پنجشنبه , ۱۰ اسفند ۱۴۰۲
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » رهبر نظام قوه بی رمق قضائیه به ریاست صادق سارق لاریجانی را پرچمدار حقوق عمومی در جامعه کرد!

رهبر نظام قوه بی رمق قضائیه به ریاست صادق سارق لاریجانی را پرچمدار حقوق عمومی در جامعه کرد!

علی خامنه‌ای، رهبر نظام حاکم بر ایران ، روز دوشنبه ۱۲ تیر خواستار آن شد که «قوه بی رمق قضائیه به ریاست صادق سارق لاریجانی پرچمدار حقوق عمومی در جامعه شود و در هر زمینه ای که لازم بود، از حقوق مردم با قدرت دفاع، و با متخلفان و قانون شکنان مقابله کند».

وی که در دیدار رئیس و مسئولان قوه قضائیه و رؤسای کل دادگستری‌های سراسر ایران سخن می گفت،‌ با حمایت از صادق سارق لاریجانی،‌ رئیس این قوه، گفت: «در قانون اساسی تصریح شده است که نظارت بر حُسن اجرای قوانین و نظارت بر حسن اجرای امور بر عهده قوه قضائیه است و دیوان عدالت اداری و سازمان بازرسی کل کشور به عنوان دو بازوی اصلی قوه، مسئولیت این دو وظیفه مهم را بر عهده دارند».

یک روز پیشتر، حسن روحانی،‌ رئیس‌ جمهوری ایران، در همایش سراسری قوه قضائیه در تهران گفته بود:«اگر یکی از وظایف رئیس جمهور اجرای قانون اساسی است بخشی از این وظیفه، اصول مربوط به کمک رئیس جمهور به قوه قضائیه است».

وی افزوده بود:«رئیس جمهور همان‌قدر که نسبت به دولت و مسایل اجرایی دغدغه دارد باید نسبت به قوه قضائیه هم دغدغه داشته باشد».

دکتر روحانی همچنین کمک به قوه قضائیه را بخشی از اصول قانون اساسی دانسته بود که «رئیس جمهور مسئول اجرای آن است» و اضافه کرده بود:«رئیس جمهور اگر مشکلی در اجرای قانون ببیند باید به میدان آمده و در کنار قوای دیگر به حل آن کمک کند».

او در سخنانش همچنین از برخی از اقدامات قوه قضائیه انتقاد کرده و ضمن تأکید بر لزوم وجود «دستگاه قضایی مستقل و بی‌طرف» گفته بود که «نباید قبل از داشتن ادله، کسی را احضار یا جلب کرد».

در ماه‌های اخیر، حسن روحانی و مقام‌های قوه قضائیه انتقادهایی را متوجه یکدیگر کرده‌اند.

رهبر نظام حاکم بر ایران،‌ در بخش دیگری از سخنان روز دوشنبه خود «احیا و استیفای حقوق عامه و حمایت از آزادی‌های مشروع مردم» را از وظایف مهم قوه قضائیه دانست و افزود:«این قوه باید پرچمدار این موضوعات باشد و با مخالفان و معارضان حقوق عمومی در هر جایگاهی، مقابله کند».

او در این مورد به موضوعاتی مانند «انتخابات، ریزگردها و بورسیه ها» اشاره کرد.

علی خامنه ای در عین حال،‌ خواستار برخورد جدی با تخلفات و اصلاح قوه قضائیه شد و در مورد «برخورد و مجازات متخلفان و حفظ آبروی نزدیکان و اعضای خانواده آنها» گفت: «در جایی که آبروی نظام در معرض خطر است، حفظ آبروی نظام اسلامی مقدم و مهمتر است، زیرا مردم مسائل را می‌بینند و متوجه می‌شوند و نباید اینگونه احساس شود که قوه قضائیه با متخلفانِ قضایی، برخورد نمی‌کند». وی توضیح بیشتری در مورد نداد.

«حقوق آمران به‌معروف و ناهیان از منکر» نیز در سخنرانی خامنه ای مطرح شد.

او گفت:«برخی مکرراً می‌گویند بعضی اصول قانون اساسی معطل مانده است، اما گویا آنها، اصل هشتم قانون اساسی را که مربوط به امر به‌معروف و نهی از منکر است، جزء اصول قانون اساسی نمی‌دانند و به این امر واجب توجه نمی‌کنند».

رهبر نظام حاکم بر ایران در این ارتباط، با اشاره به «حمایت بیانی و عملی خود از آمران به‌معروف»، این کار را وظیفه قوه قضائیه دانست.

او روز ۱۷ خرداد در ادامه انتقادهایش از عملکرد دستگاه‌های دولتی با استفاده از اصطلاح نظامی «آتش‌به‌اختیار» از طرفدارانش خواسته بود تا هنگام بروز «اختلال و تعطیلی» در دستگاه‌های مرکزی فکری، فرهنگی و سیاسی، خود دست به کار شوند و تصمیم‌گیری و اقدام کنند.

این سخنان بازتاب گسترده ای داشت و برخی منتقدان، آن را به معنای مجوز علی خامنه ای به حامیانش برای برخورد با مخالفان تعبیر کردند و پیامد آن را «هرج و مرج» دانستند.

رادیو فردا