پنجشنبه , ۱۰ اسفند ۱۴۰۲
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » بسته خبری- مروری بر روزنامه های چهارشنبه 31 خردادماه

بسته خبری- مروری بر روزنامه های چهارشنبه 31 خردادماه

روزنامه‌های صبح امروز، عمدتاً بر سه موضوع دیدار رهبری و رئیس جمهور ایران با نخست وزیر عراق، انعکاس و تبعات عملیات موشکی ایران به مواضع تروریست‌ها در سوریه و محکومیت قاضی جنجالی کهریزک به 15 سال حبس تمرکز داشته‌اند؛ اما در عین حال، برخی روزنامه‌ها مسیر دیگری را برای شکل دادن به صفحه نخستشان در پیش گرفتند.
به گزارش «تابناک»؛ برخی روزنامه‌های صبح امروز از جمله کیهان، تیر نخستش را به تبعات حمله موشکی ایران به تروریست‌ها اختصاص داده‌اند. کیهان گزارش سپاه قدس درباره ابعاد ضربه‌ای که ایران به تروریست‌ها زده، منتشر کرده و تیتر یک خود را نیز با عنوان «ضربت ذوالفقار با داعش چه کرد؟ سپاه گزارش داد» به بازنشر این گزارش اختصاص داده است.
استمرار سکوت آمریکا در مقابل حمله موشکی ایران / اماراتی از سقوط ولیعهد عربستان خبر داشتند! / پزشکان بابت تجویز دارو پورسانت می‌گیرند! / بازی پلیس خوب، پلیس بد با کابینه روحانی؟ / طعم خون در آب‌هاي خلیج فارس / رايزني‌ دوران پسا داعش / پاریس دست تهران را می‌فشارد؟
این روزنامه در عین حال سخنان شب گذشته حسن روحانی پیرامون حمله موشکی سپاه که بجا و لازم خوانده بود را در صفحه نخست انعکاس داده است. اما مطلب اصلی امروز کیهان را سعدالله زارعی در صفحه دو این روزنامه با تیتر «بعد از موشک» نوشته است. زارعی در بخشی از این یادداشت تأکید می‌کند: «…ایران به منطقه‌ای شلیک کرده است که قرار بود آمریکایی‌ها به بهانه حضور داعش و به کمک آنان، منطقه وسیعی در طول مرزهای شرقی سوریه برای مدت خیلی طولانی به تصرف خود درآورند و از این طریق در همگرایی میان ایران، عراق، سوریه، لبنان و فلسطین اخلال به وجود آورند. در این دوران جبهه مقاومت دو اقدام مهم در بر هم زدن طرح امنیتی بلند مدت آمریکا انجام داد اولین اقدام گسیل نیروهای ارتش سوریه و متحدان آن به مرزهای شرقی و اقدام دوم شلیک موشک به -المیادین- قلب فرمانروایی داعش بود که بنا بود این‌ها زمینه‌ساز اجرای طرح آمریکا باشند. در واقع با شلیک اولین موشک‌های میان‌برد ایران به قلب این منطقه، شمارش معکوس آغاز عملیات پاکسازی این منطقه و خارج کردن آن از دایره اقدام آمریکا آغاز شده است.»
نویسنده کیهان تأکید نمود که لحن آمریکا پس از حمله ایران درباره داعش تغییر کرده است: «از این رو طی دو روز گذشته و پس از آنکه معلوم شد، اقدام عملیاتی جبهه مقاومت با محوریت ایران در این منطقه،‌ جدی است، لحن آمریکایی‌ها کاملاً تغییر کرده و پرده را بالا زده‌اند. طی روزهای اخیر داعش در منظر رسانه‌های مهم آمریکا نظیر C.N.N از یک «گروه تروریستی» به «پیکارجویان ‌سنی» «یک گروه مسلمان سنی که با شبه نظامیان شیعه مورد حمایت ایران می‌جنگند» تبدیل شدند! تا همین یک ماه پیش مقامات ارتش آمریکا در مذاکرات خود با روس‌ها و بقیه می‌گفتند؛ اگر چه ما درباره تروریست بودن یا نبودن جبهه النصره و احرارالشام به جمعبندی نرسیده و در حال مطالعه هستیم اما در آمریکا هیچ کس تردیدی ندارد که داعش گروهی تروریستی است که باید به هر ترتیب با آن مقابله شود.

آمریکایی‌ها در یکی- دو مرحله با انگشت گذاشتن روی حساسیت روس‌ها نسبت به داعش و خطراتی که از ناحیه این‌ها احساس می‌کنند، روس‌ها را متقاعد کرده بودند که روی جنگ با داعش تمرکز کند با این هدف که در جبهه مشترک ایران، سوریه، روسیه و حزب‌الله در آزادسازی حلب و مناطق غربی آن که داعش حضور کمرنگی دارد، خلل ایجاد نمایند. هم اینک خود آن‌ها پرده را بالا زده و در واقع می‌گویند در جریان مبارزه واقعی با تروریزم، بیش از هر گروهی با مبارزه با داعش مشکل دارند.»

