دوشنبه , ۱۴ اسفند ۱۴۰۲
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » نامه بیش از ۷۰۰ فعال سیاسی و مدنی به رییس‌جمهور: تلاش برای رفع حصر، استفاده حداکثری نسبت به دور قبل، از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های زنان در کابینه

نامه بیش از ۷۰۰ فعال سیاسی و مدنی به رییس‌جمهور: تلاش برای رفع حصر، استفاده حداکثری نسبت به دور قبل، از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های زنان در کابینه

بیش از ۷۰۰ نفر از فعالان سیاسی، مدنی، روزنامه نگاران و زندانیان سیاسی طی نامه‌ای به بیان مطالبات خود از حسن روحانی پرداختند.

امضاکنندگان این نامه با بیان اینکه برخی نکات و مطالبات معطل مانده دولت یازدهم، از حسن روحانی به عنوان رییس دولت دوازدهم خواستند، رسیدگی به این مطالبات را به عنوان مطالبه فعالان مدنی، سیاسی و حامیان خود در دستور کار قرار دهد.

در ابتدای این نامه آمده است: انتخابات ریاست‌جمهوری با تمام فراز و فرود‌ها، به فضل خدا و با همت مردم برگزار و حاصل آن ریاست شما در دولت دوازدهم شد. از این جهت، این پیروزی را به شما و مردم ایران شادباش می‌گوییم.

آقای روحانی طی چهارسال گذشته، اکثریت مردم و جامعه مدنی، با وجود تمام نقد‌ها و مشکلاتی که در دولتتان وجود داشت، از شما و دولت محترمتان حمایت کردند. چراکه بر ویرانی‌هایی که دولت گذشته از خود به ارث گذاشت، واقف بودند. اما اکنون کشور در شرایطی قرار دارد که حامیان شما در مقام مطالبه‌گری و نقد، برآنند تا برخی موارد را یادآوری و مطالبه کنند.

در ادامه امضاکنندگان خواستار به کارگیری سیاست‌ها و اقدامات صحیح در رسیدگی به وضعیت کارگران و نیز رفع معضل بیکاری در کوتاه‌ترین زمان، تلاش برای رفع حصر، استفاده حداکثری نسبت به دور قبل، از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های زنان در کابینه شدند.

چینش کابینه‌ای با میانگین سنی کمتر، فعال، پویا و پاک دست و نیز عدم انتخاب نیروهایی که مردم نگرش و تفکرشان را با رای خود در انتخابات ۹۶، پس زده و افرادی که در کارنامه‌شان نقاط سیاهی در زمینه رویارویی با مردم وجود دارد، از دیگر مطالبات این فعالان سیاسی و مدنی عنوان شده است.

در ادامه امضاکنندگان خواستار برخورد قاطع دولت دوازدهم با فساد اداری و اقتصادی در سطوح مختلف، به کارگیری ظرفیت‌های جامعه مدنی در جهت ارتقای سطح جامعه از طریق ایجاد مجرای ارتباط با دستگاه‌های اجرایی و رییس‌جمهور شده‌اند.

همچنین ارسال منشور حقوق شهروندی تحت عنوان لایحه پیشنهادی دولت به مجلس به منظور تبدیل به قانونی لازم‌الاجرا و نیز تشکیل ستاد اجرای قانون حقوق شهروندی و احیای تیم اطلاع رسانی دولت با استفاده از ظرفیت‌های افراد کارآمد به منظور معرفی دستاوردهای دولت از دیگر مطالبات این افراد عنوان شده است.

در پایان بر اصلاح نظام آموزشی کشور و انتصاب وزیر علومی پویا، آشنا به مسائل دانشجویان و شجاع که در برابر مشکلات فضای علمی و دانشجویی کشور سرخم نکند و اقدام برای تسهیل ورود دانشجویان ستاره‌دار و محرومین از تحصیل به دانشگاه‌ها تاکید شده است.

ایلنا