شنبه , ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » بسته خبری ۳ تیرماه ۱۳۹۶

بسته خبری ۳ تیرماه ۱۳۹۶

پاسخ عارف به شبهاتی درباره پسرش و هزینه های مالی لیست امید/نظر خاص مشاور احمدی نژاد درباره توهین به روحانی/نجات گروگان هاي ايراني در استانبول

حمایت تلویحی مشاور احمدی‌نژاد از توهین‌کنندگان به روحانی
علی اکبر جوانفکر، مشاور رسانه‌ای احمدی‌نژاد با اشاره به اهانت به رئیس جمهور در راهپیمایی روز قدس گفت: با اینکه توهین صورت گرفته را باید تقبیح کرد اما شاید نشود به توهین کنندگان چندان نیز خرده گرفت زیرا آنها در چهار سال گذشته شاهد توهین های زشت تری نسبت به خود بوده اند. آقای #روحانی در کسوت ریاست جمهوری، مخالفان خود را همواره با استفاده از الفاظی مانند مزدور، بی شناسنامه، ترسو، افراطی، جیب‎بر، مستضعف فکری، متوهم، بزدل، کاسب تحریم، فاسد، عقب مانده، تازه به دوران رسیده، عصر حجری و … خطاب کرده است. بدون تردید توهین از بالا به پایین عملی زشت تر محسوب می شود زیرا به توهین رسمیت می دهد و آن را به یک عمل عادی مبدل می کند. ایلنا این خبر را منتشر کرد.
اعتصاب غذای مدیران کانال‌های تلگرامی شایعه است
سخنگوی قوه‌قضاییه خبر اعتصاب غذای مدیران کانال‌های تلگرامی بازداشت شده را شایعه خواند. حجت‌الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه‌ای در گفت‌وگو با ایلنا، درباره خبر اعتصاب غذای مدیران کانال‌های تلگرامی در اعتراض به روند قضایی رسیدگی به پرونده‌شان گفت: این مسئله شایعه است. اگر کسی حرف درستی داشته باشد، حرف درستش را می‌زند و پرونده‌اش پیگیری و دنبال می‌شود. سخنگوی قوه قضاییه در رابطه با رسیدگی قضایی این پرونده پس از گذشت حدود سه ماه از دستگیری این افراد اظهار داشت: پرونده این افراد در حال رسیدگی و تحقیق است. افراد دیگری هم باید احضار شده و از آنها تحقیق شود.
تکذیب ادعای شهردار مشهد توسط دیوان محاسبات کشور
دیوان محاسبات کشور با صدور اطلاعیه ای نسبت به اظهارات سیدصولت مرتضوی، شهردار مشهد که اول تیرماه در یک نشست خبری در خصوص رأی انفصال از خدمت خود بیان کرده بود، واکنش نشان داد و ادعاهای مطرح شده درباره وضعیت رسیدگی به پرونده مشارالیه را تکذیب کرد. بخشی از متن اطلاعیه دیوان محاسبات کشور در واکنش به اظهارات سیدصولت مرتضوی که در یک نشست خبری در مورخ اول تیرماه انجام شد به شرح زیر است: روز پنجشنبه اول تیرماه 96 شهردار محترم مشهد در نشست خبری در خصوص رأی انفصال از خدمت صادره راجع به ایشان توسط دیوان محاسبات، اظهاراتی کاملاً خلاف واقع و فاقد پایه و اساس ابراز  نمودند و طی آن مطالبی نادرست را به دیوان محاسبات کشور نسبت داده اند، که کاملاً تکذیب می شود.
تکذیب ادعای عجیب یکی از خبرگزاری ها
عابدی عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی ادعای یکی از خبرگزاری ها را مبنی بر واردات دارو از اسراییل و ورود مجلس برای تحقیق و تفحص رد کرد و گفت: به خبرنگار این خبرگزاری گفتم هیچ یک از منابع رسمی در کشور چنین اقدامی را انجام نمی دهد و خبرنگار پرسید که اگر چنین دارویی در بازار باشد تکلیف چیست که من گفتم این داروها حتما از راه غیرقانونی و قاچاق وارد کشور شده و باید با شدت با آنها برخورد شود. من به مسئولین وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو ایمان دارم و مطمئنم که چنین کاری از سوی سازمان غذا و دارو و مبادی رسمی انجام نمی شود و متاسفانه این خبرنگار، برداشت خود را به عنوان سخنان بنده و تیتر خبر منتشر کرده است اینکه از قول بنده گفته شده سر نخ هایی وجود دارد هم خلاف واقع است. به هیچ عنوان امکان ندارد که داروی اسراییلی از راه قانونی وارد کشور شده باشد و در صورت ورود غیرقانونی باید با افرادی که در این زمینه سستی کرده باشند، برخورد شود.
انتقاد حدادعادل از هتاکی به روحانی در راهپیمایی
