پنجشنبه , ۱۰ اسفند ۱۴۰۲
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » وزیر بهداشت: رسیدگی سریعتر به پرونده پزشکی مرحوم کیارستمی به نفع کشور است.

وزیر بهداشت: رسیدگی سریعتر به پرونده پزشکی مرحوم کیارستمی به نفع کشور است.

سید حسن هاشمی روز چهارشنبه درمصاحبه با ایرنا گفت: امیدواریم این پرونده هر چه زودتر بسته شود و به نحوی تمام شود که هم خانواده آقای کیارستمی و بستگانشان و هم افکارعمومی اقناع شود و امیدوارم همکاران ما در سازمان نظام پزشکی که پرونده در اختیارشان است ، در این مورد حضور فعال داشته باشند.
وی گفت: رسیدگی هر چه سریعتر به پرونده پزشکی مرحوم کیارستمی هم به نفع جامعه پزشکی است و هم به نفع کشور است. به طور کلی پاسخگو بودن باید درهمه حوزه ها وجود داشته باشد و برای ما که افراد دانشگاهی هستیم و در حوزه سلامت مردم مسئولیت مستقیم داریم باید از نظر پاسخگو بودن در صف اول باشیم.
وزیر بهداشت اضافه کرد: همه کسانی که به نحوی با پرونده مرحوم کیارستمی ارتباط دارند باید پاسخگو باشند، چه وزارت بهداشت، چه سازمان نظام پزشکی، چه بیمه ها و به طور کلی دولت، قوه قضاییه و همچنین دستگاه تقنینی کشور همه باید پاسخگو باشیم.
وی گفت: به نظر من علت اینکه پرونده پزشکی مرحوم کیارستمی تا این اندازه حاشیه ساز شده این است که مسئولان پرونده به طور کامل به مردم توضیح نداده اند و هر کسی از نگاه خودش به موضوع پرداخته است و به خصوص اگر سازمان نظام پزشکی فعال تر و دقیق تر و همچنین دستگاه قضایی سریعتر عمل می کردند، مسئله به این شکل نمی شد.
هاشمی ادامه داد: اتفاق عجیبی هم نیفتاده است، خانواده مرحوم کیارستمی می خواهند بدانند که آیا قصور پزشکی صورت گرفته یا نه و اگر قصوری صورت گرفته، چه کسانی مقصر هستند و مجازات متناسب با آن چیست و می خواهند آن مجارات اجرا شود، من فکر می کنم این خواسته کاملا منطقی است.
وزیر بهداشت افزود: خواسته خانواده مرحوم کیارستمی، هنرمندان و علاقه مندان وی کاملا بحق است و همه کسانی که در پرونده پزشکی مرحوم کیارستمی دخیل هستند باید در اقدام قانونی که باید انجام دهیم، تسریع کنیم و من امروز در مراسم سالگرد او اعلام خواهم کرد که نقش وزارت بهداشت در این مرحله کمتر از همه دستگاه های دیگر است.
وی گفت: بر اساس آنچه قانون تعیین کرده است، وظیفه و مسئولیت اصلی رسیدگی به این پرونده در درجه اول به عهده دستگاه قضایی و سازمان نظام پزشکی است. قضاوت و کارشناسی سازمان نظام پزشکی برای قاضی پرونده نیز تعیین کننده است و به نظر من همه امور با راستی و درستی و حقیقت گویی و حقیقت پسندی قابل حل است.
هاشمی ادامه داد: به نظر من بی جا این پرونده طولانی شده است. تا جایی که من می دانم خانواده آن عزیز هم علاقه مند هستند که پاسخ روشنی دریافت کنند، ممکن است این پاسخ متناسب با انتظار شاکی نباشد چون بالاخره در محاکم قضایی وقتی مراجعه می شود، خیلی اوقات هر دو طرف یعنی هم شاکی و هم متشاکی راضی بر نمی گردند.
وزیر بهداشت اضافه کرد: مهم این است که بالاخره حرف آخررا قاضی یا هر مرجع رسیدگی کننده که در این پرونده سازمان نظام پزشکی و هیات های قانونی این سازمان هستند بزنند و کار را تمام کنند، هر چند رأی آنها مورد رضایت طرفین قرار نگیرد، نه طرف پزشک یا هر کسی که مسئول بوده و خانواده وی هیچ کدام کاملا راضی نشوند ولی لازم است که موضوع را تمام کنیم.
وی گفت: من هم به عنوان یک شهروند و مسئول بخش سلامت در دولت، از اینکه رسیدگی به پرونده مرحوم کیارستمی طول کشیده است، متاسفم چون می توانستیم خیلی زودتر اظهار نظر و اعلام رأی کنیم.
مرحوم عباس کیارستمی، کارگردان مشهور ایرانی 14 تیر سال 95 بعد از سپری کردن مدت ها بستری در یکی از بیمارستان های خصوصی تهران و انجام چند عمل جراحی در این بیمارستان، در حالی که خانواده وی از مسیر درمان ناراضی بودند، برای ادامه درمان به فرانسه اعزام شد و اندکی پس از اعزام به این کشور در یکی از بیمارستان های این کشور درگذشت.
هیات انتظامی سازمان نظام پزشکی که مسئولیت رسیدگی به این پرونده را به عهده داشت، پس از چند ماه از این حادثه، پزشک معالج وی را در برخی زمینه ها مقصر تشخیص داد اما حکم وی محرومیت موقت سه ماه از طبابت در مطب اعلام شد، این حکم مورد اعتراض خانواده مرحوم کیارستمی قرار گرفت و رسیدگی به مجدد به این پرونده را از دستگاه قضایی خواستار شدند.اما با گذشت حدود یکسال از درگذشت مرحوم کیارستمی این پرونده هنوز بسته نشده است و هنرمندان و خانواده وی از روند رسیدگی به این پرونده ابزار نارضایتی کرده اند.
مراسم سالگرد مرحوم عباس کیارستمی،قرار است امروز چهارشنبه -14 تیر- در سالن ابوریحان دانشگاه شهید بهشتی برگزار شود و قرار است وزیر بهداشت هم در این مراسم سخنرانی کند.
خبرنگار: افشین شاعری