شنبه , ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳
صفحه اول » بین المللی » رییس جمهور ترکیه بر آمادگی کشورش برای انجام عملیات نظامی جدید در شمال سوریه و الحاق رقه به منطقه تحت مسئولیت آنکارا خبر داد.

رییس جمهور ترکیه بر آمادگی کشورش برای انجام عملیات نظامی جدید در شمال سوریه و الحاق رقه به منطقه تحت مسئولیت آنکارا خبر داد.

اردوغان

به گزارش مشرق به نقل از پایگاه خبری شبکه العالم، رجب طیب اردوغان — رییس جمهور ترکیه — بر آمادگی کشورش برای انجام عملیات نظامی جدید در شمال سوریه و الحاق رقه و منبج به منطقه تحت مسئولیت خود برای تضمین امنیت مرزهای ترکیه تاکید کرد.
بر این اساس، اردوغان در گفتگو با روزنامه روسی “ازویستیا” گفت: در صورتی که احساس کنیم کوچکترین خطری کشورمان را تهدید می کند، برای انجام عملیات نظامی آمادگی کامل داریم.
وی افزود: سوریه اینک شاهد عملیات نامناسبی است و اگر این عملیات خطری برای امنیت مرزهای ما ایجاد کند، حتما واکنش نشان خواهیم داد همانطور که در عملیات “سپر فرات” انجام دادیم.
اردوغان همچنین از “همدستی متحدان راهبردی آنکارا با تروریستهای حزب کارگران کردستان (پ ک ک) و گروههای حمایت از ملت کرد که در شمال سوریه فعالیت می کنند”، ابراز تاسف کرد.
روزنامه ازویستیا چاپ روسیه تاکید کرد: زمانی که اردوغان از همدستی با تروریستها سخن گفت، انگشت اتهام را به طور ضمنی به سمت آمریکا نشانه گرفت که حمایت خود از کردهای شمال سوریه را مخفی نمی کند و زمانی به توقف حمایتها و زمانی دیگر به ازسرگیری حمایتها اشاره می کند.
این روزنامه افزود: اظهارات اردوغان آمریکا و روسیه را نگران کرد؛ بویژه که روسیه تلاش می کند تا از هرگونه مقابله مسلحانه میان ترکیه و کردها در شمال سوریه جلوگیری کند.

منبع: باشگاه خبرنگاران
شمخانی در واکنش به تهدیدات اخیر آمریکا علیه سوریه:
رفتارهای نابخردانه و ماجراجویانه آمریکا در سوریه مصداق بارز بازی با آتش است
شمخانی

شمخانی با هشدار نسبت به عواقب اقدامات یک سویه آمریکا و زیر پا گذاردن مبانی حقوق بین الملل و حاکمیت ملی سوریه افزود:بدون شک رفتارهای نابخردانه و ماجرا جویانه آمریکا در سوریه مصداق بارز بازی با آتش است.

به گزارش مشرق به نقل از  دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی، نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی در واکنش به تهدیدات اخیر آمریکا علیه سوریه که به بهانه قصد دمشق برای استفاده از سلاح شیمیایی مطرح شده است اظهار داشت: طرح مجدد ادعاهای واهی علیه سوریه تداوم سناریوی امریکا برای سرپوش گذاردن بر شکستهای مستمر جبهه تروریسم و مقابله با پیشروی های تعیین کننده ارتش سوریه است.

دریابان شمخانی با اشاره به ضرورت ورود سازمان منع سلاحهای شیمیایی (OPCW)به موضوع ادعاهای مطرح شده از سوی آمریکا اظهار داشت:در صورتی که دولت آمریکا در طرح ادعاهای خود صداقت دارد باید اطلاعات مربوطه را در اختیار بازرسان سازمان منع سلاحهای شیمیایی قرار دهد تا با همکاری دولت سوریه مورد راستی آزمایی بی طرفانه قرار بگیرد.

وی با یادآوری تجاوز غیر قانونی آمریکا به خاک سوریه وهدف قرار دادن پایگاه هوایی شعیرات به بهانه استفاده این کشور از سلاح شیمیایی افزود: ایران و روسیه پس از این رخداد رسما خواستار اعزام هیئت حقیقت یاب بین المللی برای بررسی ادعاهای مطرح شده از سوی آمریکا شدند لیکن واشنگتن برای جلوگیری از افشای پوچ بودن اتهامات مطرح شده علیه سوریه، مانع انجام این اقدام شد.

شمخانی با هشدار نسبت به عواقب اقدامات یک سویه آمریکا و زیر پا گذاردن مبانی حقوق بین الملل و حاکمیت ملی سوریه افزود: بدون شک رفتارهای نابخردانه و ماجرا جویانه آمریکا در سوریه مصداق بارز بازی با آتش بوده و صحنه نظامی در این کشور تداوم تجاوز یکطرفه آمریکا به سوریه ومواجه نشدن با واکنش متقابل را  تغییر خواهد داد.