دوشنبه , ۲۷ فروردین ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » صحبتهای معکوس علی خامنه ای درمورد قوه قضائیه و رابطه آن با قوه مجریه، نسبت به بیانات روزقبل حسن روحانی!

صحبتهای معکوس علی خامنه ای درمورد قوه قضائیه و رابطه آن با قوه مجریه، نسبت به بیانات روزقبل حسن روحانی!

 اعلام حمایت صددرصد رهبر رژیم از صادق آملی لاریجانی رئیس قوه قضائیه!!!

رهبر رژیم در دیدار رئیس و مسئولان قوه قضائیه: حفظ آبروی نظامِ”اسلامی” (رژیم ولایت فقیه) مقدم و مهمتر است.

 در جایی که آبروی نظام در معرض خطر است، حفظ آبروی نظام  مقدم و مهمتر است.

علی خامنه ای:قوه‌ قضائیه پرچمدار حمایت از حقوق عمومی و آزادی‌های مشروع مردم شود، در جایی که آبروی نظام در معرض خطر است، حفظ آبروی نظام  مقدم و مهمتر است.

رئیس مسئولان دستگاه قضایی با رهبر انقلاب دیدار کردندبه گزارش جوان آنلاين به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر رهبری،‌ علی خامنه‌ای  صبح امروز در دیدار رئیس و مسئولان قوه قضائیه و رؤسای کل دادگستری‌های سراسر کشور، با اشاره به صلاحیت‌ها و جایگاه قانونی بسیار بالا و ویژه این قوه و تأثیرگذاری آن در مدیریت کلان کشور، نگاه تحولی در همه عرصه های قوه قضاییه را ضروری برشمرد و گفت:
قوه قضاییه باید پرچمدار حقوق عمومی در جامعه شود و در هر زمینه ای که لازم بود، از حقوق مردم با قدرت دفاع، و با متخلفان و قانون شکنان مقابله کند.«نگاه تحولی و جهادی» در برنامه ریزی ها و اقدامات در قوه قضاییه ضروری است و با توجه به جایگاه قانونی بالای این قوه، عامل  تأثیرگذاری  بر دو قوه دیگر و در مسائل عمومی کشور  است.
در قانون اساسی تصریح شده است که نظارت بر حُسن اجرای قوانین و نظارت بر حسن اجرای امور بر عهده قوه قضاییه است و دیوان عدالت اداری و سازمان بازرسی کل کشور به عنوان دو بازوی اصلی قوه، مسئولیت این دو وظیفه مهم را بر عهده دارند.
احیا و استیفای حقوق عامه و حمایت از آزادیهای مشروع مردم از وظایف مهم قوه قضاییه است و این قوه باید پرچمدار این موضوعات باشد و با مخالفان و معارضان حقوق عمومی در هر جایگاهی، مقابله کند.موضوعاتی همچون مسئله انتخابات، ریزگردها و بورسیه ها  نمونه هایی از عرصه‌های لازم برای حمایت از حقوق مردم است!! البته در موضوع بورسیه ها، موضوع به درستی پیگیری نشد و آن کاری که باید انجام می شد، محقق نگردید.
حضور رئیس قوه قضاییه در مجامع فرا قوه ای همچون شورای‌عالی امنیت ملی و شورای‌عالی انقلاب فرهنگی و شورای‌عالی فضای مجازی علامتی از دیگر ظرفیت‌های قانونی این قوه است. آیت الله آملی لاریجانی (رئیس قوه قضائیه) بواسطه شخصیت و فضل علمی قطعاً می توانند در این مجامع تأثیرگذاری بالایی داشته باشند!!!
پیگیری حقوقی مسائل و قضایای بین المللی  نیز بسیار مهم است و قوه قضاییه باید در موضوعاتی همچون تحریم ها، مصادره‌های امریکایی‌ها، تروریسم و یا حمایت از شخصیت های مظلوم دنیا همچون شیخ زکزاکی و یا حمایت از مسلمانان میانمار و کشمیر، از جایگاه حقوقی وارد شود و نظر حمایتی و یا مخالفت خود را قاطعانه اعلام کند تا در دنیا منعکس شود.
نقش‌آفرینی در موضوع «آسیب های اجتماعی» را از دیگر وظایف قوه قضاییه است.
لازمه پیشرفت کارها در دستگاه قضایی و ایجاد تلقی عمومی از قوه قضائیه به‌عنوان مجموعه‌ای «نجات‌بخش، امیدبخش و آرامش‌بخش» برخورد جدی با تخلفات است.  اعزام بازرسان نامحسوس و ناشناس به شهرهای مختلف با هدف کشف و برخورد با تخلفات،(!!!!)  و افزایش هرچه بیشتر بازرسی‌ها مفید است و همچنین باید قوه قضائیه را از درون اصلاح کنید.
برخورد و مجازات متخلفان و در عین حال، حفظ آبروی نزدیکان و اعضای خانواده آنها، مهم است، اما البته در جایی که آبروی نظام در معرض خطر است، حفظ آبروی نظام اسلامی مقدم و مهمتر است، زیرا مردم مسائل را می‌بینند و متوجه می‌شوند و نباید اینگونه احساس شود که قوه قضائیه با متخلفانِ قضایی، برخورد نمی‌کند.
«تشویق قضات عادل و درستکار» مکمل «تنبیه و برخورد با متخلفان» است. قضات عادل، شجاع، قاطع، منصف و پر کاری  که بشدت خداترس هستند و عالمانه و بدون ملاحظه قضاوت می‌کنند، باید توسط مردم شناخته شوند.
«حقوق آمران به‌معروف و ناهیان از منکر» موضوع دیگری است که باید مورد توجه قرارگیرد.  برخی مکرراً می‌گویند بعضی اصول قانون اساسی معطل مانده است، اما گویا آنها، اصل هشتم قانون اساسی را که مربوط به امر به‌معروف و نهی از منکر است، جزء اصول قانون اساسی نمی‌دانند و به این امر واجب توجه نمی‌کنند.حمایت بیانی و عملی  از آمران به‌معروف،  وظیفه قوه قضائیه خواندند.

