرائیلی و آمریکایی درصدد است روابط ایران با همسایگان را تیره کنند. در این صحنه هم لابی آمریکایی‌ها را می‌بینیم اما به همسایگان می‌گوییم که شما چه بخواهید و چه نخواهید ایران قدرتمندترین کشور منطقه است.