زارعی در بخش دیگری از یادداشت خود می‌آورد: «عملیات موشکی ایران که با عبور از همه عرض عراق به منطقه‌ای در عمق سوریه رسید از این نظر که از نظر انطباق با هنجارهای حقوقی و سیاسی خدشه‌ای نداشت یک اقدام منحصر به ایران به حساب می‌آید. هماهنگی با دولت عراق و پذیرش این هماهنگی و اعلام رسمی این هماهنگی از سوی مقامات عراق بسیار حائز اهمیت است این در حالی است که از یک سو کشورهایی نظیر آمریکا اساساً به هنجارهای حقوقی و در واقع به میراث بشری بی‌اعتنا هستند و اگر حتی کشوری را به اشغال درآورند، کاری به هنجارها و دیدگاه‌های مردم ندارند و از سوی دیگر جلب توافق رسمی مقامات عراق نشان داد که اقدام موشکی ایران کاملا قابل تکرار است.
همه می‌دانیم که آمریکا برای مانع شدن از همکاری امنیتی عراق با ایران همه تلاش خود را کرده است و زمانی که موشک ایران با عبور از خاک عراق در کشور دیگری فرود می‌آید، شکست تلاش‌های آمریکا را علنی می‌کند این موضوع برای پرستیژ آمریکا هزینه بسیار سنگینی را در پی می‌آورد. کمی به عقب برگردیم آقای اوباما و ترامپ و سایر رؤسای‌جمهور آمریکا با صراحت گفته‌اند که امنیت و اقتدار اسرائیل درصدر اولویت سیاست خارجی آمریکا قرار دارد خب لازمه تحقق این عبارت مهم، توانایی آمریکا در حفظ موقعیت و پرستیژ خود است وقتی آمریکا قادر به اعمال اراده خود بر کشورهای بحران‌زده‌ای نظیر عراق و سوریه نیست چطور می‌تواند اراده خود مبنی بر حفظ امنیت و اقتدار اسرائیل را به عراق و سوریه‌ای که – انشاءالله به زودی- از بحران خارج شده‌اند، اعمال نماید.»
جوان نیز ذیل تیتر یک «سومين روز سكوت امريكا مقابل انتقام موشكي ايران» آورده است: «سه روز بعد از انتقام موشكي ايران از تروريست‌هاي داعش، مقام‌هاي رسمي در امريكا و اروپا تا لحظه تنظيم اين گزارش در قبال حمله موشكي ايران به داعش سكوت كرده‌اند ولي تحليل و تفسير‌ها درباره اين حمله موشكي همچنان ادامه دارد. در مركز تحليل‌ها، كارشناسان و رسانه‌هاي اسرائيلي قرار دارند كه معتقدند حمله موشكي سپاه پيامي غيرمستقيم به تل‌آويو بود.»
اماراتی ها از سقوط ولیعهد عربستان خبر داشتند!
استمرار سکوت آمریکا در مقابل حمله موشکی ایران / اماراتی از سقوط ولیعهد عربستان خبر داشتند! / پزشکان بابت تجویز دارو پورسانت می‌گیرند! / بازی پلیس خوب، پلیس بد با کابینه روحانی؟ / طعم خون در آب‌هاي خلیج فارس / رايزني‌ دوران پسا داعش / پاریس دست تهران را می‌فشارد؟
وطن امروز گوشواره صفحه نخست خود را به خبری از منابع اماراتی اختصاص داد که پیش بینی سقوط ولیعهد عربستان را کرده بود؛ اتفاقی که صبح امروز افتاد. در بخشی از این گزارش آمده است: «حمد المزروعی، معروف‌ترین وبلاگ‌نویس و فعال اماراتی نزدیک به محمد بن‌زاید، ولیعهد ابوظبی در یک توئیت خطرناک که بیانگر قریب‌الوقوع بودن سرنگونی محمد بن‌نایف، ولیعهد سعودی است، نوشت: محمد بن سلمان پادشاه آینده عربستان است.
این توئیت فعال اماراتی تاکیدی روشن و صریح بر قریب‌الوقوع بودن سرنگونی امیر محمد بن‌نایف است که فرض بر این است پادشاه آینده باشد. اماراتی‌ها المزورعی را یک نیروی امنیتی نزدیک به محمد بن‌زاید می‌دانند که به طور مداوم دیدگاه‌های امارات را بیان داشته و نوشته‌های او شامل مسائلی است که امارات همواره مایل است به شکل غیررسمی منتشر شود.
