جمعه , ۲ مهر ۱۴۰۰
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » کویت سفیر نظام حاکم بر ایران را احضار کرد

کویت سفیر نظام حاکم بر ایران را احضار کرد

به‌دنبال تصمیم دولت کویت در روز پنجشنبه ۲۹تیر ۹۶ مبنی بر تعطیلی دفاتر وابسته نظامی و فرهنگی نظام حاکم بر ایران و اخراج ۱۵دیپلومات آن، وزارت‌خارجه کویت سفیر نظام ایران  در این کشور را احضار کرد.

به گزارش خبرگزاریها، وزارت‌خارجه کویت ضمن ابلاغ بستن دفتر وابسته نظامی و بستن دفتر رایزنی فرهنگی نظام حاکم بر ایران در کویت به سفیر ایران ابلاغ کرد که می‌بایست تعداد کارمندان سفارت رژیم در این کشور از 19نفر به 4نفر کاهش پیدا کرده و 15کارمند سفارت رژیم از کویت اخراج هستند.

خاطر نشان می‌شود که این اقدام کویت به‌دنبال حکم دادگاه این کشور مبنی بر محکومیت یک هسته تروریستی در این کشور که تحت نظارت و حمایت رژیم آخوندی فعالیت می‌کرد، انجام شد.

بیشتر بخوانید:

فرار ۱۴تروریست کویتی به ایران

روزنامه کویتی «السیاسه» روز دوشنبه به‌نقل از مقامهای بلندپایه امنیتی کویت نوشت ۱۴شهروند کویتی که محکوم به تشکیل گروهی مرتبط با نظام ایران شده بودند، ساعتی پس از آن‌که دیوان عالی کویت آنها را به اتهام «برنامه‌ریزی برای حمله» علیه حکومت کویت به حبس‌های درازمدت محکوم کرد، موفق به فرار شدند و با قایق‌های پرسرعت به ایران گریختند. اعضای این گروه به وارد کردن، انبار و اختفای مواد منفجره، تسلیحات و مهمات و داشتن دستگاههای غیرقانونی استراق سمع متهم بودند.

دادگاه عالی کویت درخواست برائت متهمان را رد کرد و ۲۱نفر باقیمانده را به‌دلیل تشکیل حلقه جاسوسی به نفع نظام حاکم بر ایران و ارتباط با دستگاههای امنیتی ایران و گروه حزب‌الله لبنان و طرح‌ریزی انجام عملیات در خاک کویت مجرم تشخیص داد.

۱۴نفری که به گزارش السیاسه، با قایق‌های تندرو به سمت ایران گریختند، پس از فرجام‌خواهی از زندان آزاد شده بودند و قرار بود تا زمان اعلام حکم دادگاه عالی، آزاد بمانند. احکام این ۱۴نفر حبس‌های کوتاه مدت و میان مدت تا ۱۰سال اعلام شده است. مأموران پس از حضور در محل زندگی و استقرار این افراد از فرار آنان آگاه شدند.

دادگاه عالی کویت ارتباط فرد اول این گروه «حسن حاجیه» را با «عبدالرضا دهقان» کارمند سفارت نظام حاکم بر ایران در کویت، محرز دانست.