سه شنبه , ۸ اسفند ۱۴۰۲
صفحه اول » بین المللی » آخرین تحولات خاورمیانه؛

آخرین تحولات خاورمیانه؛

لبریز شدن کاسه صبر عربستان در برابر قطر، گریه خطیب داعش برای ابوبکر البغدادی، اعلان جنگ بدون خونریزی علیه قطر، عقب نشینی کامل داعش از حلب، تکمیل کمربند تهران تا بیروت و پیشگویی درگیری ایران و ترکیه در سال 2017 از جمله مهم ترین خبرها، تحلیل ها و تحولات خاورمیانه در 24 ساعت گذشته بوده است. در همین زمینه، باید به اعلام مقر جدید داعش در عراق نیز اشاره کرد.
یک منبع محلی در استان نینوا گفت: گروه داعش غیرمنتظره در جریان خطبه نماز جمعه ابوالبراء الموصلی از بارزترین سران داعش در مرکز بخش تلعفر، به شکست در نبرد موصل اذعان کرد.

این منبع افزود: این اذعان به شکست با وجود تکذیب مکرر سقوط مقرهای داعش در موصل از سوی این گروه و انتشار فایل های ویدئوی داعش برای نشان دادن تداوم حضور عناصرش در اطراف مسجد جامع النوری صورت گرفت.

این منبع که خواست نامش فاش نشود، تصریح کرد: الموصلی که سمت معاون والی تلعفر در گروه داعش را بر عهده دارد، شکست داعش در نبرد موصل را در خطبه کوتاه نماز جمعه (با تاکتیک) جدال و گریز در جنگ توجیه کرد.

وی افزود: تلعفر مقر موقت به اصطلاح دولت خلافت خودخوانده داعش شده است.

لبریز شدن کاسه صبر عربستان در برابر قطر/ اعلان جنگ بدون خونریزی علیه قطر/ گریه ای که مرگ ابوبکر البغدادی را تایید می کند/ پیشگویی جنگ میان ایران و ترکیه در سال 2017

ریاض: کاسه صبر ما لبریز شده است

وزارت خارجه عربستان، با صدور بیانیه ای اعلام کرد، محاصره و تلاش برای انزوای قطر یک پیام دارد و آن این است که کاسه صبر ما لبریز شده است.

وزارت خارجه عربستان در صفحه خود در توئیتر بیانیه ای را منتشر کرده که علاوه بر متهم کردن قطر به حمایت از افراط گرایی و تروریسم اعلام کرده که انزوا و محاصره قطر حامل یک پیام بود که کاسه صبر ما لبریز شده و این کشور نمی تواند سیاست های فعلی خود را ادامه بدهد.

عربستان در این بیانیه اعلام کرد: با حمایت های قطر از تروریسم و افراط گرایی که امنیت ما و امنیت منطقه را به خطر می اندازد، مخالف هستیم.

لبریز شدن کاسه صبر عربستان در برابر قطر/ اعلان جنگ بدون خونریزی علیه قطر/ گریه ای که مرگ ابوبکر البغدادی را تایید می کند/ پیشگویی جنگ میان ایران و ترکیه در سال 2017

ریاض همچنین قطر را به بدعهدی متهم کرده و گفته، دوحه به هیچ یک از تعهدات خود برای توقف حمایت مالی از تروریسم و عدم دخالت در امور داخلی کشورهای دیگر عمل نکرده و همه تلاش ها با این کشور به بن بست رسیده است که آخرین مورد آن در سال های 2013 و 2014 رخ داد.

کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس پس از قطع روابط خود با قطر، فهرستی از مطالبات خود را در 13 بند به قطر ارائه داده اند که با مخالفت این کشور روبه رو شده است. عربستان، امارات، مصر و بحرین اعلام کرده بودند، اگر در مهلت ده روزه دوحه تمام شروط کشورهای عربی را بپذیرد، این کشورها حاضر خواهند شد تا محاصره قطر را به پایان رسانده و روابط با دوحه را از سر بگیرند.

گریه خطیب داعش برای ابوبکر البغدادی

پس از اینکه روسیه اعلام کرد، احتمال می دهد، خلیفه خودخوانده داعش کشته شده، یک سرکرده داعش به صورت ضمنی اعتراف کرد، ابوبکر البغدادی کشته شده است.

شبکه سومریه نیوز به نقل از یک منبع محلی اعلام کرد، یکی از اعضای داعش که اصطلاحاً جزو «خطیبان نماز جمعه» این گروه تروریستی است، به هنگام آوردن نام «ابوبکر بغدادی» سرکرده داعش گریه کرده است.