در این میان المزروعی بدون مقدمه در توئیت خود به این جمله اکتفا کرد: پادشاه آینده عربستان، محمد بن‌سلمان جوان است. این توئیت به این معناست که امارات از اینکه محمد بن‌نایف بزودی سرنگون خواهد شد، باخبر است یا در جریان است که وی عملا از دایره حکومت خارج شده است، هرچند در پست خود به عنوان ولیعهد باقی است. نکته قابل توجه اینکه توئیت المزروعی مدت زیادی در صفحه‌اش باقی نماند و تقریبا یک ساعت پس از انتشار حذف شد اما بسیاری از کاربران این نوشته‌ها را حفظ و ذخیره کردند…»
15 سال حبس، برای قاضی جنجالی کهریزک
 استمرار سکوت آمریکا در مقابل حمله موشکی ایران / اماراتی از سقوط ولیعهد عربستان خبر داشتند! / پزشکان بابت تجویز دارو پورسانت می‌گیرند! / بازی پلیس خوب، پلیس بد با کابینه روحانی؟ / طعم خون در آب‌هاي خلیج فارس / رايزني‌ دوران پسا داعش / پاریس دست تهران را می‌فشارد؟
خبر محکومیت 15 ساله قاضی کهریزک در یکی از پرونده‌هایش که دیروز توسط سخنگوی قوه قضاییه بیان شد، تیتر شماری از روزنامه‌های اصلاح طلب از جمله بهار بود که با تیتر «15 سال حبس برای قاضی جنجالی» به استقبال سخنان محسنی اژه‌ای رفته بود. شرق نیز تیتر سه کلمه‌ای «15 سال حبس» در پیشانی صفحه نخست این شماره آورده و مواضع محسنی اژه‌ای را بازنشر کرده است. ایران نیز این تیتر را در گوشواره صفحه نخستش آورده و همچون سایر رسانه‌ها به نقل مواضع معاون قوه قضاییه پرداخته است.
بازی پلیس خوب و پلیس بد مرعشی و کرباسچی / تاجزاده به دنبال سهم اصلاح طلبان
استمرار سکوت آمریکا در مقابل حمله موشکی ایران / اماراتی از سقوط ولیعهد عربستان خبر داشتند! / پزشکان بابت تجویز دارو پورسانت می‌گیرند! / بازی پلیس خوب، پلیس بد با کابینه روحانی؟ / طعم خون در آب‌هاي خلیج فارس / رايزني‌ دوران پسا داعش / پاریس دست تهران را می‌فشارد؟
کیهان در مطلب دیگری، اختلاف ظاهری مرعشی و کرباسچی درباره عملکرد برخی وزرا و مواضعشان درباره حذف و حفظ برخی وزرای اصولگرا در دولت دوم روحانی را یک بازی پلیس خوب، پلیس بد قلمداد کرده است. در این مطلب کیهان ذیل تیتر «بازی پلیس خوب و پلیس بد مرعشی و کرباسچی با کابینه» آمده است: «حسین مرعشی، رئیس کارگروه استان‌های شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان در صفحه تلگرامی خود درباره عملکرد فراکسیون امید در انتخاب هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی که سبب از دست رفتن دو کرسی این فراکسیون شد، نوشت: فراکسیون امید، خیلی خوب و صحیح عمل کرد. اشکال در بخشی از دولت است. بخشی از دولت در سال قبل که مجلس شکل گرفت، به جای اینکه فراکسیون امید را تقویت کنند جریان مقابل را تقویت کردند. مشخصا من این مسئولیت را متوجه آقای واعظی می‌دانم. آقای واعظی علاقه‌مند است جریان سوم در مجلس راه بیندازد و این جریان سوم، عملا جریانی نمی‌شود جز اینکه در ائتلاف با اصولگرایان قرار می‌گیرد و امید را تضعیف می‌کند.»
غلامحسین کرباسچی، دبیرکل حزب کارگزاران، در گفت‌وگو با «وقایع اتفاقیه» اظهارنظرهای سیاسیون در صفحه‌های شخصی یا گفت‌وگوهای رسانه‌ای را نظر شخصی افراد می‌داند. او یادآور می‌شود اصلاح‌طلبان با فشار بر روحانی درصدد گرفتن سهم بیشتر در دولت و کنار زدن برخی وزرا نظیر واعظی، رحمانی فضلی، پورمحمدی، چیت‌چیان و… هستند.
همزمان با این موضع کیهان، شاهد خط و نشان تاجزاده برای روحانی بودیم که در شرق منعکس شده است. تاجزاده به شرق گفته است: «اگر آقای روحانی برنامه‌های اصلاحی را با وزرای غیراصلاح‌طلب پیش ببرد من به او رأی می‌دهم و ما می‌توانیم در بیرون کمک‌حال دولت باشیم. الان جمع کثیری از اصلاح‌طلبان همین کار را می‌کنند. اما اگر آقای روحانی نتواند چنین چهره‌هایی را پیدا کند که متعهد به برنامه‌ها باشند و حاضر باشند کمی هزینه بدهند، یعنی فقط از مزایای قدرت بهره نبرند، همان گله‌ای که خود دکتر روحانی هم در انتخابات کرد؛ بعضی اعضای هیئت دولت حتی حاضر نشدند از دولت دفاع کنند و این حداقل انتظار اخلاقی در یک کار جمعی است. نمی‌شود از نتایج پیروزی تیمی بهره‌مند بشوی ولی اقدامی انجام ندهی. بنابراین اگر چنین افرادی پیدا نکرد باید از اصلاح‌طلب‌ها استفاده کند. در‌هرحال به آقای روحانی توصیه می‌کنم از وزرایی استفاده نکند که دلشان جای دیگر است.»
