دوشنبه , ۲۷ فروردین ۱۴۰۳
صفحه اول » سینما » دعوت از ۹ سینماگر ایرانی برای پیوستن به آکادمی اسکار

دعوت از ۹ سینماگر ایرانی برای پیوستن به آکادمی اسکار

​​​​​​​آکادمی علوم و هنرهای سینما معروف به “اسکار” از ۷۷۴ هنرمند برای عضویت در این آکادمی دعوت کرده است. در میان دعوت‌شدگان ۹ سینماگر ایرانی از جمله لیلا حاتمی، گلشیفته فراهانی و محمد رسول‌اف دیده می‌شوند.

آکادمی اسکار قصد دارد تا شمار اعضای خود را در سال ۲۰۱۷ با هدف تنوع هر چه بیشتر افزایش دهد. شعار آکادمی انتخاب اعضای “جوان‌تر، متنوع‌تر و زنان” بوده است.

برای این منظور از ۷۷۴ هنرمند برای عضویت در این آکادمی دعوت به عمل آمده است. لیلا حاتمی، نازنین بنیادی، گلشیفته فراهانی در شاخه بازیگری، محمد رسول‌اف و رخشان بنی‌اعتماد در شاخه کارگردانی، هایده صفی‌یاری در شاخه تدوین، محمدرضا دلپاک در شاخه صدابرداری، هنگامه پناهی در شاخه تهیه‌کنندگی و محسن موسوی در شاخه جلوه‌های ویژه از جمله سینماگران ایرانی هستند که آکادمی از آنان برای پیوستن به این نهاد سینمایی دعوت کرده است.

برای اینکه نام یک سینماگر در فهرست دعوت‌شدگان برای عضویت در اسکار گنجانده شود، او باید از سوی دو عضو دیگر آکادمی در زمینه تخصصی خود پیشنهاد شده باشد. تنها کسانی که نامزد دریافت جایزه اسکار بوده باشند، به طور خودکار به فهرست دعوت‌شدگان اضافه خواهند شد.

فاتح اکین (فیلمساز آلمانی)، دانیل برول (هنرپیشه آلمانی)، پریانکا چوپرا (هنرپیشه هندی)، گال گدوت (هنرپیشه اسرائیلی نقش زن شگفت‌انگیز)، گای ریچی (فیلمساز بریتانیایی) و جاستین تیمبرلیک (خواننده) از جمله دعوت شدگان برای عضویت در آکادمی اسکار هستند.

بیش بخوانید: فرهادی با “فروشنده” دومین اسکار ایران را به ارمغان آورد

اعضای جدید از این پس در رأی‌گیری برای انتخاب برندگان جایزه معتبر اسکار شرکت خواهند داشت. چنانچه یک عضو آکادمی در عرض ده سال در ساخت هیچ فیلم جدیدی شرکت نداشته باشد، عضویت وی به طور خودکار لغو خواهد شد. تا پیش از این عضویت در آکادمی اسکار مادام‌العمر تلقی می‌شد.

آکادمی اسکار در چند دوره گذشته به دلیل عدم تنوع نژادی، بالا بودن سن اعضا و همچنین حضور اندک زنان به شدت مورد انتقاد قرار گرفته بود. در فهرست جدید گفته می‌شود که ۳۹ درصد اعضا زن و ۳۰ درصد رنگین پوست هستند.

منبع:دویچه وله