سه شنبه , ۴ مهر ۱۴۰۲
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » بسته خبری، آخرین تحولات خاورمیانه/ پنج شنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۶

بسته خبری، آخرین تحولات خاورمیانه/ پنج شنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۶

بیانیه ۳۸ ژنرال ارتش آمریکا در مورد روابط ایران و آمریکا/ دیدار وزیر خارجه آمریکا با وزرای خارجه چهار کشور عربی/مخالفت برخی از احزاب کردستان عراق با همه پرسی استقلال/ورود نیروهای آمریکایی به رقه

  

بیانیه ۳۸ ژنرال ارتش آمریکا در حمایت از توافق هسته ای ایران، ورود نیروهای آمریکایی به رقه، بیانیه خانواده های چهار جوان اعدام شده در عربستان، دیدار وزیر خارجه آمریکا با وزرای خارجه چهار کشور عربی و اجازه به دختران برای ورزش کردن در مدارس عربستان سعودی از جمله مهم ترین تحولات، خبرها و رویدادهای مرتبط با خاورمیانه در 24 ساعت گذشه بوده اند. در این میان، باید به مخالفت برخی از احزاب کردستان عراق با همه پرسی استقلال نیز اشاره کرد.

به گزارش «تابناک»؛ احزاب مخالف کرد در منطقه کردستان عراق، با انتشار بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند که اجرای همه پرسی استقلال کردستان در اولویت این احزاب قرار ندارد.

به نوشته روزنامه القدس العربی، جنبش تغییر (گوران) و حزب اتحاد اسلامی، دو حزب مخالف در کردستان عراق چهارشنبه اعلام کردند، اولویت در این منطقه کردستان، برگزاری همه پرسی نبوده بلکه اولویت، راه اندازی بی قید و شرط پارلمان این منطقه و حل مشکلات مربوط به عدم پرداخت حقوق کارمندان در محدوده کردستان عراق است.

در این بیانیه تأکید شده است:‌ «کسی به تنهایی نمی‌تواند خواست و اراده خود را تحمیل کند تا از همه‌پرسی استقلال به عنوان دستاورد سیاسی یا موضوعی برای چانه زنی استفاده کند.»

 بیانیه ۳۸ ژنرال ارتش آمریکا در مورد روابط ایران و آمریکا/ اظهار تاسف شدید جان کری به خاطر اخراج پزشک ایرانی از آمریکا/مخالفت برخی از احزاب کردستان عراق با همه پرسی استقلال/ورود نیروهای آمریکایی به رقه

پارلمان محلی منطقه کردستان چند سال است که فعالیت‌های خود را به تعلیق درآورده است.

دیروز مسعود بارزانی، رئیس منطقه کردستان عراق در نشست پارلمان اتحاد اروپا در بروکسل مدعی شد که تعطیلی پارلمان و عدم کناره گیری وی از ریاست منطقه کردستان به درخواست نمایندگان پارلمان کردستان بوده است.

سایر احزاب کرد طی نشستی که هفته گذشته داشتند، 25 سپتامبر (3 مهر) را تاریخ برگزاری همه پرسی استقلال منطقه کردستان اعلام کردند.

بیانیه ۳۸ ژنرال ارتش آمریکا در حمایت از توافق هسته ای ایران

با نزدیک شدن به نخستین سالگرد انعقاد توافق هسته ای ایران، ۳۸ تن از ژنرال ها و دریاسالاران بازنشسته ارتش آمریکا با صدور یک بیانیه حمایت خود را از این توافق اعلام کردند و خواستار ایجاد یک کانال ارتباطی دیپلماتیک میان تهران- واشنگتن شدند.

در این بیانیه آمده است: «توافق هسته ای با ایران، موفقیت آمیز، مانع از دستیابی تهران به یک سلاح هسته ای شد و تا حد زیادی امنیت آمریکا و متحدان ما را تقویت کرد».

در بخشی دیگر از این بیانیه، این ۳۸ ژنرال و دریاسالار بازنشسته ارتش آمریکا با لحنی هشدارآمیز می نویسند: «ما [آمریکا] نباید در وضعیتی تهاجمی که ممکن است راه را برای آغاز جنگ هموار نماید، درگیر شویم. جان مردان و زنان در حال خدمت در ارتش آمریکا نباید پیش از آنکه تمام گزینه های دیپلماتیک آزموده شوند، در معرض آسیب و خطر قرار گیرد. دیپلماسی نباید قربانی گفتمان سیاسی تند و هجوآمیزی شود که این روزها رایج است».