او در بخشی دیگری از این گفت و گو استفاده از چهره های سیاسی دارای کاریزما همچون رئیس دولت اصلاحات را برای جذب رأی عموم مردم روش مطلوب تلقی کرد و گفت: راه درست استفاده از سرمايه این است که امروز از کاریزما برای پیروزی اصلاح‌طلبان استفاده کنیم و عادت‌دادن مردم به رأی‌ دادن جمعی و فهرستی و به‌علاوه سریع اقدام کنیم برای اینکه واقعا تشکل‌های قوی تأسیس کنیم؛ یعنی هم احزاب قوی و هم جبهه قوی تا در غیاب بزرگان این نهادها بتوانند راه را ادامه دهند؛ یعنی مردم به آنها اعتماد کنند و آنها هم مسئولیت بپذیرند. ضمنا این کار رقیب را هم متشکل می‌کند؛ کمااینکه بعد از تَکرار رئيس دولت اصلاحات، آقای حداد هم ویدئو فرستاد و گفت که به ۲۱ نفر فهرست اصولگراها رأی بدهید، مستقل از اینکه چقدر جامعه به آن فهرست رأی داد، این کار خوب است.
رايزني‌هاي بغداد براي دوران پسا داعش
 استمرار سکوت آمریکا در مقابل حمله موشکی ایران / اماراتی از سقوط ولیعهد عربستان خبر داشتند! / پزشکان بابت تجویز دارو پورسانت می‌گیرند! / بازی پلیس خوب، پلیس بد با کابینه روحانی؟ / طعم خون در آب‌هاي خلیج فارس / رايزني‌ دوران پسا داعش / پاریس دست تهران را می‌فشارد؟
نخست‌وزير عراق در اوج بحران‌هاي منطقه‌اي از عربستان به ايران آمد و روز گذشته با رهبر انقلاب و رئیس جمهور کشورمان دیدار کرد. این اتفاق مبنای شکل گیری گزارش اصلی روزنامه اعتماد شده است. اعتماد در این گزارش آورده است: «در حالي كه برخي رسانه‌هاي عراقي از روش عربستان در استقبال از حيدرالعبادي و برگزاري ضيافت افطار از سوي ملك سلمان براي هيأت عراقي ابراز خرسندي كرده بودند، حنان‌الفتلاوي، نماينده پارلمان عراق در انتقادي تند از سفر نخست وزير عراق به عربستان در صفحه توييتر خود نوشت: بعد از اينكه سر ما را با خيال‌پردازي درباره بيطرفي عراق و وارد نشدن اين كشور به هيچ محوري به درد آورد، حال سر تا پا غرق در محور عربستان شده است.
شايد به دليل تيره و تار شدن روابط ايران و عربستان در برهه زماني فعلي، برخي از جريان‌هاي عراقي با سفر العبادي به عربستان معترض باشند به همين دليل نخست‌وزير براي كاهش تنش‌هاي احتمالي سفر خود به رياض را يك هفته به تعويق انداخت تا شرايط براي سفر به ايران و كويت را مهيا كرده و از حساسيت‌هاي ايجاد شده بكاهد. با وجود اينكه سفر نخست وزير عراق به عربستان از چند ماه پيش برنامه‌ريزي شده بود، حسين جابري انصاري، معاون عربي و آفريقاي وزارت خارجه ايران گفته بود كه سفر العبادي به ايران از پيش تعيين نشده است.
با توجه به موقعيت راهبردي عراق در منطقه و اهميت تاريخي اين كشور، نبايد انتظار داشت كه عربستان به داشتن رابطه‌اي عادي با عراق اكتفا كند، هرچند محتاطانه اما رياض تلاش خواهد كرد كه براي خود در عراق جايگاهي دست و پا كند تا نقشي در معادلات سياسي يكي از مهم‌ترين كشورهاي عربي منطقه داشته باشد. سلمان بن عبدالعزيز، پادشاه عربستان در همين راستا در ضيافت افطاري كه به افتخار العبادي برپا كرده بود با استقبالي گرم از هيات عراقي گفت: قلب ما به روي عراق و درهاي ما براي همكاري با اين كشور باز است، آماده‌ايم در زمينه تجاري، اقتصادي، امنيتي، هماهنگي براي مقابله با تروريسم و داعش و حفظ امنيت مشترك با عراق هرگونه همكاري داشته باشيم.
پادشاه عربستان همچنين گفته كه از سفر حيدر العبادي به عربستان بسيار خوشحال است و ضمن قدرداني از تلاش‌هاي عراق در مساله مقابله با تروريسم افزوده كه به خاطر ثبات و اتحادي كه عراق به آن دست يافته خدا را شكر مي‌كنيم. در مقابل نخست وزير عراق نيز تاكيد كرده كه بغداد به دنبال تاسيس رابطه‌اي مستحكم و صحيح با عربستان است و افزوده: بعد از اينكه آغوش باز شما را مشاهده كرديم آماده همكاري با شما هستيم.
نخست وزير عراق در ديدار ديگري هم كه با محمد بن سلمان، وزير دفاع و جانشين ولي‌عهد عربستان در محل استقرار خود در مكه داشته ضمن تاكيد بر همكاري مشترك پافشاري كرده كه عراق نمي‌خواهد بخشي از نزاع‌هاي منطقه‌اي باشد.
