یکشنبه , ۲ مهر ۱۴۰۲
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » ادامه روند تفتیش عقاید در ایران: شش شهروند بهایی در گرگان، کاشان و شیراز بازداشت شدند

ادامه روند تفتیش عقاید در ایران: شش شهروند بهایی در گرگان، کاشان و شیراز بازداشت شدند

در هفته جاری و طی دو روز گذشته دست‌کم شش شهروند بهایی در شهرهای گرگان، کاشان و شیراز بازداشت شده‌اند.

امرالله منوچهری و ضیاءالله الهیان، دو شهروند بهایی ساکن کاشان، روز دوشنبه، ۱۲ تیرماه، در پی احضار توسط ماموران امنیتی بازداشت و به مکانی نامعلوم منتقل شدند.

این دو شهروند بهایی پیشتر نیز توسط ماموران وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی احضار و بازجویی شده و منازل‌شان تحت بازرسی قرار گرفته بود.

همزمان، ورقا مهدی‌نژاد و شیوا اخلاقی، دو شهروند بهایی ساکن شیراز نیز توسط ماموران امنیتی بازداشت شده‌اند.

جامعه جهانی بهایی در ژنو با تایید خبر بازداشت این شهروندان بهایی اعلام کرد که این افراد به اتهامی نامعلوم بازداشت شده‌اند.

پریوش شجاعی و روفیا پاکزادان نیز دو شهروند بهایی ساکن گرگان هستند که روز دوشنبه، ۱۲ تیرماه، جهت اجرای حکم یک سال و نیم زندان خود، در پی احضار توسط دستگاه قضایی به زندان گرگان منتقل شدند.

این شهروندان بهایی پنج سال پیش در جریان بازداشت دسته‌جمعی ۲۴ تن از بهاییان ساکن گرگان بازداشت شدند و اتهام آنان «تبلیغ علیه نظام» و «عضویت در تشکیلات غیرقانونی بهایی» اعلام شد.

این افراد در بهمن‌ماه سال ۹۴ در دادگاه بدوی به جمعا ۱۹۳ سال زندان محکوم شدند.

به گفته امیرسالار داوودی، وکیل مدافع چند تن از این شهروندان بهایی، حکم هر یک از این افراد بعدا در دادگاه تجدیدنظر به ۱۵ تا ۲۳ ماه زندان کاهش یافت.

به گفته جامعه جهانی بهایی در ژنو، حدود سه هفته پیش نیز ۹ تن دیگر از این شهروندان بهایی ساکن گرگان از طریق احضار یا بازداشت روانه زندان شدند.

چهار تن از این افراد به نام‌های مژده ظهوری، فرحناز تبیانیان، مریم دهقانی، هوشمند دهقانی در منازل‌شان بازداشت شدند و شیدا قدوسی، میترا نوری، پریسا شهیدی، پونه ثنائی و نازی تحقیقی نیز پس از احضار به اداره اطلاعات گرگان، جهت اجرای حکم خود به زندان منتقل شدند.