غلامعلی حدادعادل نایب رئیس جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی، با اشاره به حواشی رخ داده در راهپیمایی روز قدس، اظهار داشت:  توصیه مقام معظم رهبری همیشه بر این بوده که حرمت جایگاه‌ها همواره حفظ شود، اتفاقی که روز گذشته افتاد و عده‌ای در حاشیه راهپیمایی راهپیمایی روز قدس به رئیس‌جمهور توهین کردند، خلاف توصیه مقام معظم رهبری بود. فرض سازمان یافته بودن این واقعه نیز غیرمنطقی است، زیرا کسی نمی‌داند که رئیس‌جمهور از چه نقطه‌ای در جمع راهپیمایان حضور پیدا می‌کند.
پشت صحنه توهین به رئیس‌جمهور عناصر اسراییل و منافقان هستند
 حجت الاسلام مجید انصاری در خصوص برخی شعارها که در راهپیمایی روز قدس علیه رئیس‌جمهور و دیگر اعضای کابینه دولت سر داده شد، اظهار کرد: شعار علیه رئیس‌جمهور منتخب ملت و توهین به ایشان، ایستادن در برابر جمهوریت نظام و شعار علیه ملت ایران است.
عارف به ادعای دست داشتن پسرش در بستن لیست پاسخ داد
محمدرضا عارف در گفت‌وگو با ایسنا در خصوص نقش پسرش در بستن لیست شورای شهر گفت: در مورد نقش پسر بنده در بستن لیست‌ها هم باید بگویم که پسرم مدت هاست همکاری در کار سیاسی ندارد و نه در انتخابات مجلس و نه در انتخابات شوراها حضور نداشت. فرزندم اگرچه از بنیانگذاران بنیاد امید ایرانیان بود و برای تشکیل این بنیاد زحمات زیادی کشید و اولین مدیر عامل بنیاد هم بود ولی بعد از انتخابات ۹۲  به دلیل اعتقاد به گردش نخبگان داوطلبانه از مدیرعاملی کناره گیری کرد و اکنون در هیات مدیره بنیاد امید حضوری ندارد و مسئولیتی هم در بنیاد امید متوجه او نیست و به دنبال علایق شخصی خودش است فعالیت های فرهنگی و اقتصادی او که حق طبیعی هر فردی است ارتباطی با بنیاد امید ایرانیان ندارد. در انتخابات مجلس دهم از حوزه انتخابیه یزد کاندیدا شد ولی به احترام برخی بزرگان انصراف داد. در انتخابات ریاست جمهوری ۹۲ هم در کنار من بود و به مانند دیگر جوانان در انتخابات نقش آفرین بود. نه تنها فرزند من  بلکه هیچ فرد دیگری در بستن لیست انتخاباتی نقش نداشته است. رأی، رأی شورای عالی بود. هیچ فردی در بستن لیست نقشی غیر از تصمیمات شورای عالی و هیات رئیسه  نداشت. چه برسد به پسر بنده که اصلا درگیر انتخابات نشد. به هر حال شرایط کشور حکم می‌کند هرطور که می‌توانیم به افراد حمله کنیم تا آنها را از کارایی بیندازیم.شخصا منشا این بی اخلاقی ها را می دانم از کجا نشات می گیرد و امیدوارم روزی مجبور نباشم درباره خط و ربط اینگونه بی اخلاقی ها صحبت کنم. آنهایی که ذهن خوانی می‌کنند و علم غیب دارند را نمی‌دانم، اما بنده علم غیب ندارم. اینکه به چه صورت آقای خاتمی یا بزرگان دیگر لیست را تایید کنند مباحثی مطرح بود اما نگاه من همیشه این است که از افراد نباید بیش از حد مایه بگذاریم.
درخواست تبرئه حزب الله از توهین با چاشنی طعنه به رئیس جمهور
روزنامه اصولگرای جوان در سرمقاله خود نوشت: ماجراي شعار عليه رئيس‌ جمهور از دو منظر نكوهيده است؛ اول اينكه متأسفانه عده‌اي سعی مي‌كنند آن را به حساب تبيين اخير مقام معظم رهبري بنويسند و در مقابل عده‌اي سطحي‌گرا بدون تحليل مسئله، به مصداق‌‌سازي روي‌آوردند. آنچه مقام معظم رهبري درباره سال 95 فرمودند، استفاده از تجربيات تاريخي براي تقويت منطق هشدار بود. قاعده پيشگيري از دو‌قطبي‌سازي و اصرار بر وحدت ملي سيره 28ساله مقام معظم رهبري است. عدم دو‌قطبي‌سازي جامعه اينقدر براي ايشان مهم است كه عدم ورود رئيس‌جمهور سابق به گردونه انتخابات را با آن مفهوم‌سازي كردند و مانع حضور او شدند. دوم اينكه راهپيمايي روز قدس نماد و نشان يكپارچگي ملت ايران عليه صهيونيست‌ها و حاميان آنان است. حزب‌الله از اين جماعت «خود تكليف‌گرا» يا «سرخود تكليف‌گرا» خصوصاً‌ در پروسه مردم‌سالاري كم ضربه نخورده است و مِنبعد بايد در اولين فرصت برائت خود را با صداي رسا ابراز کند. متأسفانه همان گونه كه روحاني وحدت ناشي از غرش ملت ايران عليه تروريست‌ها را دچار حاشيه كرد، عده‌اي نيز روز قدس را به بدترين وجه ممكن به سخره گرفتند.
دادستان تهران به موضوع توهین به رییس‌جمهور ورود کرده است