بیانیه ۳۸ ژنرال ارتش آمریکا در مورد روابط ایران و آمریکا/ اظهار تاسف شدید جان کری به خاطر اخراج پزشک ایرانی از آمریکا/مخالفت برخی از احزاب کردستان عراق با همه پرسی استقلال/ورود نیروهای آمریکایی به رقه

در این بیانیه همچنین آمده است: «گشودن یک کانال ارتباطی [میان تهران- واشنگتن] گامی بدون هزینه و در عین حال پرارزش است که نمایانگر رهبری جهانی آمریکا خواهد بود، جان و زندگی افراد را نجات خواهد داد و امنیت آمریکا را در دوره ای که بی ثباتی در سطح جهان و منطقه حاکم است، تقویت خواهد کرد».

روز چهارشنبه در همین زمینه، «جان کری»، وزیر امور خارجه سابق آمریکا، با انتشار یک پیام در صفحه توئیتر خود نوشت: «در حال نزدیک شدن به سالگرد انعقاد توافق برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) هستیم و چیزی هست که ارزش خواندن دارد: [بیانیه] ۳۸ ژنرال و دریاسالار ارتش آمریکا، این افراد می دانند که چه می گویند و می دانند، این توافق عمل کرده است».

دیدار وزیر خارجه آمریکا با وزرای خارجه چهار کشور عربی

وزیر خارجه آمریکا در سفری که روز چهارشنبه به عربستان سعودی داشت، در نشست مشترک با وزرای خارجه عربستان، مصر، امارات و بحرین حضور یافت.

رکس تیلرسون پس از این جلسه مشترک، با محمد بن سلمان، ولی‌عهد عربستان سعودی نیز دیدار کرد.

تیلرسون با  محمد بن سلمان درباره مسائل منطقه به خصوص بحران روابط چهار کشور عربی با قطر بحث و تبادل نظر کرد.

بنا به گزارش خبرگزاری رسمی عربستان (واس) دو طرف همچنین علاوه بر اوضاع منطقه خاورمیانه درباره نحوه مقابله با تروریسم و افراط گرایی و جلوگیری از حمایت مالی آن دو گفت‌وگو کردند.

در این دیدار عادل الجبیر، وزیر خارجه این کشور نیز حضور داشت.

وزیر خارجه آمریکا این هفته سفر دوره‌ای خود به کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس را شروع کرده است.

وی روز سه شنبه ابتدا به قطر و بعد از دیدار با امیر و وزیر خارجه قطر به کویت سفر کرد.

تیلرسون در کنفرانس مشترکی که با محمد بن عبدالرحمان آل ثانی، همتای قطری خود داشت، از امضای تفاهم‌نامه دو جانبه در خصوص مقابله با حمایت مالی از تروریسم خبر داد.

شهر جده عربستان امروز میزبان نشست وزرای خارجه این کشور با همتایان اماراتی، مصری و بحرینی وزیر خارجه سعودی بود.

همچنین نماینده دولت کویت که وساطت میان این چهار کشور با قطر را بر عهده دارد، حاضر بود.

این نشست با هدف بررسی بحران اخیر ایجاده شده بین قطر و چهار کشور امارات، مصر، بحرین و عربستان برگزار شد.

ورود نیروهای آمریکایی به رقه

خبرگزاری فرانسه به نقل از مقامات آمریکایی اعلام کرد، نیروهای این کشور توانستند وارد شهر رقه، پایتخت خودخوانده‌ی داعش در سوریه شوند.

سرهنگ «رایان دیلون»، یک سخنگوی ارتش آمریکا اظهار داشت: این نیروهای نظامی که بسیاری از آنها نیروهای عملیات ویژه هستند، در نقش «مستشاری، دستیاری و همراهی» جهت حمایت از شبه نظامیان محلی وابسته به نیروهای دموکراتیک سوریه (SDF) در حال انجام فعالیت هستند.