نخست وزير عراق پيش از سفر به عربستان گفته بود كه اين سفر ربطي به بحران صورت گرفته در كشورهاي عربي ندارد و از طرف ديگر تاكيد كرده بود كه بغداد نمي‌خواهد در دعواهاي منطقه‌اي نقشي داشته باشد يا خاك اين كشور به محلي براي تقابل احتمالي در منطقه تبديل شود. نخست وزير عراق همين مفهوم را بارها در ديدارهايش با مسوولان سعودي نيز در عربستان تكرار كرده است، او همچنين پيش از سفر به عربستان در جمع روزنامه‌نگاران و اصحاب رسانه در عراق گفته بود كه اگر تمام دارايي‌هاي دنيا را به عراق بدهند يا اينكه تصميم بگيرند كشور را به صورت رايگان بازسازي كنند، عراق اجازه نخواهد داد از خاك اين كشور براي حمله به ايران استفاده شود. همه اينها نشان مي‌دهد بغداد ترجيح مي‌دهد رابطه‌اي تجاري و اقتصادي با عربستان داشته باشد تا اينكه بخواهد در محور خاصي در منطقه در برابر محور خاصي قرار بگيرد… .»

طعم خون در آب‌هاي خلیج فارس
استمرار سکوت آمریکا در مقابل حمله موشکی ایران / اماراتی از سقوط ولیعهد عربستان خبر داشتند! / پزشکان بابت تجویز دارو پورسانت می‌گیرند! / بازی پلیس خوب، پلیس بد با کابینه روحانی؟ / طعم خون در آب‌هاي خلیج فارس / رايزني‌ دوران پسا داعش / پاریس دست تهران را می‌فشارد؟
قانون در گزارشی به ماجرای قتل و دستگیری صیادان ایرانی توسط عربستان پرداخته و در بخشی از گزارشش، اردشیر پشنگ به هزينه‌هاي بسيار بالا براي به روز كردن تجهيزات نظامي و الكترونيكي به عنوان يكي از سياست‌هاي نظامي- دفاعي رياض اشاره كرد و افزود: «با توجه به اين موضوع قاعدتا نيروهاي ساحلي سعودي بايد از ابزار و تجهيزاتي برخوردار مي‌بودند كه نشان دهد قايق‌هاي وارد شده به آب‌هاي ساحلي اين كشور، قايق‌هاي غيرنظامي و كاملا ساده‌اي بوده و در يك وضعيت ويژه يعني درهواي متلاطم ودرياي طوفان‌زده وارد ‌آب‌هاي اين كشورشده‌اند. به علاوه آنكه چنين اتفاقي تازه نيست و پيش‌از اين نيز چنين وضعيتي براي تمام دولت‌هاي داراي مرزساحلي درخليج فارس اتفاق افتاده است.
به نظر مي‌رسد اگر روابط سياسي طرفين اين چنين پر تنش نبود، احتمالا رفتار نيروي دريايي عربستان در قبال موضوع متفاوت بود». پشنگ اين اتفاق را نشانه‌اي از افرايش تنش ميان ايران و عربستان دانسته و اظهار كرد: «اين حادثه مي‌تواند تنش‌ موجود ميان دوكشور و حساسيت‌ آن‌ها نسبت به يكديگر را افزايش دهد». وي ادامه داد: «تنش‌هاي سياسي ميان اين دوكشور باعث مي‌شود شهروندان غير نظامي همچون ملوانان -كه روز گذشته يكي از آن‌ها جان خود را از دست داد- دچار هزينه و خسارت شوند واين مي‌تواند در حوزه‌ها وابعاد ديگري دوباره تكرار شود».
اصرار جام جم بر اثبات مرجعیت صداوسیما / تأیید آزادی زندانیان جرایم عمدی با کمک مردم به ماه عسل
استمرار سکوت آمریکا در مقابل حمله موشکی ایران / اماراتی از سقوط ولیعهد عربستان خبر داشتند! / پزشکان بابت تجویز دارو پورسانت می‌گیرند! / بازی پلیس خوب، پلیس بد با کابینه روحانی؟ / طعم خون در آب‌هاي خلیج فارس / رايزني‌ دوران پسا داعش / پاریس دست تهران را می‌فشارد؟
پس از آنکه جام جم در روزهای اخیر، کمک به برنامه ماه عسل برای آزادی زندانیان را سندی بر مرجعیت صداوسیما نزد مردم تلقی کرد، روز گذشته، آفتاب یزد در گزارشی به نقد این موضع پرداخته بود و دوباره امروز جام جم از موضعش دفاع کرده و در همین راستا گفت و گویی از رئیس سازمان زندان‌ها با تیتر «رسانه ملی مرجع نخست اعتماد مردم» را در صفحه نخست آورده و در واقع رئیس سازمان زندان‌ها را شاهدی برای مدعای خود قرار داده است.