این منبع که خواست نامش فاش نشود گفت: ابوقتیبه، خطیب نماز جمعه شهر تلعفر و از نزدیکان بغدادی به هنگام ذکر نام وی ناگهان به شدت گریه می‌کند و پس از آن برای لحظاتی ساکت می‌شود.

لبریز شدن کاسه صبر عربستان در برابر قطر/ اعلان جنگ بدون خونریزی علیه قطر/ گریه ای که مرگ ابوبکر البغدادی را تایید می کند/ پیشگویی جنگ میان ایران و ترکیه در سال 2017

به گفته این منبع، به رغم اینکه داعش هنوز کشته شدن بغدادی را تأیید یا تکذیب نکرده، گریه این خطیب نماز جمعه و لغزش زبانی وی نشان می‌دهد، خبر کشته شدن سرکرده داعش احتمالا صحت دارد.

وزارت دفاع روسیه دو هفته پیش از کشته شدن ابوبکر بغدادی خبر داده بود.

خالد العطیه، وزیر مشاور در امور دفاعی قطر امروز جمعه گفت: حمله (تبلیغاتی و سیاسی) و محاصره، به منزله اعلام جنگِ بدون خونریزی است.

وی این پرسش را مطرح کرد که بستن مرزهای دریایی و زمینی و هوایی برای ضرر رساندن به شهروندان و ضربه زدن به بافت اجتماعی بین کشورهای عرب خلیج فارس چه توصیفی دارد؟ حتی دام ها و شترها از این اقدام ظالمانه در امان نمانده اند.

خالد العطیه در سخنان مطبوعاتی خود افزود: پایگاه نظامی ترکیه در قطر در صدر محور نشست هایش با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه و فکری همتای ترکیه ای وی خواهد بود.

لبریز شدن کاسه صبر عربستان در برابر قطر/ اعلان جنگ بدون خونریزی علیه قطر/ گریه ای که مرگ ابوبکر البغدادی را تایید می کند/ پیشگویی جنگ میان ایران و ترکیه در سال 2017
وی تأکید کرد: قطر و ترکیه روابط تاریخی و مستمر دارند و سفرش (به آنکارا) در چهارچوب تقویت همکاری دفاعی بین دو کشور صورت می گیرد.

خالد العطیه گفت: رابطه قطر با آمریکا، یک رابطه راهبردی به ویژه در ارتباط با مبارزه با تروریسم است.

وی افزود: بستن پایگاه العدید آمریکا در قطر به هیچ وجه مطرح نیست.

این مسئول قطری از آنچه تلاش کشورش برای کمک به مردم سوریه از طریق شرکای بین المللی خواند، سخن گفت و افزود: این شرکا، گروه دوستان سوریه و درصدر آنها آمریکاست، لذا همه مطالب گفته شده، مبنی بر حمایت (قطر) از گروه های تروریستی اصلا صحت ندارد و می خواهند با طرح این مطالب، قطر را بد جلوه دهند.

عقب نشینی کامل داعش از حلب

خبرگزاری فرانسه، روز جمعه از عقب نشینی تروریست های داعش از مواضعشان در ریف حلب خبر داد.

به این ترتیب، نیروهای ارتش سوریه توانستند، آخرین مواضع تروریست های داعش را از وجود آنان پاک کنند و استان حلب را تحت کنترل خود درآورند.

تکمیل کمربند تهران تا بیروت

اسپوتنیک در مقاله ای نوشت: در دو دهه اخیر، آمریکا و هم پیمانانش در منطقه با هزینه کردن چند هزار میلیارد دلار و لشکرکشی به منطقه خاورمیانه تلاش داشتند، ایران را در محاصره قرار دهند و در نهایت کار ایران را تمام کنند؛ اما امروزه ظاهرا ورق کاملا برگشته است.

در این مقاله آمده است، بر کسی پوشیده نیست که هدف از اشغال افغانستان و پس از آن عراق و تلاش برای سرنگونی نظام حکومت هم پیمان ایران در سوریه، همه برای آن بود که ایران در محاصره قرار بگیرد و بتوان سر بزنگاه کار ایران را تمام کرد.

در واقع هدف نهایی نقشه ایالات متحده در منطقه خاورمیانه، اشغال کل سرزمین های غرب آسیا از افغانستان گرفته تا لبنان و تقسیم بندی مجدد منطقه بر اساس منافع ایالات متحده بوده و البته هنوز هم هست.

این نقشه ها را می توان در طرح های «برنارد لوییس»و یا «طرح آتلانتیک» و یا «مرز های خونی» و یا «نقشه راه» به وضوح مشاهده کرد، همه این طرح ها در اینترنت قابل دسترسی است.

