چهارشنبه , ۲ اسفند ۱۴۰۲
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » انتشار گزارش سازمان ملل درباره قطعنامه ۲۲۳۱؛ ایران از آزمایش موشکی پرهیز کند

انتشار گزارش سازمان ملل درباره قطعنامه ۲۲۳۱؛ ایران از آزمایش موشکی پرهیز کند

سومین گزارش «شش ماهه» دبیرکل سازمان ملل متحد درباره درباره اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت و توافق هسته‌ای ایران با شش قدرت جهانی، برجام روز پنجشنبه منتشر شد و جفری فلتمن، معاون سیاسی دبیر کل سازمان ملل در نشست شورای امنیت از همه کشورهای عضو این توافق خواست به تعهدات خود پایبند باشند.

به گزارش رویترز، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل در گزارش خود از ایران خواسته است، به دلیل این که آزمایش‌های موشکی می توانند باعث افزایش تنش‌ها شوند،از انجام این آزمایش‌ها خودداری کند.

در همین زمینه، پنجشنبه اعضای شورای امنیت در نشستی گزارش دبیرکل سازمان ملل را در خصوص اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ مورد ارزیابی قرار دادند.

در این نشست نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد گفته است، گزارش دبیرکل سازمان ملل نشان می دهد که ایران به طور « مستمر و عامدانه» قطعنامه ۲۲۳۱ را نقض کرده است و شورای امنیت اقدامی در این باره انجام نداده است.

به گزارش وب سایت سازمان ملل، جفری فلتمن در نشست شورای امنیت گفته است: دبیرکل بر این باور است که اجرای کامل برجام تضمین خواهد کرد برنامه هسته‌ای ایران همچنان صلح آمیز باقی خواهد ماند و اجازه می دهد این برنامه به صورت شفاف تحت نظارت باشد و مورد راستی آزمایی قرار گیرد.

ایران و شش قدرت جهانی در تیرماه سال ۱۳۹۴ بر سر «برنامه جامع اقدام مشترک» (برجام) به توافق دست یافتند. بر اساس این توافق، ایران بسیاری از فعالیت‌های هسته‌ایش را تعطیل کرد و در مقابل تحریم‌های بین‌المللی هسته ای علیه ایران نیز معلق یا برداشته شدند.

جفری فلتمن در ادامه درخصوص گزارش اجرای برجام تاکید کرد: این توافق فرصتی برای ایران فراهم می آورد تا روابط اقتصادی و تجاری خود را با جامعه بین المللی گسترش دهد.

آقای فلتمن به ۱۵ عضو شورای امنیت گفت:‌دبیر کل سازمان ملل تاکنون گزارشی یا این که اطلاعاتی از طریق منابع عمومی در خصوص تامین، فروش یا انتقال تجهیزات و مواد هسته‌ای به ایران در مغایرت با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت دریافت نکرده است.

معاون دبیرکل در بخشی دیگری از اظهارات خود به موضوع آزمایش موشک بالیستیک توسط ایران در ۲۹ ژانویه سال جاری اشاره کرده و گفته است: نامه‌های جداگانه‌ای از سوی ایران و اسرائیل به دبیرکل ارسال شد. همچنین چهار کشور آمریکا، فرانسه، بریتانیا و آلمان در نامه‌ای از این آزمایش موشکی ابراز نگرانی کردند.

وی در ادامه تاکید کرده است: در خصوص آزمایش موشکی ایران در ماه مارس ۲۰۱۶ بین اعضای شورای امنیت اتفاق نظری در خصوص این که آیا این آزمایش موشکی نقض قطعنامه ۲۲۳۱ است، وجود ندارد.

قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت که پس از حصول توافق هسته‌ای وین و با هدف تأیید آن صادر شد، از ایران خواسته است که از توسعه موشک‌های بالیستیک که قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای داشته باشند، خودداری کند.

ایران با تکیه بر همین موضوع می‌گوید که آزمایش‌های موشکی‌اش در تضاد با توافق اتمی نیست، و «موشک‌های آزمایش‌شده با هدف حمل کلاهک‌های هسته‌ای مورد آزمایش قرار نگرفته‌اند».

قاچاق سلاح

جفری فلتمن در بخش دیگری به توقیف یک محموله تسلیحاتی در ۲۰ مارس ۲۰۱۶ در شمال اقیانوس هند توسط نیروی دریایی فرانسه اشاره کرد و گفت: دبیرکل پس از بازدید از این سلاح ها به قطعیت رسید که مبدا این محموله تسلیحاتی ایران بوده است.

معاون دبیر کل سازمان ملل در بخش پایانی اظهارات خود تاکید کرد که برجام وارد سومین سال اجرای خود می شود و دبیرکل سازمان ملل خواستار آن است که همه طرف‌های حاضر در این توافق مسئولیت‌های خود را به طور کامل و موثر اجرا کنند.

قطعنامه ۲۲۳۱ در ژوئیه سال ۲۰۱۵ در تایید توافق «برنامه جامع اقدام مشترک» (برجام) صادر شد.

انتقاد آمریکا از شورای امنیت

در همین حال، نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد در نشست شورای امنیت گفت: شورای امنیت حتی یک گام موثر کوچک در پاسخ به نقض‌های مکرر ایران بر نداشت.

وی اضافه کرده است: ما باید به ایران نشان دهیم که نقض قطعنامه‌های سازمان ملل را تحمل نمی کنیم.

نیکی هیلی تاکید کرد: گزارش دبیرکل سازمان ملل خیلی روشن نشان می دهد که ایران قطعنامه شورای امنیت را نقض می کند و اکنون پرسش این است که شورای امنیت در این خصوص چه کار خواهد کرد.

نماینده آمریکا در ادامه تصریح کرده است: نقش مخرب و بی ثبات کننده ایران در منطقه خاورمیانه بسیار فراتر از آزمایش های غیر قانونی موشکی است.

وی اضافه کرده است: ایران از سوریه تا یمن و لبنان و عراق به حمایت از گروه های تروریستی ادامه می دهد. تسلیحات، مشاوران نظامی، و سلاح های قاچاق ایران منبع درگیری ها در منطقه است و چنین اقداماتی حل این بحران ها را دشوارتر کرده است.

به گزارش آسوشیتدپرس، به رغم انتقاد های نماینده آمریکا، نمایندگان اتحادیه اروپا، آلمان، فرانسه، بریتانیا و آلمان از پایبندی ایران به برجام استقبال کرده اند. با این حال این کشور ها نیز از آزمایش های موشکی ایران ابراز نگرانی کرده اند.

رادیو فردا