اصغر جهانگیر، معاون قوه قضاییه و رئیس سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور در بخشی از این گفت و گو به جام جم درباره این شایعه که زندانیان جرایم عمدی با کمک‌های ماه عسل آزاد شده‌اند، با تأیید تلویحی گفته است: «تعریف جرم عمدی را برایتان گفتم و این‌که جرایم عمدی سبکی داریم که طرف حبس را سپری می‌کند، اما به خاطر بی‌پولی نمی‌تواند جبران مالی کند و به همین دلیل در زندان می‌ماند. این افراد مجازاتشان را کشیده‌اند، ضمن این‌که ضرب و جرح ساده داشته‌اند. مثلا به خاطر عصبانیت در خانواده که ناشی از بی‌پولی، بیماری، نداشتن شغل و… بوده ناخواسته منجر به یک اتفاق شده‌اند. ضمن این‌که پرونده همه این افراد هم بارها بررسی شده که باید دوران حبس را کامل گذرانده باشند، در فعالیت‌های فرهنگی زندان شرکت مثبت و مستمر کنند، حسن رفتار داشته باشند و… این‌طور نیست که زندانیان بدون بررسی آزاد شوند. جرم عمد می‌تواند در حد اعلا یعنی قتل عمد و در حد خفیف یعنی جرایم سبک باشد.»
پاریس دست تهران را می‌فشارد
  تایید آزادی زندانیان جرایم عمدی با کمک مردم به ماه عسل / استمرار سکوت آمریکا در مقابل حمله موشکی ایران / اماراتی از سقوط ولیعهد عربستان خبر داشتند! / پزشکان بابت تجویز دارو پورسانت می‌گیرند! / بازی پلیس خوب، پلیس بد با کابینه روحانی؟ / پاریس دست تهران را می‌فشارد؟
روزنامه آرمان در تحلیلی به نزدیک شدن فرانسه به ایران اشاره و تأکید کرده است که روابط دو کشور در حال تقویت است. آرمان که تیتر نخست خود را با عنوان «پاریس دست تهران را می‌فشارد» قرار داده، در گفت و گویی با علی بیگدلی، کارشناس مسائل بین‌الملل به این موضوع پرداخته است. او در پاسخ به اینکه آیا فرانسه سیاست جدیدی در خاورمیانه و به‌ ویژه در قابل ایران در پیش گرفته است، گفت: «فرانسه به‌عنوان یکی از مؤسسان اتحادیه اروپا و یکی از دو کشور قدرتمند این اتحادیه از زمان روی کارآمدن دونالد ترامپ در آمریکا و خروج این کشور از پیمان آب و هوایی پاریس و همچنین اظهارات عجیب رئیس‌جمهور آمریکا در مورد ناتو سعی کرده است به‌طور تدریجی از سیاست‌های آمریکا به‌ویژه در خاورمیانه دور شود. خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا نیز این امر را تسریع کرده است.»
بدیگلی سیاست ماکرون را منطبق بر میانه‌روی و دوری از رادیکالیسم خوانده و تأکید کرده است: «در دوران رقابت‌های انتخاباتی نیز به اهمیت نقش ایران و قدرت کلیدی کشورمان در منطقه اذعان کرده بود. به همین دلیل اظهارات روز گذشته ماکرون امتداد سیاست میانه‌روی و اذعان به نقش ایران است. فرانسه با تکیه بر سیاست واقع‌بینانه‌ درصدد قبول نقش برجسته ایران و همکاری با کشورمان به‌عنوان بازیگر کلیدی خاورمیانه برای رفع تنش‌های منطقه است.» بیگدلی در ادامه با اشاره به نقش حساس اتحادیه اروپا در آینده سیاست خارجی ایران و ارتقای جایگاه کشورمان در تحولات منطقه اظهار داشت: «در دوره کنونی که آمریکا برای انزوای بین‌المللی و منطقه‌ای ایران تلاش می‌کند، سیاست خارجی کشورمان می‌تواند بر روابط با اتحادیه اروپا بیشتر تمرکز کند و از این طریق سیاست‌های آمریکا در قبال ایران را نیز خنثی سازد. نکته مثبت و قابل تامل در این میان است که تصمیم‌گیران کنونی اتحادیه اروپا رویکرد و دیدگاه مثبت در قبال ایران در پیش گرفته‌اند. ایران از این طریق نیز می‌تواند نقش خود را در موازنه قوای خاورمیانه پررنگ‌تر سازد.»
گزارشي از تجربه «خانه مادر و کودک» که در زلزله سال 69 رودبار همراه کودکان شد
27 سال زندگي با کودکانِ درد
استمرار سکوت آمریکا در مقابل حمله موشکی ایران / اماراتی از سقوط ولیعهد عربستان خبر داشتند! / پزشکان بابت تجویز دارو پورسانت می‌گیرند! / بازی پلیس خوب، پلیس بد با کابینه روحانی؟ / طعم خون در آب‌هاي خلیج فارس / رايزني‌ دوران پسا داعش / پاریس دست تهران را می‌فشارد؟
روزنامه وقایع اتفاقیه گزارشی درباره حادثه زلزله رودبار به مناسب سالگرد این واقع منتشر کرده و به سرنوشت دردآور بازماندگان حادثه پرداخته است. در بخشی از این گزارش آمده است: «…تا همين چند سال پيش که صغري خانم زنده بود، هر سال 31 خرداد چادرش را مي‌بست دور کمرش و با يک عصاي چوبي، راهي قبرستان مي‌شد. مي‌رفت تا کنار ده‌ها زن و مرد و کودک ديگر براي مردگانش سوگواري کند. به آرامگاه که مي‌رسيد دست و پايش مي‌لرزيد اما با هر سختي خودش را به دختر، داماد و سه نوه‌اش مي‌رساند. صورتش را مي‌چسباند به قبر نوه سه‌ساله‌اش و برايش لالايي مي‌خواند. مي‌گفت: پريسا تو بغل مامانش بود که سقف روي سرشون خراب شد. بعد سرش را مي‌چرخاند و به تنها نوه‌اش که بازمانده زلزله است نگاه مي‌کرد و از روزهاي بعد از زلزله مي‌گفت که نمي‌دانست سحر زنده است يا مرده.
