شنبه , ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » وزیر آموزش اسرائیل: اجازه اتصال کریدور به لبنان و سوریه را نمی‌دهیم/ حضور ایران برای اسراییل یک تهدید استراتژیک است

وزیر آموزش اسرائیل: اجازه اتصال کریدور به لبنان و سوریه را نمی‌دهیم/ حضور ایران برای اسراییل یک تهدید استراتژیک است

روزنامه «تایمز آف اسراییل» نوشت: «نفتالی بنت» وزیر آموزش اسرائیل مدعی شده که اسراییل به ایران اجازه نخواهد داد کریدور زمینی‌ از ایران و از طریق عراق به سمت لبنان و سوریه کشیده شود؛ چراکه ایران درصدد است از این کریدور به عنوان خط توزیع تسلیحات به گروه‌های نظامی در لبنان و سوریه استفاده کند.

این روزنامه اسرائیلی گفت، مقامات این کشور پیش‌تر در پی اظهارات وزیر اطلاعات درباره این کریدور نسبت به اقدامات ایران جهت ایجاد مسیر زمینی از تهران به بیروت هشدار داده بودند و مدعی شدند این مسیر به تقویت حضور ایران در سوریه کمک می‌کند و این حضور برای اسرائیل به منزله یک تهدید استراتژیک است.

روز شنبه روزنامه «یدیعوت آحارونوت» در گزارشی از نگرانی مقامات اسرائیلی از اقدامات ایران در ایجاد کارخانه‌ ساخت موشک‌سازی در لبنان برای حزب الله حرف زده بود که برای اولین بار این مساله در یک روزنامه کویتی مطرح شده است.

بر اساس گزارش روزنامه «یدیعوت آحارونوت»، اسرائیل در حال بررسی است که آیا باید حمله پیش‌گیرانه به این کاخانه‌های موشکی داشته باشد یا نه.

بر اساس این گزارش ، اسراییل با کشورهایی که با تهران روابط دیپلماتیک دوستانه‌ای داشتند گفت‌و‌گو کرده و از آن‌ها خواسته این پیام را که «اورشلیم ادامه تسلیح کردن گروه‌های جنوب لبنان را تحمل نمی‌کند» به گوش ایران برسانند و این شامل تاسیس کارخانه‌های  ساخت سلاح در این منطقه نیز می‌شود.

این خبر به نقل از یکی از مقامات اتحادیه اروپا منتشر شده بود.