منتظری، دادستان کل کشور گفت: قرار است دادستانی تهران و دادسرای تهران به مسأله توهین به رئیس جمهور در راهپیمایی روز قدس ورود کند و وزارت کشور و نیروی انتظامی مستندات خود را ارایه دهند. وی درپاسخ به این سوال که آیا پرونده تخلفات انتخاباتی به دادگاه ارسال شده است؟گفت: با توجه به گستردگی موضوع این مساله باعث تاخیر در ارسال پرونده به دادگاه شده و چون تخلفات مربوط به تمام استان‌ها می‌شود رسیدگی به آنها زمان بر است. وی درباره افزایش آمار تخلفات و احضار برخی فرمانداران گفت: در حال حاضر همان 6 فرماندار احضار شده‌اند و آمارها افزایشی نداشته است. میزان این خبر را منتشر کرد.

یک خیابان دیگر در تهران سنگ‌فرش می‌شود

امیرحسین حیدرنیا، معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری منطقه ۷ از اجرای طرح سنگ فرش خیابان دماوند تقاطع امیرکیایی به منظور کاهش تصادفات و افزایش ایمنی تردد شهروندان خبر داد:هدف از اجرای این پروژه ایمن سازی، آرام سازی، انسان مدار کردن شهر، تشویق شهروندان به استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی، ایجاد نظم و انضباط ترافیکی و کاهش تصادفات است. مهر این خبر را منتشر کرد.

نجات گروگان هاي ايراني از دست آدم ربايان استانبول

اين خانواده پنج نفره که به استانبول سفر کرده اند از سه روز پيش به اسارت درآمده بودند. آدم ربايان اين زن و شوهر ايراني را همراه سه فرزندشان، تحت عنوان گردش و تور داخلي از هتل خارج و بعد با تهديد سلاح در خانه اي واقع در منطقه شيشلي به اسارت مي گيرند. اين خانواده پس از سه روز با ايجاد آتش سوزي و جلب توجه همسايگان و مداخله پليس استانبول آزاد شدند. واحد مرکزی خبر این خبر را منتشر کرد.

