پنجشنبه , ۱۰ اسفند ۱۴۰۲
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » آمریکا آماده همکاری با روسیه برای ایجاد مناطق امن در سوریه است

آمریکا آماده همکاری با روسیه برای ایجاد مناطق امن در سوریه است

رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا روز چهارشنبه گفت این کشور آماده است با روسیه برای برقراری ثبات در سوریه و از جمله ایجاد مناطق امن همکاری کند.

تیلرسون در بیانیه‌ای که در آستانه برگزاری کنفرانس گروه ۲۰ در آلمان منتشر کرد گفت «اگر کشورها برای برقراری ثبات در سوریه با یکدیگر همکاری کنند در زمینه استقرار سیاسی در این کشور پیشرفت حاصل می‌شود».

تیلرسون از همکاری‌های آمریکا و روسیه در برقراری مناطق امن در سوریه ستایش کرد و گفت که این نشانه‌ای است از اینکه «دو کشور می‌توانند با همکاری پیشرفت داشته باشند».

تیلرسون گفت که «روسیه موظف است جلوی استفاده از سلاح‌های شیمیایی از سوی رژیم سوریه را بگیرد».

او تاکید کرد « گروه داعش به شدت آسیب دیده و اگر تمامی طرف‌ها بر روی آن تمرکز کنند احتمالا شکست خواهد خورد».

او افزود «برای رسیدن به این هدف، جامعه بین المللی و به ویژه روسیه باید تمامی موانع بر سر راه شکست داعش را از میان ببرد».

دونالد ترامپ و ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری‌های آمریکا و روسیه قرار است در حاشیه کنفرانس گروه ۲۰ با یکدیگر ملاقات کرده و از جمله در باره بحران سوریه گفتگو کنند.

در حالیکه جنگ علیه داعش به پایان خود نزدیک می‌شود، تیلرسون گفت روسیه «مسئولیت ویژه» برای تضمین ثبات سوریه را به عهده دارد.

تیلرسون گفت روسیه باید تضمین کند که هیچ گروهی در سوریه «بطور غیرقانونی» مناطقی را که از چنگ داعش آزاد می‌شوند تصرف نکند.