شنبه , ۱۲ اسفند ۱۴۰۲
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » ترامپ پس از مکالمه تلفنی با ملک سلمان: رویدادهای مهمی در حال وقوع است

ترامپ پس از مکالمه تلفنی با ملک سلمان: رویدادهای مهمی در حال وقوع است

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا، دوشنبه 3 ژوئیه پس از گفت‌وگوی تلفنی با ملک سلمان بن عبدالعزیز پادشاه سعودی اعلام کرد که «رویدادهای مهمی در حال وقوع است».

به گزارش العربیه، ترامپ در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: «روز گذشته با ملک سلمان تماس گرفتم و درباره صلح در خاورمیانه گفت‌وگو کردیم».

ترامپ در توئیت دیگری نوشت: «قصد دارم با مسئولان آلمان و فرانسه گفت‌وگو کنم». او جزئیات بیشتری در این باره بیان نکرد.

قرار است ترامپ اواخر این هفته در نشست سران گروه بیست در هامبورگ آلمان شرکت کند. دولت آلمان اعلام کرد که ترامپ با آنگلا مرکل صدراعظم این کشور، دیدار و گفت‌وگو خواهد کرد.

تماس‌های تلفنی ترامپ

ییش از این اعلام شده بود که رئیس‌جمهوری ایالات متحده در تماس تلفنی با رهبران کشورهای پادشاهی سعودی، امارات متحده عربی و قطر بر ضرورت توقف روند تامین مالی تروریسم و بنیادگرایی تاکید کرد.

کاخ سفید در بیانیه‌ای اعلام کرد که رئیس‌جمهوری آمریکا با رهبران سه کشور سعودی، امارات و قطر گفتگوی تلفنی داشته و در این تماس‌ها با رهبران کشورهای مذکور درباره بحران قطر تبادل نظر کرد.

بنابر اعلام کاخ سفید ترامپ بر ضرورت اهمیت توقف روند تامین مالی تروریسم و بنیادگرایی تاکید کرد.

پیش از این، کشورهای عربی و اسلامی که رابطه خود را با قطر قطع کرده‌اند، با درخواست کویت برای تمدید ضرب الاجلی که برای پاسخ دوحه به خواسته‌هایشان تعیین کردند، موافقت کرده و 48 ساعت دیگر به قطر برای پاسخگویی به فهرست مطالبات ارائه شده، فرصت دادند.

پادشاهی  سعودی، امارات متحده عربی، جمهوری عربی مصر و پادشاهی بحرین روز دوشنبه 3 ژوئیه 2017 در بیانیه مشترکی اعلام کردند: «با توجه به تاکید حکومت قطر بر این موضوع که پاسخ رسمی خود به فهرست درخواست‌های ارائه شده را، روز دوشنبه در اختیار کویت قرار خواهد داد، با درخواست شیخ صباح الاحمد الجابر الصباح، امیر دولت کویت برای تمدید مهلت ارائه شده به دولت قطر به مدت 48 ساعت موافقت می‌شود. پاسخ چهار کشور نیز پس از مطالعه پاسخ دولت قطر و بررسی مقدار پاسخگویی این کشور به فهرست درخواست‌ها، ارائه خواهد شد».

7 کشور عربی و در راس آن‌ها سعودی، امارات متحده عربی، بحرین و مصر، تمام روابط خود را با قطر قطع کرده‌اند. این کشورها در بیانیه‌های جداگانه‌ای، قطر را به پشیتبانی از تروریسم متهم کردند.