مبنای همه این طرح ها با اختلاف بسیار جزئی این است که تقسیم بندی منطقه بر اساس پیمان موسوم به «سایکس پیکو» منافع ایالات متحده را لحاظ نکرده و به این دلیل باید منطقه غرب آسیا تا شمال آفریقا دوباره تجزیه شود، به گونه ای که منافع ایالات متحده تأمین شود.

منظور از منافع ایالات متحده در اینجا این است که منطقه باید به گونه ای مجددا تجزیه شود که کشورهای کوچک و ضعیف وابسته به ایالات متحده در آن تا ابد با هم درگیر بمانند و این ایالات متحده است که باید البته با واسطه یا مزدوران خود در این کشورها حکمرانی کند.

لبریز شدن کاسه صبر عربستان در برابر قطر/ اعلان جنگ بدون خونریزی علیه قطر/ گریه ای که مرگ ابوبکر البغدادی را تایید می کند/ پیشگویی جنگ میان ایران و ترکیه در سال 2017
اگر به نگارندگان این طرح ها نگاه کنید، می بینید همه بدون استثنا افرادی هستند که شامل یهودیان صهیونیست یا مسیحیان صیهونیست حامی اسرائیل به شمار می آیند و با تأملی بسیار سطحی می توان دریافت که این طرح ها چند هدف را برای بقای اسرائیل می تواند تأمین کند؛

1 ـ با توجه به اینکه اسرائیل خود را سرزمین ملت یهود می داند، در هیچ جای دیگر جهان کشوری با ملیتی دینی و یا مذهبی وجود ندارد. پس باید چند کشور دیگر در منطقه با چیزی به عنوان ملیت مذهبی مثل کشور شیعه و کشوری سنی و کشوری دروزی و کشوری مسیحی و… تشکیل شود تا موجودیت اسرائیل نیز توجیه پذیر باشد.

2 ـ با تجزیه منطقه به کشورهایی که تا ابد با یکدیگر درگیرند، اسرائیل همیشه قدرت برتر منطقه خواهد بود و اطراف آن همه کشورهای ضعیف و درگیر با یکدیگر حضور خواهند داشت و به همین دلیل اسرائیل می تواند از ثبات و امنیت برخوردار شود.

3 ـ سران کشورهای ضعیف و کوچکی که اطراف اسرائیل قرار دارند مجبور خواهند بود سر تعظیم و اطاعت نسبت به اسرائیل فرود بیاورند و برای تأمین موجودیت خود موجودیت اسرائیل را به رسمیت بشناسند و زمانی که این کشورها دیگر نایی برای نفس کشیدن نداشته باشند اسرائیل خواهد توانست طرح صهیونیست ها برای ایجاد دولت برتر از نیل تا فرات را بدون هیچ مشکلی پیاده کند و اسرائیلی ها بر جهانیان سروری کنند.

برای رسیدن به این هدف، طرح تصرف کل منطقه خاورمیانه و تجزیه مجدد آن توسط شخصیت های معروفی مانند برژینسکی و کیسینجر تهیه شد و کلید شروع پیاده سازی نقشه از حدود پنجاه سال پیش، یعنی قبل از انقلاب اسلامی در ایران، کلید خورد.

در آن زمان هم ایران و هم عربستان سعودی و ترکیه جزو همپیمانان ایالات متحده در منطقه به حساب می آمدند بعد ها هم مصر به آنها پیوست اما با این حال نقشه تجزیه این کشورها در پستوهای سیاسی آمریکا در حال تهیه شدن بود.

شاید بتوان گفت همه چیز وفق مراد طراحان نقشه پیش می رفت تا اینکه انقلاب اسلامی در ایران اتفاق افتاد؛ اتفاقی که غیر قابل پیش بینی بود و برخی مقامات ایالات متحده باور داشتند که می توانند از شرایط پدید آمده برای پیاده سازی طرح خود استفاده کنند و کشورهای منطقه را به جان هم بیندازند.

چیزی که در این طرح ها مدنظر قرار نگرفته بود، اراده ملت ها بود و هست. طراحان باور دارند با زر و زور و تزویر می توانند ملت های منطقه را وادار کنند وفق مراد آنها عمل کنند. اما اتفاقی که پیش افتاده مغایر با باور آنها بوده و هست. ملت های منطقه زر و زور و تزویر آمریکایی ها و هم پیمانانشان را به دریا ریخته اند.
طرح ایجاد القاعده و پس از آن داعش بر این اساس بود که هم در افغانستان و هم در عراق بخش هایی که در طرح آمریکایی به عنوان کشورهای سنی از آنها یاد می شد جدا شوند و کردها بخش دیگری را تجزیه کنند و همچنین شیعیان بخش های خود را داشته باشند.

