شنبه , ۱۲ اسفند ۱۴۰۲
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » توییت آشنا خطاب به منتقدان توافق توتال؛ اختیار آتش خود را نگه دارید و دستان نه چندان تمیزتان را نفتی نکنید

توییت آشنا خطاب به منتقدان توافق توتال؛ اختیار آتش خود را نگه دارید و دستان نه چندان تمیزتان را نفتی نکنید

حسام الدین آشنا مشاور فرهنگی رییس جمهور در توییتر خود به برخی انتقادات به قرادادهای جدید نفتی اعتراض کرد.

او نوشت: «نه آی پی سی، بیست سی و نه زنگنه فانی است. کمیسیون نظارت فراقوه‌ای است، پس اختیار آتش خود را نگاه دارید و دستان نه چندان تمیزتان را نفتی نکنید.»

به گزارش ایلنا، امضای توافق اخیر نفتی با شرکت فرانسوی توتال که ارزشی بالغ بر ۸۴ هزار میلیارد تومان دارد بعد از طی مراحل مقدماتی در دو سال گذشته در ‌‌نهایت اوایل هفته به امضای نهایی رسید. این توافق با واکنش رسانه‌ای منتسب به جریان اصولگرا همراه شده است.

علیرضا زاکانی نماینده سابق و عضو جمعیت رهپویان که یکی از جریان‌های زیر مجموعه اصولگرایی است با وجود اینکه تنها یک روز از پیشنهاد آتش بس گذشته بود، در کانال تلگرامی خود تاکید کرد که وقت آتش به اختیاری است و دلایل مخالفت با این قرار داد را اینگونه عنوان کرد که این قرارداد در قالب IPC یا سری قراردادهای جدید نفتی و گازی با این شرکت بدسابقه و خیانت کار به ملت ایران منعقد خواهد شد.

رسانه‌های اصولگرا در گزارش‌هایی با عنوان‌های «گاز دربرابر گلابی؛ نسخه به روز شدهٔ دُر گرانبها در برابر آبنبات» و «بازگشت ایران به دوره قبل از ملی شدن صنعت نفت با اجرایی شدن قراردادهای IPC رسما کلید خورد» به قرارداد ایران و توتال انتقاد کردند و در یادداشتی مدعی شدند «همه افرادی که از قرارداد مورد بحث راضی و خوشحال هستند اطلاعات کافی ندارند».

اشاره آشنا در این توییت به علی اصغر فانی وزیر علوم سابق دولت یازدهم است. فانی آبان ماه سال گذشته استعفا داد و فخرالدین دانش‌آشتیانی به عنوان وزیر به مجلس معرفی و موفق به کسب رای اعتماد نمایندگان شد.

جنجال بر سر سند ۲۰۳۰ در دوران مناظره‌های انتخاباتی آغاز شد. در این مناظره‌ها یکی از کاندیدا‌ها به امضای یک سند تحول آموزش در کشور تحت عنوان سند ۲۰۳۰ که توسط سازمان ملل تنظیم شده است اعتراض کرد.