پنجشنبه , ۱۶ آذر ۱۴۰۲
صفحه اول » فرق و ادیان » معرفی «قبةالصخره» به‌جای «مسجدالاقصی»

معرفی «قبةالصخره» به‌جای «مسجدالاقصی»

روایتگرایان و باورمندان به ادعاهای راویان میکوشند “مسجد الاقصی” را از عرش به فرش، از “سماء” به “ارض”، و از آسمان به زمین بیاورند و اتفاقی به قدمت هزار و پانصد سال قبل را با تعابیر امروز تاویل کنند. حقیقت آن است که در درزمان نزول قرآن مجید درروی نقشه جغرافیای جهان، محلی به نام “مسجد الاقصی”  برروی زمین وجود نداشته است. یعنی جایی که امروز در یک سمت آن “قبة الصخر” و درسمت دیگر آن معبدی به نام “مسجدالاقصی” است، در زمان نزول قرآن بخشی از معبد سلیمان بوده و به نام “مسجدالاقصی” نامیده نمیشده و بنای این مسجد به نام “مسجدالاقصی” سالها پس از رحلت رسول اکرم واقع شده است.

در سفر جسمانی به سماء و سیرفلکی در متون کهن مطالبی موید این موضوع به شرح زیر نقل شده است:

“……..و در تفسیر شریف لاهیجی از تفسیر علی بن ابراهیم از اسماعیل جُعَفی از حضرت باقر علیه السلام روایت مفصلی ذکر کرده که حضرت فرمود : ” لیس کما یقولون و لکنّه أٌسرِیَ بِهِ مِن هَذِهِ اِلَی هَذِهِ و أَشارَ بِیَدِهِ اِلَی السَّماءِ و قالَ ما بَینَهُما حَرَمٌ ” یعنی آنطور که میگویند که “خداوند بندۀ خود (یعنی رسول اکرم را در شب إسراء)  از مسجدالحرام به بیت المقدس سیر داد نیست! بلکه او را از این نقطه( از مسجدالحرام) بآن “مسجد دور” یعنی آسمان ( با انگشت به اوج آسمان اشاره فرمود)سیر داد” (پایان روایت)!  بنابراین، از همین عبارت به عروج حضرت(رسول اکرم)  بآسمان استدلال می شود….”

با این همه خبرگزاریهای وابسته به سپاه پاسداران برای تقویت اظهارات احمدعلم الهدی در قضیه ممنوعیت کنسرت در مشهد و تشبیه خراسان به مسجد الاقصی!!! مطالبی به شرح زیر منتشر کرده اند که تحریف تاریخ به شمار میرود!

 

کارشناسان فلسطینی معتقدند رژیم صهیونیستی در طول این سال‌ها به‌صورت عامدانه تلاش کرده است با برجسته‌سازی و جایگزین کردن مسجد قبةالصخره به‌جای مسجدالاقصی، مقدمات ویران ساختن قبله اول مسلمین را فراهم کند.

سیف‌الدین نوفل، تسنیم- کرانه باختری اشغالی: اسرائیل از ابتدای تأسیس تاکنون، از «تحریف واقعیت‌های تاریخی» نیز بهره‌های فراوانی برده است. یکی از این تحریف‌ها که به‌صورت پنهان و با همراهی مشکوک برخی جریان‌ها در درون جامعه عربی انجام شده و متأسفانه تأثیر خود را بر اذهان جوامع اسلامی گذاشته، معرفی قبة الصخره به‌جای مسجدالاقصی است، این در حالی است که قبة الصخره تنها جزئی از قبله اول مسلمین یعنی مسجدالاقصی محسوب می‌شود. نظر کارشناسان فلسطینی را در این باره جویا شدیم.

«خالد الازبط» عضو جنبش مقاومت مردمی فلسطین درباره تفاوت مسجدالاقصی و قبة الصخره به خبرنگار تسنیم گفت: متأسفانه امت عربی و اسلامی در یک اشتباه بسیار بزرگ به سر می‌برند، این اشتباه حاصل عملکرد عامدانه رژیم صهیونیستی است. این رژیم با این اقدامات سعی در وارونه جلوه دادن واقعیت‌ها دارد، از این رو سعی دارد در تفاوت بین مسجدالاقصی و مسجد قبة الصخره و درک این تفاوت بین مردم خلل ایجاد کند.

واقعیت این است که مسجد قبة الصخره که گنبدی طلایی دارد، بخشی از مسجدالاقصی است و در داخل محوطه آن واقع شده است، مسجدالاقصی نخستین مسجد در قدس است و قبة الصخره بعدها بنا شده است، رژیم صهیونیستی سعی دارد با مطرح کردن این بنا به‌جای مسجدالاقصی واقعیت‌ها را برای امت عربی و اسلامی به‌گونه‌ای دیگر نشان دهد، این رژیم می‌کوشد با جایگزین کردن مسجد قبة الصخره مقدمات ویران ساختن مسجدالاقصی را فراهم کند.

«شعیب ابوسنینه» اسیر آزادشده و کارشناس امور شهر بیت‌المقدس به خبرنگار تسنیم می‌گوید: البته ملت‌های مسلمان اکنون به‌نحوی موضوع بر آنها مشتبه شده است و به‌درستی نمی‌دانند بخش‌های مسجدالاقصی کدامند و مسجدالاقصی کجاست؟ دو دلیل عمده برای این اشتباه وجود دارد، نخست اینکه رژیم صهیونیستی به‌صورت کامل این مسجد را به محاصره کامل خود در آورده، این اتفاق سال‌های طولانی روی داده است به‌ویژه از آن زمان که مسجدالاقصی در سال 1967 به اشغال در آمد.

این محاصره و ممکن نبودن عزیمت به مسجد سبب این اشکالات و گم‌گشتگی شده است، دلیل دوم این است که اشغالگران هر از چندگاهی شایعاتی را با هدف تحریف اذهان عمومی رواج می‌دهند، و واقعیت‌ها درباره این مسجد را تحریف می‌کنند، به این دلیل بسیاری نمی‌دانند مسجدالاقصی کدام است.

به‌عنوان مثال زمانی که ژنرال شارون در سال 2000 به‌همراه 3000 نظامی به مسجدالاقصی یورش برد او تلاش کرد به مسجدالاقصی تجاوز کند، اما نمازگزاران با او به‌شدت برخورد کردند، با صندلی و زور با او مقابله کردند، آنها وی را از محوطه بیرون راندند، ولی او گفت “من پیام صلح با خود آوردم و قصدم ورود به مسجدالاقصی نبوده است، و من تنها وارد صحن شدم” و گویی محوطه‌ها که در اطراف این مکان واقع شده‌اند به مسجد الاقصی ارتباطی ندارند.

«فؤاد الرازم» از رهبران جنبش جهاد اسلامی فلسطین هم به خبرنگار تسنیم می‌گوید: همه به‌خوبی می‌دانند که مساحت مسجدالاقصی 144 دونم (واحد اندازه‌گیری مساحت) است که در برگیرنده بنای قبة الصخره و مسجد قبله‌ای و تمام صحن‌ها و فضاهای اطراف مسجدالاقصی است، علاوه بر این بیش از 200 مکان باستانی در این مکان جزو مسجد الاقصی به شمار می‌آید، همه در منطقه حریم مسجدالاقصی واقع شده‌اند، از این رو قبة الصخره تنها بخشی از مسجدالاقصای مبارک است و مسجد قبله‌ای و مسجد مروانی نیز بخشی از مسجد‌الاقصی هستند.

انتهای پیام/*