چهارشنبه , ۱۵ آذر ۱۴۰۲
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » نزار زکا «شهروند لبنانی-آمریکایی ربوده شده توسط سپاه پاسداران»، در پی اعتصاب غذا به بیمارستان منتقل شد

نزار زکا «شهروند لبنانی-آمریکایی ربوده شده توسط سپاه پاسداران»، در پی اعتصاب غذا به بیمارستان منتقل شد

یکی اعضای خانواده نزار زکا، شهروند لبنانی که در ایران زندانی است، روز سه شنبه گفت، وی به دلیل اعتصاب غذا و شرایط نامناسب جسمی در بیمارستان بستری شده است.

به گزارش رادیو فردا،  آسوشیتدپرس گزارش داد که برادر این شهروند لبنانی گفته است، نزار زکا روز یکشنبه به بیمارستان منتقل شده است، ولی از پذیرش دارو و سرم خودداری کرده است.

وی همچنین گفته است، اگر برادرم را آزاد نکنند، او آماده است اعتصاب غذای خود را تا مرگ ادامه بدهد.

برادر نزار زکا همچنین گفته است مقام‌های زندان از برادرش خواسته بودند اسنادی را امضا کند اما از آنجا که این مدارک به زبان فارسی بودند وی از امضای آنها خودداری کرده است.

نزار زکا، ۵۰ ساله،که دارای اقامت دائم آمریکا است،‌ کارشناس فناوری اطلاعات و ارتباطات است و برای یک مؤسسه غیرانتفاعی فناوری اطلاعات در واشینگتن کار می‌کرد.

این شهروند لبنانی در روز ۲۷ شهریور سال ۹۴ در پنجمین سفر خود به ایران به دست مأموران امنیتی در تهران بازداشت شد و از آن زمان تاکنون در زندان اوین به سر می‌برد.

نزار زکا سال گذشته به ۱۰ سال زندان و چهار میلیون و ۲۰۰ هزار دلار جریمه نقدی محکوم شده است.

مقام‌های امنیتی ایران و سپاه نزار زکا را به «جاسوسی و همکاری با دولت متخاصم» متهم کرده اند، اما خانواده او این اتهامات را رد کرده‌ است.

برادر نزار زکا در مصاحبه با آسوشیتدپرس در بیروت گفته است، او امیدش را به زندگی کاملا از دست داده است و در شرایط سختی بسر می برد.

وی می گوید که روز سه شنبه با برادرش تلفنی صحبت کرده و از او خواسته است تا به اعتصاب غذایش پایان دهد.

برادر نزار زکا همچنین گفته است که از میشل عون، رییس جمهوری لبنان درخواست خواهد کرد تا در این خصوص اقدام کند.