هشتگ «حامی روحانی‌ام» در توییتر ترند اول جهانی شد

هشتگ حامی روحانی‌ام ترند اول جهانی شد. هشتگ «حامی روحانی‌ام» در توئیتر که پس از حمله و توهین‌هایی به رئیس جمهور در راهپیمایی روز قدس راه افتاد، بامداد شنبه یکی از ۱۰ هشتگ داغ جهانی شد.
واکنش توئیتری نادران به اتفاقات دیروز
نماینده سابق مجلس درباره شعارهای روز گذشته علیه رئیس جمهور عنوان کرد: شعار تفرقه‌افکن ناپسند بود، سخنان تفرقه‌افکن این روزهای روحانی ناپسندتر!الیاس نادران نماینده سابق مجلس شورای اسلامی در توئیترش نوشت: «امام صادق: شقران! قبیح از همه ناپسندست از تو بخاطر موقعیتت ناپسندتر. شعار تفرقه افکن ناپسند بود سخنان تفرقه‌افکن این روزهای منتخب مردم ناپسندتر!»
مصطفی هاشمی طبا جایزه گرفت
هشتمین دوره جایزه «اخلاق و نیایش در آیینه هنر و پژوهش» جمعه شب با حضور جمعی از چهره های سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و هنری در سازمان اسناد و کتابخانه ملی برگزار و «علی نصیریان» در بخش هنری و «سیدمصطفی هاشمی طبا» در حوزه سیاست این جایزه را دریافت کردند.دراین مراسم که با حضور معاون زنان و خانواده رئیس جمهوری و روسای سازمان های میراث فرهنگی و گردشگری و کتابخانه ملی ایران برگزار شد، تندیس و لوح تقدیر هشتمین جایزه اخلاق و نیایش در آیینه هنر و پژوهش به چهره های برتر اهدا شد.برهمین اساس، جایزه اخلاق حوزه هنر به علی نصیریان، حوزه اقتصاد به حسین راغفر، حوزه سیاست به سید مصطفی هاشمی طبا، حوزه ادبیات به محمد علی موحد، شعر به احمد رضا پور آذری، حوزه محیط زیست به خانم شیرزادی، حوزه معماری به مهدی ابراهیمیان، حوزه دین به ابراهیم امینی، حوزه اخلاق حرفه ای به آتش نشان رضا هاشمی شاد، حوزه تجسمی به بهرام حنفی و لیلا ارشد اهدا شد.
ادعای سهم‌خواهی اصلاح‌طلبان از کابینه کذب است
یک عضو شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان گفت: اصلاح‌طلبان هیچ‌گاه درپی سهمی از کابینه نبوده‌اند و امر مهم برایشان پیگیری مطالبات مردم است. آذر منصوری درباره گام چهارم و ساز و کارهایی که باید برای برداشتن این گام صورت بگیرد با بیان این‌که سر و سامان دادن به جریان متکثر اصلاح‌طلبان که نزدیک به ۲۶ حزب عضو این جریان هستند مسائل، مشکلات و موانع خاص خودش را دارد، گفت: بدون در نظر گرفتن آنها طبیعتاً پرداختن به سازوکاری که بتواند بین این مجموعه انسجام و ائتلاف اعلام کند به دور از واقع‌بینی و درک موقعیتی است که با آن مواجه هستیم.او ادامه داد: سه انتخابات از سوی شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان از سال ۹۲ برگزار شده است که آقای خاتمی اولین گام‌های آن را در شورای مشورتی برداشتند.این فعال سیاسی اصلاح‌طلب خاطرنشان کرد: مجموعه اصلاح‌طلبان بر این قضیه اتفاق نظر دارند که این ائتلاف همچنان به قوت خودش باقی بماند. به همین دلیل تنها سازوکاری که در قالب شورای عالی سیاست‌گذاری توانست بین این مجموعه موافقت ایجاد کند که لیست واحد ارائه شود همین حفظ ائتلاف بود.
آخرین جزئیات از وضعیت جسمانی پناهیان
یکی از نزدیکان حجت‌الاسلام علیرضا پناهیان پیرامون آخرین وضعیت جسمی وی گفت: حال عمومی این استاد اخلاق که به علت مشکل گوارشی در بیمارستان بستری شده بود رو به بهبودی است و در صورت بهبودی کامل به زودی مرخص خواهد شد.حجت‌الاسلام علیرضا پناهیان از اساتید اخلاق و عضو هیأت علمی دانشگاه هنر، روز چهارشنبه 31 خردادماه به علت فشار کاری در این ایام و به علت مشکل گوارشی در بیمارستان حضرت بقیة الله(عج) بستری شد. وی چهارشنبه شب، قبل از حضور در مراسم سخنرانی حسینیه آیت‌الله حق‌شناس(ره) دچار کسالت شد.
نظر باهنر درباره اتفاقات راهپیمایی دیروز