 بیانیه ۳۸ ژنرال ارتش آمریکا در مورد روابط ایران و آمریکا/ اظهار تاسف شدید جان کری به خاطر اخراج پزشک ایرانی از آمریکا/مخالفت برخی از احزاب کردستان عراق با همه پرسی استقلال/ورود نیروهای آمریکایی به رقه

این نیروهای نظامی آمریکا در نبرد مستقیم نقش نخواهند داشت، اما در حملات هوایی فراخوانده می شوند و در مقایسه با نیروهای نظامی آمریکا که از ارتش عراق در موصل حمایت می کردند، در فاصله ای نزدیک تر با میدان جنگ به فعالیت می پردازند.

سرهنگ دیلون گفت: «این نیروهای نظامی بیش از نظامیان مستقر در عراق در معرض دید دشمن قرار دارند. شمار نیروهای نظامی آمریکا در رقه صدها نفر نیست».

این در حالی است که عملیات برای بازپس گیری شهر رقه سوریه از گروه تروریستی داعش در ماه نوامبر آغاز شد و در ششم ژوئن نیروهای دموکراتیک سوریه وارد این شهر شدند.

دیلون همچنین گفت، نیروهای ائتلاف آمریکا شاهد آن بودند که داعش به طور فزاینده ای از پهپادهای تجاری و غیرنظامی مجهز به مواد منفجره استفاده می کند. تروریست های داعش از تاکتیکی مشابه در موصل استفاده کردند.

گفتنی است، آمریکا به رغم اعتراضات شدید مقامات ترکیه فعالانه از شبه نظامیان وابسته به «یگان مدافع خلق» حمایت می کند.

مقامات ترکیه با ادعای وابستگی عمیق ایدئولوژیکی و عملیاتی میان یگان های مدافع خلق و «پ ک ک»، به دفعات اعلام کرده اند که نمی توان از یک گروه تروریستی برای جنگ با گروه تروریستی دیگر استفاده کرد.

بیانیه خانواده های چهار جوان اعدام شده در عربستان

خانواده های چهار جوان شیعه عربستانی که به تازگی توسط مقامات سعودی اعدام شدند، خواستار تحویل اجساد آنها به خانواده هایشان شدند.

خانواده های شهدای القطیف چهارشنبه شب با صدور بیانیه ای از تأیید شهادت یوسف علی مشیخص، زاهر عبدالرحیم البصری، امجد ناجی آل امعیبد و مهدی محمد حسن الصائغ خبر دادند.

بر  اساس این گزارش، خانواده های این شهروندان ضمن رد اتهامات علیه آنها، با صدور بیانیه ای آنها را شهید محسوب کرده و از مقامات رسمی خواستند تا اجساد شهدا را به منظور خاکسپاری بر اساس احکام شیعیان به بستگانشان تحویل دهند.

گفتنی است، وزارت کشور عربستان روز سه شنبه با صدور بیانیه ای از اعدام ۴ تن از شهروندان این کشور به اتهام «اقدامات تروریستی» خبر داد.

در بیانیه وزارت کشور عربستان آمده است که این چهار تن به اتهام ارتکاب «اقدامات تروریستی» در شهر القطیف که عموما شیعه نشین است به اعدام محکوم شده بودند.

در ادامه این بیانیه آمده است: اسامی این افراد زاهر عبد الرحیم البصری، یوسف علی المشیخص، مهدی محمد حسن الصایغ وأمجد ناجی آل امعیبد است.

عربستان به دختران اجازه ورزش در مدارس را داد

وزارت آموزش عربستان اعلام کرد، از آغاز سال تحصیلی آینده به دختران اجازه می دهد که در مدارس ورزش کنند.

در بیانیه وزارت آموزش عربستان آمده است: اجرای برنامه تربیت بدنی مدارس دختران از سال تحصیلی آینده که از ماه سپتامبر هر سال شروع می شود، آغاز خواهد شد.

وزارت آموزش عربستان در بیانیه خود آورده است: طراحی سالن های ورزشی در مدارس دختران و تامین مربیان زن انجام خواهد شد.

این بیانیه افزود: بحث و بررسی برای تصمیم گیری در این زمینه بیش از سه ماه زمان برد.

این تصمیم درحالی گرفته شد که عبدالعزیز بن عبدالله بن محمد آل الشیخ مفتی سعودی در ماه مارس سال 2008 میلادی جلوی برگزاری مسابقه دومیدانی را که قرار بود، دانشگاه ملک سعود در ریاض برگزار کند، گرفت.