شنبه , ۵ اسفند ۱۴۰۲
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » وزیر خارجه آلمان: از نظر ما بشار اسد یک جنایتکار جنگی است

وزیر خارجه آلمان: از نظر ما بشار اسد یک جنایتکار جنگی است

کنفرانس خبری وزرای خارجه آلمان و روسیه به صحنه بحث و جدل درباره سوریه تبدیل شد. زیگمار گابریل در این کنفرانس تصریح کرد که آلمان بشار اسد را یک جنایتکار جنگی می‌داند. لاوروف در مقابل از بشار اسد دفاع کرد.

روز چهارشنبه ۲۸ ژوئن (۷ تیر) زیگمار گابریل، وزیر خارجه آلمان، با سرگئی لاوروف، همتای روسش در شهر کراسنودار، واقع در جنوب روسیه، دیدار کرد. پس از این ملاقات کنفرانس مطبوعاتی با شرکت این دو نفر برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری آلمان این کنفرانس مطبوعاتی، صحنه بحث و جدل میان وزرای خارجه دو کشور درباره استفاده بشار اسد از سلاح شیمیایی شد. لاوروف اتهام آمریکا درباره قصد بشار اسد برای استفاده از سلاح شیمیایی را تنها یک حدس و گمان بی‌اساس دانست و آن را رد کرد.

در مقابل وزیر خارجه آلمان با پاسخی فوری و تهاجمی، بشار اسد را “یک جنایتکار جنگی” نامید.

کاخ سفید روز دوشنبه طی بیانیه‌ای اعلام کرد که دولت بشار اسد در تدارک یک حمله شیمیایی است که در صورت انجام منجر به کشته شدن مردم بی‌گناه و کودکان زیادی خواهد شد. سخنگوی کاخ سفید گفت این حمله در صورت انجام برای بشار اسد و ارتش سوریه گران تمام خواهد شد.

وزیر خارجه روسیه نسبت به انجام حمله احتمالی آمریکا علیه سوریه هشدار داد و گفت: «آمریکا نباید بر اساس اطلاعات تجسسی فوری و سریع گمانه‌زنی کند که سری هستند و هیچکس اجازه دسترسی به آنها را ندارد.»

لاوروف بار دیگر تاکید کرد که ارتش سوریه علیه تروریسم می‌جنگد. او همچنین تصریح کرد که اگر آمریکا به این ارتش حمله کند روسیه واکنشی “درخور” نشان خواهد داد.

در مقابل گابریل، وزیر خارجه آلمان، صراحتا گفت: «برای ما کمترین شکی وجود ندارد که رژیم سوریه حمله شیمیایی اخیر را انجام داده است و البته نه برای اولین بار.»

در ۴ آوریل سال جاری میلادی (فروردین ماه) یک حمله شیمیایی به شهر خان شیخون در نزدیکی دمشق باعث مرگ ۸۷ نفر شد. آمریکا و اروپا ارتش سوریه را عامل این حمله می‌دانند. بشار اسد اما این اتهام را رد کرده است.

وزیر خارجه آلمان در ادامه گفت که انجام حمله شیمیایی علیه مخالفان رژیم سوریه کاری نیست که از اسد بعید باشد. او تصریح کرد: «برای ما اسد یک جنایتکار جنگی است.»

گابریل لاوروف را متهم کرد به اینکه رژیم اسد را به عنوان یک رژیم “صلح‌طلب” و بی‌خطر جلوه می‌دهد. در حالی که به گفته او “بشار اسد بر حکومتی ریاست می‌کند که هزاران انسان را در زیرزمین‌های مخوف شکنجه می‌دهد”.

دویچه وله