محمدرضا باهنر در واکنش به ماجرای توهین به رئیس جمهوری در جریان راهپیمایی روز قدس تصریح کرد: توهین ممنوع است! چه توهین به رئیس جمهور محترم و منتخب ملت ایران در انتخاباتی بزرگ و حماسی (حواشی بسیار ناخوشایند گروهی اندک در راهپیمایی میلیونی روز قدس) و چه توهین به رأی ملت ایران در انتخاباتی آزاد و باشکوه (فتنه بعد از انتخابات سال ١٣٨٨). وی افزود: حقیقتا از هیچ فرد یا گروهی توقع نمی رود که در جامعه ایران اسلامی که باید منادی اخلاق و وحدت باشد، رفتار ناشایست و توهین سر بزند. آن هم در روزی که روز وحدت علیه غاصبان قدس شریف است. باهنر گفت: بدیهی است دستگاههای اطلاعاتی و قضایی باید با شناسایی افراد توهین کننده و برخورد قانونی با آنان، ضمن جلوگیری از تکرار چنین مسائلی، شیرینی حضور حماسی ملت ایران را در روز قدس که با زبان روزه ندای حق طلبی سر دادند، دوچندان کنند.وی افزود: ملت ایران می دانند که افراد و گروه های سیاسی با یکدیگر رقابت می کنند اما در صحنه اجتماعی برای اهداف عالی نظام مقدس جمهوری اسلامی وحدت دارند و توهین به هیچ یک از ارکان نظام را برنمی تابند.
واقعا بین اصولگرایان 4 تن پیدا نمی‌شوند که وزیر شوند؟ 
منصور حقیقت پور با بیان اینکه دولت باید برنامه داشته باشد،‌ تصریح کرد: اگر دولت برای 4 سال آینده به طور مثال برنامه اقتصادی دارد،‌ باید یک تیم هماهنگ اقتصادی را بر سرکار بگذارد که یک سناریو را با هم تمرین کرده باشند و آن را در دولت اجرا کنند؛‌ اینگونه نباشد که سه وزیر برای یک موضوع به جان هم بیافتند! مسائلی که باید در اتاق فکرها گفته شود و در دولت اجرا شود را نباید در کف خیابان‌ها در مورد آن بحث شود. وی ادامه داد: دولت باید یک تئوری اقتصادی داشته باشد و تیم هماهنگ او هم این تئوری را مطابق برنامه پیاده کند. باید اعلام کنند که با دلار،‌تولید،اشتغال ،تورم و واردات و صادارت قرار است چه کار کنند! نماینده مردم اردبیل در مجلس نهم با اشاره به اینکه دولت باید از سایر جناح‌های سیاسی در کابینه استفاده کند،‌گفت:‌ چه اشکالی دارد اگر دولت از افرادی با سلیقه متفاوت سیاسی در کابینه خود استفاده کند؟ واقعا در میان اصولگرایان که 10_15 سال این مملکت را اداره کرده اند،‌4 وزیر پیدا نمی‌شود که در این مقطع مفید واقع شوند؟ معتقدم باید فارغ از مسائل و علایق سیاسی،‌از افراد مدیر و توانمند در کابینه دوازدهم استفاده شود.
پاسخ عارف به شبهات هزینه های مالی لیست امید
محمدرضا عارف دبیر شورای عالی اصلاح طلبان و رئیس فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی، مصاحبه مفصلی با ایسنا کرده است.
* در مورد هزینه‌های تبلیغاتی برآوردی که دوستان در ستاد تهران داشتند اعلام کردند و البته خیلی مربوط به شورای عالی سیاستگذاری نیست. ستاد تهران برآورد کرده و به این نتیجه رسیده هر کدام از کاندیداهایی که در لیست قرار دارند تا سقف مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان برای هزینه تبلیغاتشان بپردازند.
* این موضوع در شورای عالی سیاست گذاری  و هیأت رئیسه مطرح شد و مبلغ ۵۰ میلیون تومان را برای هزینه‌های تبلیغاتی تعیین شد و مقرر شد، ستاد سایر هزینه‌ها را از تشکل‌ها و خیرین بگیرد.
* در جلسه‌ای که ستاد تهران با ۲۱ نفر اعضای لیست امید تشکیل داد، مجددا  بر دریافت سقف هزینه تبلیغاتی یعنی ۱۰۰ میلیون تومان تاکید شد در واقع سقفی که ستاد تهران از کاندیداها خواسته ۱۰۰ میلیون تومان بودو تا جایی که من اطلاع دارم این است که خیلی‌ها هنوز  هزینه تبلیغاتی‌شان را پرداخت نکرده‌اند.
* در مورد دو میلیارد تومان هم قبل از این که واردبستن لیست شویم گزارشی دریافت شد مبنی بر اینکه حدود ۶-۵ ماه قبل فردی به یک فرد دیگر گفته برای اینکه در لیست قرار بگیری باید دو میلیارد تومان بپردازی. آن فرد هیچ ارتباطی با شورای عالی سیاست گذاری نداشت. در آن زمان آقای محمود صادقی نایب رئیس هیئت رئیسه شورای عالی بود، او را مأمور پیگیری کردیم و ایشان بحث جدی را با هر دو نفر داشت، هم آن خانمی که مدعی شده بود و هم آقایی که قرار بود پول را بگیرد.