چهارشنبه , ۱۲ مهر ۱۴۰۲
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » واشنگتن پست: سپاه پاسداران، تنها سازمان تروریستی جهان که نیروی زمینی و دریایی دارد

واشنگتن پست: سپاه پاسداران، تنها سازمان تروریستی جهان که نیروی زمینی و دریایی دارد

روزنامه واشنگتن پست در روزهای گذشته مقاله‌ای به قلم پیتر وینسنت پرای و جیمز ویلزی منتشر کرد که در آن با مقایسه توان نظامی داعش و سپاه پاسداران ایران، تاکید شده اقدامات داعش به عنوان یک تهدید تروریستی جهانی، اقدامات سپاه پاسداران ایران را زیر سایه خود برده و از نظرها دور کرد.

براساس این مقاله، داعش حدود 30 هزار عضو دارد، در حالی که پیکارجویان سپاه پاسداران ایران بیش از 125 هزار نفر، یعنی بیش از چهار برابر افراد داعش هستند.

نکته مهمی که در این مقاله به آن اشاره شده این است که سپاه پاسداران؛ تنها سازمان تروریستی دنیاست که نیروی زمینی و دریایی دارد. بسیج بخش دیگری از نیروهای تابع سپاه پاسداران است. تعداد افراد فعال بسیج حدود 90 هزار نفر و تعداد افرادی که کارت بسیج دارند بین 300 هزار تا یک میلیون نفر عنوان شده‌اند.

هدف سپاه پاسداران، محافظت از نظام حاکم بر ایران و مقابله با جریان‌های شورشی، ترویج ارزش‌های مذهبی میان ملت ایران و ارسال انقلاب اسلامی به دیگر ملت‌های خاورمیانه و جهان است.

سپاه‌ پاسداران، ارتش هیتلر

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، بازوی نظامی نهاد مذهبی در ایران است؛ نهادی مذهبی مستقر در شهر قم که در سال 1979 توانست به رهبری آیت الله سید روح‌الله خمینی نظام شاهنشاهی را در ایران ساقط کند.

در آن دوره که نقش ارتش ایران بسیار محدود شده بود، آیت الله خمینی مسئولیت سرکوب معترضان و مقابله با اعتراضات داخلی را به سپاه پاسداران سپرد. جنگ ایران و عراق به سپاه این فرصت را داد که به بهانه مقابله با ارتش عراق، به فعالیت‌های خود شکل نظامی دهد.

 

به باور نویسندگان مقاله واشنگتن پست، انگیزه‌های برآمدن سپاه پاسداران، شبیه عواملی است که باعث ایجاد واحدهای “إس إس” یا “شوتزشتافل” وابسته به حزب نازی به رهبری آدولف هیتلر در آلمان شد. این واحدها پس از مدتی به نهادهای نظامی مستقل تبدیل شدند که انجام عملیات پلیسی و تجسسی در داخل حزب را بر عهده داشتند.

سپاه پاسداران هزاران آمریکایی را در افغانستان و عراق کشت

نویسندگان مقاله واشنگتن پست به هزاران کشته و زخمی نیروهای آمریکایی در عراق و افغانستان اشاره کرده و گفتند خساراتی که سپاه پاسداران مسبب آنها بود، بسیار بیشتر از آن چیزی است که داعش انجام داد. علاوه بر آن سپاه، حزب‌الله لبنان و حماس را نیز حمایت می‌کند.

آنچه در این مقاله از قلم افتاده است، سپاه قدس است؛ واحد عملیات خارجی سپاه پاسداران که تعداد زیادی نیروی شبه‌نظامی در منطقه را تشکیل و آموزش داده و پول و تسلیحات در اختیار آنها گذاشته است. فاطیمون افغان، زینبیون پاکستانی، النجباء عراق و غیره، بخشی از این نیروهای شبه‌نظامی هستند که سپاه قدس در منطقه به وجود آورد و بخشی از آنها در سوریه و در دفاع از رژیم بشار اسد در حال جنگ هستند.

در این مقاله آمده است که بسیاری از تحلیلگران به این نتیجه رسیده‌اند که سپاه به دلیل نفوذ در عمق نهادهای سیاسی و اقتصادی در ایران و به دست آوردن میلیاردها دلار، از رجال مذهبی در ایران قدرتمندتر شده است. سپاه همچنین برنامه‌های تسلیحاتی موشکی، اتمی، شیمیایی و بیولوژیکی ایران را در اختیار خود گرفته است.

پیتر وینسنت پرای و جیمز ویلزی، نویسندگان مقاله واشنگتن پست در پایان نتیجه‌گیری کرده‌اند که “زمانی که داعش در سوریه و عراق از بین بروند، سپاه پاسداران جای آن را خواهد گرفت و نیروهای شبه‌نظامی تابع سپاه، سایه تروریستی تاریک‌تر از داعش خود را در جهان منتشر خواهند کرد.”