شنبه , ۱۲ اسفند ۱۴۰۲
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » قطر به عربستان سعودی و متحدانش پاسخ داد

قطر به عربستان سعودی و متحدانش پاسخ داد

شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، وزیر خارجه قطر به کویت سفر کرد که نامه امیر قطر را به دست امیر کویت برساند. این احتمال وجود دارد که دوحه نیز به اجلاس قاهره دعوت شود.

صبح دوشنبه ۵ ژوئن ابتدا عربستان سعودی و سپس بحرین اعلام کردند برای حفاظت از منافع ملی، مبارزه با افراطی‌گری، و دخالت قطر در مسائل داخلی کشورشان با این کشور رابطه سیاسی‌شان را قطع می‌کنند. ساعتی بعد امارات متحده عربی و مصر هم روابط سیاسی خود با قطر را قطع کردند. راه‌های زمینی و حریم هوایی این کشورها بر روی قطر مسدود شده است. عربستان سعودی و متحدانش فهرستی از ۱۳ درخواست تهیه کرده‌اند. از جمله کاهش روابط قطر با ایران، انحلال پایگاه نظامی ترکیه در قطر و تعطیلی شبکه الجزیره. مهلت تعیین‌شده برای اجابت این خواسته‌ها شامگاه گذشته به پایان رسید، اما با پادرمیانی صباح احمد جابر صباح، امیر کویت ضرب‌الاجل تعیین شده دو روز تمدید شد.

خبرگزاری الجزیره گزارش داده است که امیر کویت پاسخ امیر قطر را دریافت کرد. سپس وزاری خارجه قطر و کویت جلسه‌ای هم برگزار کردند. بعد از این جلسه، شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، وزیر خارجه قطر مجدداً به دیدار امیر کویت رفت.

چهارشنبه ۵ ژوئن وزاری خارجه چهار کشور عربی که قطر را تحریم کرده‌اند با یکدیگر در قاهره دیدار و گفت‌وگو می‌کنند. این احتمال وجود دارد که وزیر خارجه قطر هم در این اجلاس شرکت کند.

کاخ سفید از همه طرف‌های درگیر با این بحران خواسته است، زمینه‌های گفت‌وگوی سازنده دیپلماتیک را فراهم کنند. کاخ سفید همچنین اعلام کرده از وساطت کویت در حل این بحران کاملاً حمایت می‌کند.