پنجشنبه , ۱۰ اسفند ۱۴۰۲
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » در برابر آیات مُحکمه و احکام سرشار از بیّنه قرآن مجید راهی بجز تسلیم و سر خم کردن نیست!

در برابر آیات مُحکمه و احکام سرشار از بیّنه قرآن مجید راهی بجز تسلیم و سر خم کردن نیست!

پس از عقب نشینی و سر خم کردن رهبر نظام در برابر آیات مُحکمه و احکام سرشار از بیّنه قرآن مجید در ارتباط با دمکراسی و نقش مردم برای تعیین حاکمیت، حال نوبت به ناصر مکارم شیرازی رسید که با عقب نشینی از مواضع ارتجاعی خود به دمکراسی و نقش مردم  در تعیین حاکمیت اعتراف کرد.

مکارم شیرازی در قالب پاسخ به پرسش‌های برخی از مخاطبان درباره خلافت و امامت امیرالمومنین و دموکراسی در عنصر کنونی با تاکید براینکه حاکمیت از طرف خداست ولی اجرای آن بدون کمک مردم ممکن نیست، اعتراف کرد: تنها راه برای حاکمیت در دنیای کنونی همان دموکراسی و رجوع به آرای مردم است.

به گزارش ایلنا، پایگاه اطلاع‌رسانی مکارم شیرازی در پاسخ به پرسش‌های جمعی از مخاطبان درباره خلافت و امامت امیرالمومنین و دموکراسی در عنصر کنونی و برخی «شعارهای نامناسب و تفرقه‌افکن در اجتماعات دینی» در مطلبی به نقل از مکارم شیرازی د نوشت:

 

حضور محترم حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی(دامت برکاته)

با سلام و تحیت؛

لطفاً به دو سؤال زیر پاسخ دهید:

1ـ مطالبی که حضرتعالی دربارۀ خلافت و امامت مولا امیرمؤمنان علی(علیه السلام) ابراز داشتید و بعد نسبت به دموکراسی در عصر ما توضیح دادید به وسیلۀ بعضی از ناآگاهان داخلی و مخالفان خارج نشین تحریف شد، حتی دروغ هایی بر آن افزودند، توضیح شفاف تر در این زمینه موجب نهایت امتنان است.

2ـ بعضی از ناآگاهان گاه و بی گاه شعارهای نامناسب و تفرقه افکن در اجتماعات دینی می دهند نظر حضرتعالی در این مورد چیست؟

جمعی از بازدیدکنندگان سایت حضرتعالی

 

بسمه تعالی

جواب:

در مورد سؤال نخست باید توجه داشت ما دو بحث جداگانه داریم، اول در مورد امام معصوم(علیه السلام) مانند حضرت امیرمؤمنان علی(علیه السلام) که امامت و حاکمیت او از سوی خداوند به وسیلۀ پیغمبر اکرم(صلی الله علیه و آله) تعیین شد و حدیث متواتر غدیر یکی از شواهد زندۀ آن است، ولی بدیهی است که برای اجرای حاکمیتش نیاز به کمک مردم دارد و در اینجاست که بیعت مردم نقش مهمی در اجرای آن حاکمیت خواهد داشت. تکرار می کنم حاکمیت از طرف خداست ولی اجرای آن بدون کمک مردم ممکن نیست.

دوم در مورد حاکمان فعلی است، شک نیست که در دنیای امروز دیکتاتوری محکوم به شکست است، هرچند دولت های معروفی بعضی دیکتاتورها را بخاطر دلارهای فراوان نفتی آنها نه تنها به رسمیت می شناسند بلکه پرستش می‌کنند.

به هر حال تنها راه برای حاکمیت در دنیای کنونی همان دموکراسی و رجوع به آرای مردم است منتها گاهی نتیجۀ آن ایده آل خواهد بود مثل این که اکثریت قاطع مردم در انتخابات شرکت کنند و اکثریت قاطع به شخص خاصی رأی دهند، این نوع دموکراسی که حاکمیت اکثریت مطلق است ایده آل است.

ولی بسیار شده که این چنین نیست، مثلا نصف مردم در انتخابات شرکت می‌کنند و نصف شرکت کنندگان به شخصی رأی می‌دهند و در نتیجه آرای یک چهارم مردم بر کل جامعه حاکم است و این دموکراسی ایده آل نیست هر چند در شرایط فعلی راهی برای حاکمیت جز این وجود ندارد.

در مورد سؤال دوم: مسلم است مطالب توهین آمیز و تفرقه افکن از سوی هر کس باشد کار زشت و ناپسندی است و خداوند به آن راضی نیست. به یقین اقلیت کوچکی هستند که به سراغ این کارها می روند، نیروهای انقلاب در اینجا دو وظیفه دارند: اولاً این کار را نکوهش کنند تا به حساب آنها گذارده نشود و ثانیاً این گونه افراد را نصیحت کنند و به آنها بگویند که این کار نه خدمت به انقلاب است و نه خدمت به اتحاد و وحدت جامعۀ اسلامی که در این زمان بیش از هر زمانی به آن نیازمندیم.

امیدواریم خداوند همه را به راه راست هدایت فرماید.