سحر را گروه‌هاي امداد و نجات چند روز بعد از زلزله پيدا کردند. روايت سحر، روايت بسياري از کودکان به‌جا‌مانده از زلزله رودبار و منجيل است که همه اعضاي خانواده‌شان را از دست داده‌اند. بعضي از آنها مثل سحر بعد از مدتي فاميل و خويشانشان را يافتند و برخي هنوز هم اين شانس را پيدا نکرده‌اند که ردي يا نشاني از خانواده‌هايشان بيابند. درست چند روز پس از وقوع زلزله رودبار، گروه‌هاي مختلف اجتماعي براي کمک به زلزله‌زدگان وارد منطقه شدند.
يکي از اين گروه‌ها، گروه زنان نيکوکار وابسته به آسايشگاه خيريه کهريزک بود؛ گروهي که توانست با ورود به‌موقع به مناطق زلزله‌زده استان در سال 69، نسبت به شناسايي کودکاني که خانواده‌هايشان را از دست داده‌اند اقدامات مفيدي انجام دهد. وجه تمايز اين گروه خيريه‌اي با ساير گروه‌ها اين بود که در آن زمان، روش مادرياري و پدرياري را براي تأمين زندگي فرزندان بي‌سرپرست در زادگاه خودشان بر عهده گرفت. طرحي که توانست به بديلي موفق براي «يتيم‌خانه» تبديل شده و به‌عنوان يکي از موفق‌ترين پروژه‌هاي غيردولتي در حوزه امدادونجات در 30 سال اخير مطرح شود.»
در این گزارش به مشقت‌های امدادرسانی به حدود 500 کودک باقی مانده از این فاجعه پرداخته شده و در نهایت درباره سرنوشتشان این چنین جمع بندی شده است: «کودکان به‌جا‌مانده از زلزه ديروز رودبار و منجيل، امروز قد کشيده‌اند با دردها و رنج‌هايشان. با وجود اينکه 27 سال گذشته است اما هنوز هم با اين بچه‌ها که به ما معرفي شده بودند در ارتباط هستیم. تعداد زيادي از اين بچه‌ها فارغ‌التحصيل شده‌اند و خانه و زندگي خودشان را دارند. بعضي از آنها همين الان در رودبار در همان مشاغل خانوادگي‌شان مشغول به‌کارند؛ مغازه‌هاي زيتون‌فروشي دارند و کارهايي از اين دست انجام مي‌دهند. طبيعي است که آنها هرگز خاطره تلخ زلزله را فراموش نمي‌کنند.»
سفرهاي خارجي پاداش نسخه‌هاي ميلياردي!
استمرار سکوت آمریکا در مقابل حمله موشکی ایران / اماراتی از سقوط ولیعهد عربستان خبر داشتند! / پزشکان بابت تجویز دارو پورسانت می‌گیرند! / بازی پلیس خوب، پلیس بد با کابینه روحانی؟ / طعم خون در آب‌هاي خلیج فارس / رايزني‌ دوران پسا داعش / پاریس دست تهران را می‌فشارد؟
جوان به دریافت های سنگین برخی پزشکان پرداخته و در گزارشی پیرامون این اتفاق آورده است: «نسخ نجومي نخستين بار اواخر سال گذشته از سوي محسن سرخو، عضو هيأت مديره سازمان تأمين اجتماعي با رسانه‌اي كردن نسخه 6 ميلياردي يك پزشك عمومي مطرح شد و احمد ميدري، معاون رفاه اجتماعي وزارت كار و رفاه اجتماعي از نسخ 37 ميلياردي يك پزشك در طول يك سال خبر داد. چند روز پيش هم عليرضا عبدالله‌زاده، مشاور معاون رفاه اجتماعي وزارت رفاه در توضيحاتي ماجراي پزشكي را كه در سال 23 هزار نسخه به ارزش 37 ميليارد نوشته است با تفصيل بيشتري رسانه‌اي كرد.
