سه شنبه , ۸ اسفند ۱۴۰۲
صفحه اول » بین المللی » اسناد منتشر شده توسط سی ان ان درباره وجود تفاهمنامه هایی میان کشورهای شورای همکاری خلیج فارس

اسناد منتشر شده توسط سی ان ان درباره وجود تفاهمنامه هایی میان کشورهای شورای همکاری خلیج فارس

 

بنا بر اسناد دست نویسی که این شبکه درباره توافق ریاض در سال‌های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ منتشر کرده است، قطر به همراه دیگر کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس توافق کردند که از اخوان المسلمین یا هرگونه سازمان ها یا افرادی که از طریق اقدامات امنیتی مستقیم یا تلاش برای تاثیرگذاری سیاسی سعی بر تهدید امنیت و ثبات این کشورها دارند، حمایت نکنند.
طبق اعلام سی ان ان، در یکی دیگر از بندهای این سند بر عدم حمایت کشورهای شورای همکاری خلیج فارس از هیچ یک از گروه های یمنی که خطری برای کشورهای مجاور آن هستند، تأکید شده است.

سی ان ان همچنین سند دیگری را که شامل امضای وزرای خارجه کشورهای شورای همکاری خلیج فارس پیرامون ساز و کار اجرای این توافق است، منتشر کرده است. بنا بر این سند، در صورت عدم پایبندی به این ساز و کار، بقیه کشورهای شورای همکاری می توانند اقدامات مناسب را برای حمایت از امنیت و ثبات خود انجام دهند.

در همین راستا، چهار کشور تحریم‌ کننده قطر در بیانیه‌ ای با اشاره به اسناد جدید از توافق دوحه با کشورهای شورای همکاری خلیج فارس، اعلام کردند، این اسناد عدم پایبندی قطر به تعهدات خود را ثابت می‌کند.

چهار کشور مذکور افزودند که مطالبات سیزده گانه آنها از دولت قطر در راستای پایبند کردن دوحه به تعهدات سابق خود بوده است و این مطالبات همان است که در توافق ریاض و ساز و کار آن و نیز توافق تکمیلی ذکر شده است و کاملات با روح موارد مورد توافق مطابقت دارد.