سه شنبه , ۸ اسفند ۱۴۰۲
صفحه اول » بین المللی » اجلاس بین المللی مبارزه با گرد و غبار در ایران

اجلاس بین المللی مبارزه با گرد و غبار در ایران

نشست خبری مشترک گری لوییس نماینده سازمان ملل متحد و معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان محیط زیست ایران درباره برگزاری همایش بین المللی گرد وغبار در تهران برگزار شد.

ابتکار درباره این همایش که از سوم تا پنجم ژوئیه برگزار می‌شود اظهار داشت: “تبادل تجربیات راه حل ها و چالش ها و تجربیات موفق برخی کشورها همکاری های منطقه ای در این اجلاس مورد بررسی قرار خواهد گرفت”.

وی درباره نامه ای که فعالان محیط زیست ایران در اعتراض به سدسازی ترکیه تدوین کرده و قصد دارند در این همایش به نماینده سازمان ملل ارائه دهند، گفت:

“نهادهای مدنی این نامه را تدوین کرده و کمپینی در این باره راه انداخته اند تا توجه ها را درباره تاثیرات فعالیت های عظیم سدسازی در منطقه را جلب کنند.

ترکیه تنها نیست و سوریه هم فعالیت های سدسازی دارد. باید در این ساخت و سازها تمام منابع پایین دست سدها، مساله حق آبه های رودخانه های اصلی و تالاب ها پیش بینی شود”.

رئیس سازمان محیط زیست ایران همچنین درباره نگرانی های کشورش تصریح کرد:

“هر چه به سمت جنوب می رویم تاثیرات شدیدتر می شود. کانون های گرد و غبار عراق تحت تاثیر شرایط، روی ایران اثر گذاشته است.

در این باره با سفیر ترکیه ملاقات داشته و در چند مورد هم از وزارت امورخارجه خواسته ایم نگرانی های ما را به ترکیه منتقل کند. امیدواریم ساز و کار مشترک برای رفع نگرانی های ما اندیشیده شود”.

گری لوییس نماینده سازمان ملل نیز با اشاره به اینکه ایران یکی از کشورهایی است که برای جلب توجه نسبت به طوفان های گرد و غبار فعالیت کرده است، گفت:

“مشکل گرد و غبار تمامی انسان های کره زمین را تحت تاثیر قرار می دهد. همه مردم ایران با پدیده گرد و غبار آشنا هستند. اثرات گرد و غبار روی تمام زندگی مردم تاثیر خواهد گذاشت.

همانطور که ایرانیان با آن دست و پنجه نرم می کنند، بسیاری از مردم جهان با آن نیز روبرو هستند. به همین دلیل جامعه جهانی به اهمیت آن پرداخته است.

یکی از شگفتی های این اجلاس فرصتی است که تمامی کشورها از جمله ترکیه درباره نگرانی ها و مشکلات صحبت و گفت و گو کنند. ترکیه با یک هیات بلندپایه در این اجلاس حضور خواهد داشت.

در پایان این سه روز وزرا بیانیه تهران را ارائه و از جامعه جهانی درخواست خواهد شد تا برای حل این معضل کمک کنند. گزارشی تخصصی هم که چه کارهایی در کشورها باید انجام و مشکلات از داخل هر کشور حل شود هم از سوی کارشناسان ارائه خواهد شد.

همچنین میهمانان برای دو بازدید میدانی به کاشان و اهواز برده می شوند تا با اقدامات ایران درباره مبارزه با گرد و غبار آشنا شوند. نتایج این اجلاس در ماه سپتامبر در مجمع عمومی سازمان ملل به بحث گذاشته خواهد شد”.

گفتنی است اجلاس مبارزه با گرد و غبار، راه حل ها و چالش ها سوم تا پنجم جولای در تهران و با حضور نمایندگان 30 کشور برگزار خواهد شد. وزیر محیط زیست و شهرسازی ترکیه همراه هیاتی نیز در این اجلاس حضور خواهد داشت.