اگر به نقشه طرح آتلانتیک نگاه کنید همچنین به نقشه حکومت موسوم به «حکومت خلافتی داعش» نگاه کنید، می بینید دقیقا همان بخش هایی که در نقشه آتلانتیک به عنوان استان سنی از آن یاد شده، همان محدوده «داعش» است.

موفقیت های ایران و همپیمانان آن در شکست داعش در عراق و سوریه و پیوند زدن مسیر ایران به عراق و سوریه و لبنان منجر به آن شده که کمربند طرفداران ایران، قلب طرح آمریکا، برای تجزیه منطقه را بشکافد و اضافه بر اینکه طرح تهدید آمریکا برای ایران را برهم زند منجر به آن شود که هم پیمانان ایالات متحده در انزوا قرار بگیرند.

قطعا به همین دلیل هم هست که ایالات متحده این روزها به هر دری می زند تا زمینه ای برای مداخله نظامی خود فراهم کند و موفقیت ایران و همپیمانانش را در منطقه بر هم زند.

درگیری ایران و ترکیه در سال2017

نوستراداموس سال ها پیش چهار واقعه بزرگ را برای سال 2017 پیش بینی کرده که می توان گفت نیمی از آنها به وقوع پیوسته و وقوع دو پیشگویی دیگر را گذر زمان مشخص می کند.

به گزارش العالم، قرنها پیش میشل دی نتردام یا همان نوستراداموس، منجم، دانشمند و پیشگوی فرانسوی در کتاب خود از تاریخ آینده جهان نوشت که برخی از آنها به وقوع پیوست و برخی نیز برای همگان همانند یک پرسش بی پاسخ باقی مانده است.

• پیشگویی هایی که به وقوع پیوست

بنا بر پیش بینی نوستراداموس در سال 2017 رویارویی میان مسیحیان و مسلمانان ادامه خواهد داشت. اگر به طور کلی به این مسأله نگاه کنیم، در برخی کشورهای اروپایی به ویژه انگلستان حملات تروریستی به وقوع پیوست که موجب کشته شدن ده ها تن شد.

نوستراداموس همچنین در کتاب خود نوشت: در سال جاری رهبران فرانسه و آلمان تغییر خواهند کرد که این تغییرات در فرانسه روی داد و امانوئل مکرون جوان به ریاست جمهوری فرانسه رسید.

• منتظر چه وقایعی درآینده باشیم؟

تا کنون تغییری در حاکمیت آلمان انجام نشده، اما این بدان معنا نیست که این منجم درست پیشگویی نکرده، بلکه انتخابات پارلمان این کشور تا ماه سپتامبر 2017 به تأخیر افتاده است.

اما در جالب ترین بخش، نوستراداموس در پیشگویی های خود در سال 2017 به درگیری مسلحانه میان ایران و ترکیه اشاره کرده که ایران فاتح این درگیری ها خواهد بود! خوشبختانه در اخبار و رسانه ها تا کنون چنین خبری به چشم نخورده و اثری از تحقق این پیش بینی وجود ندارد.

علاوه بر این، با توجه به پیش بینی نوستراداموس، فرانسه با بحران کمبود منابع آب روبه رو می شود و مردم این کشور مدت طولانی با محدویت مصرف آب روبه رو خواهند شد.

با توجه به اینکه جهان به سرعت به سمت یک فاجعه زیست محیطی پیش می رود، این امر کاملا محتمل است.

• نوستراداموس کیست؟

نوسترآداموس در سال 1503 در استان پروانس در جنوب فرانسه به دنیا آمد. برای نخستین بار پیش بینی های او در کتابی به نام پیشگویی میشل نوستراداموس منتشر شد. پس از این کتاب مجموعه ای از اشعار با عنوان «رباعی» معروف شد که هنوز هم مورد توجه مردم سراسر جهان است.

او قطعات تاريخي خود را در قالب رباعياتي شعرگونه به نظم كشيده و آنها را به زباني خاص و بسيار شيوا سروده است. نوشته‏ هاي معمايي او، تركيبي از زبانهاي لاتين، يوناني، پرووانسي (Provencal)، فرانسوي، ايتاليايي و اسپانيايي است. گروهي عقيده دارند زبان اين نوشته ‏ها به زبان فرانسوي قديم نوشته شده كه تركيبي از دو زبان يوناني و لاتين است.