يك روي اين ماجرا ضعف نظارتي سازمان‌هاي بيمه‌گر از جمله تأمين اجتماعي در بررسي نسخ پزشكان پيش از رسيدن به اين مبالغ نجومي است، اما روي ديگر اين ماجرا واقعيت‌هاي پشت پرده‌اي است كه اين بار عضو هيئت مديره انجمن داروسازان ايران آن را آشكار مي‌كند. اين واقعيت، اما از يك زخم كهنه در نظام سلامت حكايت دارد؛ ‌پورسانت‌ها و وعده تورهاي خارجي از سوي شركت‌هاي واردكننده دارو كه برخي پزشكان را مجاب مي‌كند براي بيمارانشان نسخه‌هاي ميلياردي از توليدات اين شركت‌ها تجويز كنند. از آنجايي كه اغلب اين داروها در حوزه پوست و مو و زيبايي است، تحت پوشش بيمه هم نيستند تا لااقل حداقل نظارتي بر اين نسخه‌پيچي‌ها صورت بگيرد، زيرا اينجا تمام پول نسخه از جيب بيمار مي‌رود.
در حالي كه در همه جاي دنيا مرسوم است براي شركت در كنگره‌ها و نمايشگاه‌هاي علمي دستاوردهاي دارويي و تجهيزات پزشكي، پزشكان شركت‌كننده خودشان هزينه‌هاي سفرشان را پرداخت مي‌كنند، در ايران اين امر به گونه‌اي ديگر رقم مي‌خورد و دفاتر نمايندگي كمپاني‌هاي دارويي و تجهيزات پزشكي در كشورمان تمامي هزينه‌هاي پزشكاني را كه مي‌خواهند در اين كنگره‌هاي بين‌المللي شركت كنند، پرداخت مي‌كنند؛ هزينه‌اي كه با تجويز داروها و استفاده از تجهيزات پزشكي با برندهاي خاص جبران مي‌شود.
خلاصه اينكه معضلات گريبانگير جامعه پزشكي تنها به فيش‌هاي حقوقي و كارانه‌هاي چند ده تا چند صد ميليون توماني محدود نمي‌شود. پديده تقاضاي القايي خدمات سلامت هم يكي از معضلاتي است كه از سال‌ها قبل گريبانگير جامعه پزشكي كشورمان شده است؛ امري كه موجب مي‌شود برخي پزشكان نمك‌گير شركت‌هاي دارويي و تجهيزات پزشكي شوند و در برابر سفرهاي خارجي يا پورسانت‌هاي قابل‌توجهي كه از سوي اين شركت‌ها دريافت مي‌كنند محصولاتشان را براي بيماران خود استفاده كنند. در برابر اين اما بيمار براي تهيه اين داروهاي گران و غير‌ضروري بايد هزينه‌هاي سرسام‌آوري را متحمل شود…
سيد‌علي فاطمي، عضو هيئت مديره انجمن داروسازان ايران در خصوص مبحث نسخ نجومي كه از سوي برخي پزشكان براي بيماران تجويز مي‌شود، با اشاره به وعده تور سفر‌هاي خارجي كه توسط شركت‌هاي وارد‌كننده دارو و تجهيزات پزشكي به پزشكان داده مي‌شود، تصريح مي‌كند: معمولاً براي نسخ پزشكان عمومي محدوديت‌هايي وجود دارد، اما متخصصان محدوديتي در تجويز اقلام دارويي ندارند و اگر ارتباطي بين برخي از متخصصان با شركت‌هاي وارد‌كننده دارو و محصولات پزشكي و آرايشي باشد در قبال تجويز اقلام دارويي و پزشكي آن شركت كه سود زيادي برايشان دارد، پزشك مربوط را از مزاياي مادي و غيرمادي و سفر‌هاي خارجي بهره‌مند مي‌كنند. به گفته وي در بعضي مواقع، عده‌اي از پزشكان يا متخصصان در قبال مزاياي مادي و غيرمادي كه برخي شركت‌هاي وارد‌كننده دارو و محصولات آرايشي و بهداشتي براي آنها در نظر مي‌گيرند، اقدام به تجويز اقلام دارويي شركت موردنظر براي بيماران مي‌كنند.
در حالي كه عليرضا زالي، رئيس سازمان نظام پزشكي پيچيدن نسخه‌هاي ميلياردي را به پزشكان متخصص سرطان و بيماري‌هاي صعب‌العلاج مرتبط دانسته و گفته بود «اينكه يك پزشك در حوزه شيمي ‌درماني، 37 ميليارد تومان نسخه مي‌نويسد، اين درست بوده چون نسخه بيماران شيمي‌ درماني بسيار ‌گران است» اما آنطور كه دكتر فاطمي مي‌گويد اين نسخه‌ها تنها در حوزه داروهاي شيمي درماني نيست. اين عضو هيئت مديره انجمن داروسازان ايران با تأكيد بر اينكه بايد سازمان نظام پزشكي و وزارت بهداشت روي نسخ تجويزي از سوي پزشكان نظارت بيشتري داشته باشند، بيان كرد: سود فروش دارو براي داروخانه يكسان است، اما نسخ نجومي بيشتر در اقلام پوستي و زيبايي ديده مي‌شود كه عمدتاً ضرورتي براي تجويز آن از سوي پزشك مربوطه وجود نداشته است، اما به دليل وعده‌هاي موجود بين پزشك و شركت وارد‌كننده دارو و محصولات اين نوع نسخ در داروخانه‌ها مشاهده مي‌شود.»