حمایت علی خامنه ای از صادق لاریجانی

علی خامنه‌ای همچنین آخوند صادق آملی لاریجانی را “شخصیتی برجسته و دارای شایستگی های بالای علمی، عملی، معنوی و فکری دانست و ضمن قدردانی از زحمات او و مسئولان دستگاه قضایی، گفت: در سالهای اخیر کارهای مهم و با ارزشی در قوه قضاییه انجام شده است و این اقدامات باید با شیوه های مؤثر تبلیغی، به اطلاع افکار عمومی رسانده شود.

پیش از صحبتهای علی خامنه ای ، رئیس قوه قضائیه گزارشی از خدمات و فعالیت‌های این قوه بیان کرد.

آخوندآملی لاریجانی با اشاره به توصیه‌های رهبر رژیم به مسئولان دستگاه قضائی در سال گذشته، گفت: «مبارزه با مفاسد و تخلفات در درون قوه قضائیه و نظارت جدی بر عملکرد قضات»، «تصویب و ابلاغ برنامه چهارم توسعه قضایی»، «ابلاغ دستورالعمل ساماندهی زندانیان و کاهش پنج درصدی تعداد آنها»، «تربیت نیروهای متخصص»، «تدوین لوایح قضاییِ مؤثر»، «انعکاس رسانه ای فعالیت‌های قوه قضائیه»، «ارائه آموزش‌های حقوقی و قضایی به مردم»، «تبیین دستاوردهای حقوق بشری جمهوری اسلامی ایران» و «تلاش برای احیای حقوق بشر اسلامی» از جمله اقدامات و برنامه‌های این دستگاه در یک سال اخیر بوده است.

رئیس قوه قضائیه با اشاره به ورود بیش از 15 میلیون پرونده به دستگاه قضائی در سال گذشته خاطرنشان کرد: «تدوین دستورالعمل پیگیری سیاست‌های اقتصاد مقاومتی»، «مبارزه با مفاسد اقتصادی و تأمین امنیت اقتصادی»، «توسعه منابع انسانی و افزایش تعداد قضات»، «توسعه فناوری‌های نوین و اهتمام به پژوهش»، بخش دیگری از فعالیتهای قوه قضائیه بوده است.

گزارش جوان آنلاين به نقل از دفتر حفظ و نشر آثار علی خامنه‌‌ای،