جمعه , ۱۱ اسفند ۱۴۰۲
صفحه اول » دستهبندی نشده » جهانگیری: متحیریم که برخی از قرارداد توتال به هم ریخته‌اند، کل قرارداد ۵ میلیارد دلار است و هنوز ۱۹۵ میلیارد دلار دیگر باید سرمایه گذاری شود.

جهانگیری: متحیریم که برخی از قرارداد توتال به هم ریخته‌اند، کل قرارداد ۵ میلیارد دلار است و هنوز ۱۹۵ میلیارد دلار دیگر باید سرمایه گذاری شود.

اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور در مراسم افتتاح موزه بانک ملی که با حضور جمعی از فعالان حوزه بانک و علی طیب‌نیا وزیر اقتصاد برگزار شد، اظهار داشت: اولویت اول کشور امروز بدون تردید اقتصاد است که به صورت مکرر گفته شده که مساله‌ای همچون بیکاری و معیشت مردم، باید مورد توجه قرار گیرد. البته اقتصاد ایران باید بزرگ شود و قادر باشد که سالانه حداقل یک میلیون شغل برای جوانان خود فراهم کند.

وی افزود: باید رشد دو رقمی مستمر را برای چند سال تجربه کنیم این درحالی است که ایران می‌تواند یک کشور بزرگ باشد. اما اینکه چرا نمی‌شود باید مدام از سوی اقتصاددانان مورد سوال واقع شود. باید از این رنج برد که مردم ایران از زندگی اقتصادی خود ناراضی هستند.

جهانگیری تصریح کرد: افتخار نیست که کسی با ماده قانونی سد راه کسی شود که می‌تواند شغل ایجاد کند. این روز‌ها وقتی قرارداد توتال به امضا رسیده، باید به این فکر کرد که همه مردم ایران باید خوشحال باشند، اما متحیر می‌مانیم که چرا عده‌ای به هم ریخته‌اند.

وی تصریح کرد: عده‌ای با دولت یا فردی در آن مخالفت دارند، اما نباید با مردم ایران مخالفت داشت، چراکه این طور کار‌ها از قبیل توتال در جهت حمایت از مردم ایران است، در حالیکه مقام معظم رهبری اعلام کرده‌اند که باید ۲۰۰ میلیارد دلار در بخش نفت و گاز سرمایه گذاری شود. در حالیکه قرارداد توتال شکست امریکایی‌ها و تحریم‌هایی است که می‌گفت پول نباید به سمت ایران برود.

جهانگیری ادامه داد: هنوز هم ۱۹۵ میلیارد دلار باید در بخش نفت و گاز سرمایه‌گذاری شود، این در حالی است که ۵ میلیارد دلار سرمایه توتال در این پروژه است، درحالیکه عایدی مردم ایران در این پروژه بسیار بیش از این است، اگرچه توتال در مدت ۲۰ سال ده میلیارد دلار عایدی خواهد داشت.

وی افزود: باید از مدیران کشور حفاظت کرد؛ البته راه بزرگی پیش ما است که ما مطمئنیم با سیاست‌های اقتصاد مقاومتی با اجماع و وحدت، کشور را از مشکلات عبور دهیم، ضمن اینکه ما کشور بزرگی داریم که ثروتمند است.

معاون اول رییس جمهور ادامه داد: نیروی انسانی و افراد تحصیلکرده زبده داریم که باید به آن‌ها اتکا کرد. این در حالی است که ایران ذخایر اول نفت و گاز دنیا را دارد.

وی گفت: پس موقعیت ما مهم و استراتژیک است که می‌توان خود را از مشکلات عبور داد، ولی به شرط اینکه توسعه و پیشرفت ایران برای ما اصلی‌ترین مساله باشد.

جهانگیری با اشاره به صادرات ۵۰ میلیارد دلاری کالا گفت: بخش عمده‌ای از این صادرات، کالاهای نفتی است و ردپای ارزش افزوده در آن محدود است.

وی افزود: ایران کشور بزرگ و متمدنی است که آثار طبیعی و تاریخی زیادی دارد که هر یک از بنا‌ها باعث افتخار است، از همین آثار است که می‌شود به تمدن یک کشور دست یافت.

جهانگیری ادامه داد: اکنون ششصد موزه در کشور داریم که تعدادی از آن متعلق به بخش خصوصی است.

وی ادامه داد: ما با دولت اختلاف‌نظر پیدا می‌کنیم، فکر می‌کنیم که باید از هم انتقام بگیریم، در حالیکه نمی‌توانیم انتقام بگیریم و به سمت مسیرهایی می‌رویم که مانع ایجاد کنیم.

جهانگیری گفت: بانک‌ها در توسعه اقتصادی ایران نقش اول را دارند، البته دفاع ما از بانک‌ها به معنای این نیست که در جریان مشکلات بانک‌ها نیستیم، ما این مشکلات را می‌دانیم ولی گاهی اوقات جفا است که حجم خدمات و زحمات این مجموعه‌ها را در سراسر کشور نادیده بگیریم.

وی گفت: نباید تنها نقطه ضعف‌ها را بزرگ کرد و دل مدیران را لرزاند. همواره به بانک‌ها توصیه کرده‌ایم که اگر مسئولیت قبول کرده‌اند، باید جرات تصمیم‌گیری داشته باشند و گره از کار بگشایند، کسی که نمی‌تواند این کار را انجام دهد، نباید مسئولیت قبول کند. نظام بانکی باید مدیران و کارکنان تصمیم گیر داشته باشد و مشکلات را حل کند.

وی تصریح کرد: ما نیاز داریم ده‌ها میلیارد دلار پول از خارج به صورت سالانه جذب کنیم، این کار فقط از طریق بانک‌ها عملیاتی است و بنابراین بانک‌ها باید از تولید داخلی برای سرمایه‌گذاری حمایت کنند.

جهانگیری افزود: نیاز داریم نرخ سود بانکی حتما کاهش یابد تا انگیزه سرمایه‌گذاری افزایش یابد و باید متناسب با نیاز‌ها تامین مالی کرد.

معاون اول رئیس‌جمهور گفت: سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی از دل بانک ملی بیرون آمده که این حائز اهمیت است.

وی ادامه داد: حتما یکی از سیاست‌های اصلی دولت توجه به گردشگری است؛ بر این اساس موزه بانک ملی می‌تواند یکی از اقداماتی باشد که منجر به جذب گردشگر شود.

جهانگیری افزود: در شورای اقتصاد برای اولین بار تصویب شد که شرکت‌های بزرگ دولتی باید هزینه‌های اجتماعی مرتبط با کارهای خود را پرداخت کنند که بر این اساس است که یک کار میلیاردی در یک منطقه اجرایی می‌شود.

وی تصریح کرد: باید نسبت به مسائل اجتماعی آن هم توجه داشت. در این میان، یکی از کارهای اجتماعی مهمی که مراکزی مثل بانک‌ها می‌توانند انجام دهند، حمایت از جامعه هنرمندان کشور است که با زحمت یک اثری را خلق می‌کنند و منتظر می‌مانند اثر را در مزایده‌ای در داخل و خارج شرکت دهند.

ایلنا