پنجشنبه , ۳۰ فروردین ۱۴۰۳
صفحه اول » حقوق بشر » ثبت رکوردی تازه برای جمهوری اسلامی، هر ۴ ساعت یک اعدام!

ثبت رکوردی تازه برای جمهوری اسلامی، هر ۴ ساعت یک اعدام!

نهاد آمار سازمان حقوق بشر ایران موفق به ثبت ۵۶ اعدام در طی دوازده روز شده اند که از این تعداد ۳۱ نفر با اتهامات مربوط به مواد مخدر اعدام شده‌ است.

بنابه گزارش سازمان حقوق بشر ایران، پس از یک ماه وقفه به مناسبت ماه رمضان اعدام‌ها در ایران با شدت زیادی از تاریخ ۱۰ تیر ماه (اول جولای) از سر گرفته شد. نهاد آمار سازمان حقوق بشر ایران موفق به ثبت ۵۶ اعدام در طی این ۱۲ روز شده که تنها ۷ مورد آن را رسانه‌های رسمی اعلام کرده بودند.
سازمان حقوق بشر ایران ضمن غیر انسانی خواندن این حجم از اعدام، خواهان توقف فوری اجرای مجازات اعدام در ایران شد.
محمود امیری مقدم سخنگوی این سازمان گفت: «اعدام بیش از یک نفر در هر ۴ ساعت که در این ۱۲ روز شاهدش بوده‌ایم حتی در جمهوری اسلامی ایران نیز کم سابقه بوده است و باید واکنش جامعه جهانی را به همراه داشته باشد.»

وی با اشاره به اینکه بیش از نیمی از این اعدام‌ها با اتهامات مربوط به مواد مخدر صورت گرفته است گفت: «اعدام‌های شتاب‌زده محکومان مواد مخدر همزمان با بررسی طرح اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر قابل درک نیست، مگر آنکه مسئولین قصد داشته باشند قبل از تصویب این طرح احکام بیشتر محکومین مواد مخدر را اجرا کنند که در آن صورت با یک قتل عام بزرگ روبرو خواهیم بود.»
محمود امیری مقدم از جامعه جهانی و جامعه مدنی داخل و خارج از ایران خواست که تا دیر نشده برای جلوگیری از یک فاجعه عظیم انسانی واکنش نشان دهند.
گفتنی است از مجموع این اعدام‌ها ۳۱ مورد با اتهامات مربوط به مواد مخدر به اعدام محکوم شده بودند. اعدام شتابزده این زندانیان در حالی صورت گرفت که بحث تغییر مجازات اعدام برای جرایم مربوط به مواد مخدر مجددن در کمیسیون قضایی مجلس مطرح و قرار است سه شنبه ۲۷ تیرماه در صحن علنی مطرح و به رای گذاشته شود. در صورت تصویب این طرح تعداد بسیاری از زندانیان از اعدام نجات پیدا می‌کنند.

نمایندگان مجلس پیش‌تر از قوه قضائیه خواسته بودند که اعدام دست‌کم پنج هزار زندانی که با اتهامات مربوط به مواد مخدر به اعدام محکوم شده‌اند را تا اعلام نتیجه این طرح متوقف کند.